sobota, 2020-05-30 Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Weekendowe zajęcia AR, Kluczbork 16-18.10.201518 października 2015r. zakończyliśmy weekendowe zajęcia AR prowadzone w ramach projektu ´Kompleksowa aktywizacja społeczna dzieci w wieku 4-16 lat poruszających się na wózku inwalidzkim”  skierowane do dzieci z MPDz oraz ich rodziców. Był to bardzo intensywny, a zarazem obfitujący w bogate doświadczenia czas. Zaraz po przyjeździe na uczestników czekała, jak się okazało, zaskakująca informacja o tym, że rodzice nie będą dzielić pokoi ze swoimi pociechami. Dzieci z radością i perspektywą długich pogaduszek do późnych godzin nocnych przyjęły fakt dzielenia pokoi z rówieśnikami. 

 
Zaraz po rozpakowaniu walizek zorganizowane zostały ciekawe gry i zabawy mające na celu ułatwienie integracji uczestników oraz  przybliżyliśmy cele i zadania naszej Fundacji. 
W sobotę dzieci intensywnie doskonaliły technikę jazdy na wózku, jak również zmierzyły się z sytuacjami problemowymi jakie zostały dla nich przygotowane na terenie ośrodka, przednio się przy tym bawiąc. 
 
W międzyczasie nasze dzieciaki przyglądały się jak ich rodzice radzą sobie na wózkach. To za sprawą  Michała, który jak się okazało, wycisnął z mam ostatnie poty ucząc je techniki jazdy i bezpiecznych upadków. Dzieci jednogłośnie stwierdziły, że rodzice spisali się na medal. Po technice jazdy mamy miały okazję porozmawiać z Sylvią o problemach rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym. 
 
Był czas także na wspólne zajęcia, w czasie których Justyna omówiła i przeprowadziła zajęcia ze schematu i obrazu ciała, a po wieczornej toalecie każdy mógł na sobie doświadczyć imponującego działania technik relaksacji. Gdy dzieci już udały się do łóżek nadszedł czas na trudne pytania i odpowiedzi, w których uczestniczyli rodzice wraz z kadrą.
Niedzielę rozpoczęliśmy jak na aktywny weekend przystało- wspólnym treningiem ogólno kondycyjnym. Nastepnie dzieci miały możliwość stworzenia własnych gipsowych masek oraz przyozdobienia ich wg własnego uznania. Mamy w tym czasie również nie próżnowały, ale aktywnie uczestniczyły w pogadance na temat doboru wózków. 
To był wspaniały czas, w trakcie którego dzieci na każdym kroku zaskakiwały rodziców swoją samodzielnością i zaradnością, natomiast rodzice znaleźli czas na wymianę doświadczeń oraz uzyskanie odpowiedzi na trudne pytania.  
 
Mamy nadzieję, ze udział w weekendowych zajęciach AR  przysłużył się refleksji nad zastaną sytuacją, ale także wskazał drogę dalszego postępowania.

Do zobaczenia na FARowskim szlaku!:)      

Zobacz zdjęcia »