niedziela, 2020-02-23 Damiana, Izabeli, Polikarpa, Romany

Zajęcia regionalne dla dzieci i młodzieży

2020-01-27
Zajęcia regionalne dla dzieci i młodzieży w projekcie "Komplesowa aktywizacja społeczna dzieci i młodzieży poruszających się na wózku inwalidzkim IV" - w I kwartale 2020

25 styczeń - zajęcia regionalne w sali gimnastycznej
15 luty - zajęcia regionalne w sali gimnastycznej
7 marzec - basen
14 marzec - zajęcia regionalne w sali gimnastycznej


Miejsce: Zespół Szkół nr 12 ul. Sławinkowska 50 Lublin
Godziny: 15.00-18.00

 Kontakt e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Do zobaczenia!

Projekt finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
oraz Fundacji PZU


1% dla Ciebie

2020-01-15
Zachęcamy także w tym roku do przekazania FAR swojego 1 % podatku.
Od tego roku w FAR osoby niepełnosprawne mogą także założyć bezpłatne subkonto, gdzie mogą zbierać środki na swoje leczenie i rehabilitację. W celu poznania dalszych szczegółów dotyczących zawarcia umowy prosimy osoby zainteresowane o kontakt z biurem regionalnym lub bezpośrednio z Pełnomocnikiem - w regionie lubelskim Adam Orzeł tel. 509 447 065.

WARSZTATY AKTYWNEGO POSZUKIWANIA PRACY – LUBELSKIE 20.11.2019

2019-11-21
W dniu 20.11.2019 r. odbył się Warsztat Aktywnego Poszukiwania Pracy w którym wzięło udział 10 uczestników projektu „Kompleksowa aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnością szansą na podjęcie i utrzymanie zatrudnienia” finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Fundacji PZU. Przez wiele godzin pracowali oni z doradcą zawodowym, panem Krzysztofem Błażowskim w celu nabycia umiejętności z zakresu aktywnego poszukiwania pracy. Podczas zajęć każdy z uczestników mógł przeanalizować swoje mocne i słabe strony,  swoją sytuację zawodową oraz przygotować profesjonalne dokumenty aplikacyjne. Zajęcia pozwoliły również przygotować się do rozmowy z pracodawcą. Uczestnicy wyszli z zajęć pełni planów i energii w zakresie aktywnego poszukiwania pracy.

kadra


Wznawiamy zajęcia z rugby na wózkach

2019-10-30
Po długiej przerwie wznawiamy zajęcia z rugby na wózkach. Zapraszamy w do sali gimnastycznej VI Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja
ul. Adama Mickiewicza 36, 20-466 Lublin w piątki od 19.30 - 21.30

Neurolodzy z Lublina leczą dzieci z porażeniem mózgowym

2019-10-20
Neurolodzy z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie będą leczyć dzieci z porażeniem mózgowym z całej Europy przy użyciu eksperymentalnej wciąż metody polegającej na wykorzystaniu komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Polski ośrodek jest jednym z dwóch na świecie, który wykonuje takie zabiegi, oprócz Uniwersytetu Duke w USA.

Dr hab. Magdalena Chrościńska-Krawczyk z Kliniki Neurologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie przeprowadziła już pierwsze zabiegi w leczeniu mózgowego porażenia dziecięcego oraz autyzmu z zastosowaniem komórek macierzystych z krwi pępowinowej oraz sznura pępowinowego. Teraz mają być one udostępnione małym pacjentom z mózgowym porażeniem z innych krajów europejskich.

– Komórki macierzyste pozyskane przy porodzie stosowane są już od kilku lat jako źródło w procedurze medycznego eksperymentu leczniczego. Wykorzystujemy je z powodzeniem u dzieci z chorobami neurologicznymi, takimi jak autyzm, rozszczep kręgosłupa czy mózgowe porażenie dziecięce. Mieliśmy już kilka przypadków dzieci, u których wykorzystaliśmy autologiczną krew pępowinową. Liczymy, że teraz będziemy mogli pomóc większej liczbie dzieci, bo zgłaszają się do nas pacjenci z całej Europy – podkreśla dr hab. Magdalena Chrościńska-Krawczyk.

Lubelska Klinika Neurologii Dziecięcej otrzymała zgodę na wykorzystanie komórek macierzystych w leczeniu dziecięcych schorzeń neurologicznych od komisji bioetycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Pierwsze zabiegi – zapewnia specjalistka – wykazały, że terapia jest bezpieczna.

W przyszłości poza porażeniem mózgowym mają być podobnie leczone inne schorzenia neurologiczne u dzieci, takie jak autyzm oraz rozszczep kręgosłupa.

Pierwszą udaną transplantację komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej przeprowadziła w Paryżu prof. Eliane Gluckman przed 31 laty, 8 października 1988 r. Uratowano wtedy życie 5-letniego Matthew Farrowa z Karoliny Północnej w USA, cierpiącego na niedokrwistość Fanconiego; ma on obecnie 36 lat i wspiera bankowanie krwi pępowinowej. Od tego czasu komórki pozyskiwane z krwi pępowinowej próbuje się wykorzystać w ponad 80 schorzeniach hematoonkologicznych, metabolicznych i immunologicznych.

Największe doświadczenie w eksperymentalnym stosowaniu komórek macierzystych krwi pępowinowej w leczeniu schorzeń neurologicznych u dzieci ma prof. Joanne Kurtzberg z Uniwersytetu Duke w Stanach Zjednoczonych. Prowadzi ona badania kliniczne, które mają naukowo wykazać skuteczność tej terapii w autyzmie i mózgowym porażeniu dziecięcym. Na razie ustalono, że w przypadku autyzmu u wielu dzieci nastąpiła poprawa umiejętności społecznych, a u tych z porażeniem mózgowym – funkcji motorycznych.

