piątek, 2020-09-18 Ireny, Irminy, Stanisława

Kursy prawa jazdyKursy samochodowe są kontynuacją kompleksowego programu aktywizacji osób z urazami rdzenia kręgowego, realizowanego i rozwijanego przez FAR nieprzerwanie od 1988 roku. Na podstawie wieloletnich doświadczeń stwierdziliśmy, że problemy ze sprawnym przemieszczaniem się z miejsca na miejsce są dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich jednym z istotnych czynników ograniczających ich aktywność, w tym także możliwości podjęcia pracy. Środki komunikacji publicznej nigdy nie będą w stanie w pełni zaspokoić potrzeb tej grupy, a istniejąca oferta kursów nauki jazdy jest zdecydowanie zbyt skąpa, dlatego Fundacja postanowiła podjąć własne działania w tym zakresie.

Zasady kwalifikacji:

  • Z kursów FAR mogą skorzystać osoby, które mają orzeczenie o niepełnosprawności i wcześniej brały udział w podstawowych elementach programu Fundacji, obozach lub zajęciach regionalnych
  • Chęć udziału w kursie należy zgłosić do regionalnego koordynatora lub bezpośrednio do biura Fundacji Aktywnej Rehabilitacji
  • Na adres biura FAR należy przesłać wypełnioną ankietę zgłoszeniową.


Osoby zakwalifikowane otrzymają z biura FAR propozycję terminu kursu wraz z zaproszeniem.
Warunkiem wzięcia udziału jest:
 

  • orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów mechanicznych od uprawnionego lekarza,
  • wypełniony wniosek o wydanie prawa jazdy (do pobrania w odpowiednim dla miejsca zamieszkania urzędzie komunikacji).


Kurs jest bezpłatny. Uczestnik ponosi jedynie koszty badań lekarskich, dojazdu na kurs oraz egzaminu. Ponadto przed kursem wpłaca na konto Fundacji kaucję zwrotną w wysokości 200 PLN i przesła do FAR dowód wpłaty. Kaucja, wprowadzona w celu zredukowania ilości nieuzasadnionych rezygnacji, jest zwracana po skończonym kursie.

Każdy kurs kończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym, który odbędzie się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Siedlcach. Uczestnicy kursu będą przewiezieni na miejsce zorganizowanym transportem.

Terminy dostępne są w Kalendarium

W związku z ograniczonymi środkami w 2006 roku nie jesteśmy w stanie zapewnić pomocy uczestnikom kursu w czynnościach samoobsługowych. Z tego względu na tegoroczne kursy przyjmowane są tylko osoby w pełni samoobsługowe.

Dzięki współpracy z firmą TOYOTA MOTOR POLAND do jazd treningowych wykorzystywane będą przystosowane samochody marki TOYOTA - Yaris, Aygo, Corolla.

Koordynator programu:
Tomasz Biduś
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.