poniedziałek, 2019-06-17 Laury, Leszka, Marcjana

O nas w prasie

Nasze działanie w ramach projektu „Kompleksowej aktywizacji społecznej dzieci w wieku 4-16 lat poruszających się na wózku inwalidzkim” zostały zauważone i opisane w piśmie „Filantrop”. Chętnych zapraszamy do przeczytania artykułu »
 


Zagadnienia prawne związane z samocewnikowaniem


Zagadnienia prawne

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 listopada 2007 r. w sprawie rodzaju świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę samodzielnie bez zlecenia lekarskiego Dziennik Ustaw z 2007 r. nr 210, poz. 1540...

Czytaj więcej


Mama Kasi o...

Fakt narodzin dziecka niepełnosprawnego jest dramatycznym wydarzeniem, które ma wpływ na  wszystkie sfery funkcjonowania rodziny - zaburza relacje z otoczeniem i możliwość pełnienia dotychczasowych ról społecznych, wpływa na obniżenie statusu materialnego, a jednocześnie indywidualnie, w sferze psychologicznej dotyka każdego z jej członków, ale też daje szczęście życia nowego człowieka.

Każda rodzina to inna historia, doświadczenia i plany. FAR to miejsce w który ludzie wzajemnie się słuchają, radzą i wspierają.  Ta rozmowa to efekt przyjaźni rodziców z FARem i chęć podzielenie się własnymi doświadczeniami , które mogą pomóc innym rodzicom naszych dzieci.

Zachęcamy do wysłuchania:


»»

altUstawy, prawne kruczki, dokumenty i rozporządzenia to tematy, przez które trudno jest przebrnąć nie jednemu rodzicowi. Instytucje do których docieramy od momenty urodzenia dziecka, poprzez jego leczenie, rehabilitacje i edukacje niestety nie upraszczają procedur, a tylko je mnożą.

Znalazła się organizacja, która chce wspierać rodziców i wyjaśnić w prosty sposób zawiłości systemowe dotyczące praw edukacyjnych dziecka z niepełnosprawnością.

Miło nam rozpocząć współpracę ze Stowarzyszeniem „Nie-grzeczne dzieci”  i wspólnie działać na rzecz naszych podopiecznych poprzez wymianę informacji i doświadczeń.

Jeśli macie problemy lub pytania dotyczące systemu nauczania dziecka z niepełnosprawnoscią to zachęcamy do śledzenia strony:

http://www.wszystkojasne.waw.pl/

 

Znakomity podręcznik dla Ciebie, Twojej rodziny i dziecka

alt
Zachęcamy do zajrzenia na niezwykłą a zarazem nietypową Interaktywną stronę poświęconą dzieciom z rozszczepem kręgosłupa. Strona zawiera książeczkę, wskazówki do ćwiczeń,  zagadnienia medyczne, kolorowanki i rebusy.
 
Książka „ Right Under My Nose” pokazuje dziecko z rozszczepem kręgosłupa i wodogłowiem, które prowadzi udane życie, w którym jest miejsce na marzenia, wyzwania i niezależność.
Propaguje postawę twórczej akceptacji i zrozumienia własnej sytuacji zdrowotnej i została opracowana po to, aby pomagać dzieciom odkrywać co nowego mogą zrobić i jak mogą wzbogacić swoje życie.
Książka mówi o wyzwaniach, jakie mogą stanowić dla dzieci ich sposób  poruszania  się, codzienna toaleta, ćwiczenia, jedzenie czy blizny.
 
Strony ze wskazówkami i ćwiczeniami w przyjazny sposób dają dziecku odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania oraz stanowią punkty do dyskusji o problematyce rozszczepu kręgosłupa czy wodogłowia. Ich przeczytanie pomoże dziecku zadać pytania, których być może boi się postawić; da też wsparcie i przekonanie, że dziecko w swojej trudnej sytuacji nie jest samo.
 
Jedynym minusem jest to, że strona jest w całości w języku angielskim. Samodzielne przetłumaczenie książeczki może dodatkowo motywować do nauka języka angielskiego.

http://www.myspinabifidabook.org


Oskar

"Sam jeździ autobusem, wychodzi do sklepu". Tak Tata Oskara opowiada o swoim szesnastoletnim synu. Jak znalezli sie w FAR-ze, co dają Oskarowi zajecia...

Czytaj więcej


Diagnoza poziomu samodzielności funkcjonalnej młodzieży z przepukliną oponowo-rdzeniową (fragmenty)

dr Alicja Długołęcka, dr Witold Rekowski, mgr Joanna Zglińska-Guz
Katedra Psychospołecznych Podstaw Rehabilitacji i Bioetyki, Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie

Czytaj więcej