Również z doświadczeń prof. Chrościńskiej-Krawczyk wynika, że uzyskane efekty terapii komórkowej są zachęcające.

– Wprawdzie nie wyleczyliśmy poddanych tym zabiegom dzieci, ale poprawiło się ich funkcjonowanie, co ma ogromne znacznie
– podkreśla.

W mózgowym porażeniu dziecięcym uzyskano wzmożenie siły mięśniowej oraz lepsze działanie pęcherza moczowego.

Zdaniem specjalistki jakkolwiek poprawa u tych dzieci jest dużym osiągnięciem, ma ogromne znacznie dla nich samych, jak i ich najbliższych.

Zwraca jednak uwagę, że przeszczep komórek macierzystych nie zastępuje innych stosowanych dotąd metod, głównie łagodzących objawy, takich jak rehabilitacja i kinezyterapia, leczenie przeciwbólowe i przeciwdrgawkowe oraz operacje ortopedyczne.

Przedruk z Dziennika Wschodniego.


Zajęcia dla dzieci w nowym miejscu

2019-09-26
Od września 2019 r. zajęcia dla dzieci na wózkach będą się odbywać w Zespole Szkół nr 12 przy ul. Sławinkowskiej 50 w Lublinie najczęściej w godzinach 15 - 18 w soboty. Rodzicom i opiekunom przypominamy o bezwzględnej zmianie obuwia na sportowe jest to warunek niezbędny do wejścia na salę gimnastyczną. O ewentualnych zmianach terminów będziemy informować na bieżąco.
Serdecznie zapraszamy do udziału tych stałych bywalców jak i nowych milusińskich.

WARSZTATY AKTYWNEGO POSZUKIWANIA PRACY – LUBELSKIE 27.11.2018

2018-12-03
WARSZTATY AKTYWNEGO POSZUKIWANIA PRACY – LUBELSKIE 27.11.2018
 
W dniu 27 listopada 2018 r., w Biurze Regionalnym Fundacji Aktywnej Rehabilitacji w Lublinie, odbyły się Warsztaty Aktywnego Poszukiwania Pracy dla uczestników projektu „  Kompleksowa aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnością szansą na podjęcie i utrzymanie zatrudnienia”.  Uczestnicy w grupie pięcioosobowej, mieli okazję wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez doradcę zawodowego i psychologa, Panią Violettę Dobies przy pomocy wolontariusza Pani Elżbiety Zawiszy. W trakcie zajęć, uczestnicy poszerzyli wiedzę z zakresu kompetencji społecznych, dokonali analizy swojej indywidualnej sytuacji zawodowej, zdefiniowali swoj mocne i słabe strony. Odbyła się dyskusja na temat wewnętrznych i zewnętrznych czynników motywacyjnych i szeregu barier w procesie aktywizacji zawodowej. Poruszono debatę w temacie pozytywnych i negatywnych aspektów stresu i metod radzenia sobie z negatywnymi emocjami.
Ponadto, uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę w zakresie metod poszukiwania pracy, prawnych aspektów zatrudnianiai pracy osób z niepełnosprawnością. Beneficjenci dowiedzieli się, jak prawidłowo przygotowywać dokumenty aplikacyjne, jak przygotować się do rozmowy o pracę. Dzięki symulacji rozmowy kwalifikacyjnej, uczestnicy mieli okazję przećwiczyć autoprezentację.
Warsztaty aktywnego poszukiwania pracy, były dla uczestników doskonałą okazją wymiany poglądów, doświadczeń związanych z funkcjonowaniem osób niepełnosprawnych na rynku pracy.
 

 
kadra

 

Tu wyleczysz odleżyny

2018-07-25

Poradnię leczenia ran przewlekłych otwarto przy szpitalu w Białej Podlaskiej. Placówka podpisała umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

- Do poradni mogą zgłaszać się pacjenci m.in. z ranami pochodzenia naczyniowego, stopą cukrzycową czy odleżynami – wyjaśnia Magdalena Us, rzecznik szpitala. - Zauważamy potrzebę funkcjonowania takiej poradni, pacjenci mogą skorzystać z kompleksowej opieki specjalistycznej skierowanej do takich schorzeń. Dotychczas mogli się zgłaszać do poradni chirurgicznej lub do oddziału chirurgicznego. Z pewnością uruchomienie nowej poradni przyczyni się zwiększenia dostępności do opieki nad pacjentami ze schorzeniami przewlekłymi ran.

Poradnia jest czynna w poniedziałki, środy i piątki. 
Kontakt:
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny
ul. Terebelska 57-65
21-500 Biała Podlaska
Rejestracja do poradni specjalistycznych:  tel. 83 414 71 70


Strona 1 z 12

Get Adobe Flash player

Kontakt - woj. lubelskie 


Biuro FAR
al. Kraśnicka 127/129 (p.1, II piętro)
20-718 Lublin
tel.: 81 526 10 24, fax: 81 527 13 20
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

 

Godziny otwarcia


Poniedziałek - Środa: 08.00 - 16.00
Czwartek: 10.00 - 18.00
Piątek: 08.00 - 16.00

 

Pełnomocnik FAR


Adam Orzeł
tel: 509 447 065
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Harmonogram zajęć


Zobacz wszystkie zajęcia »
 

Ogłoszenia regionalne »