piątek, 2023-01-27 Anieli, Juliana, Przemysława

Kompleksowa aktywizacja społeczna osób poruszających się na wózku inwalidzkim V w regionie łódzkim w roku projektowym 2020/2021

2021-04-01


W projekcie "Kompleksowa aktywizacja społeczna osób poruszających się na wózku inwalidzkim V" uczestniczyły 34 osoby z niepełnosprawnością ruchową z województwa łódzkiego. Zrealizowano aż 3 Warsztaty Aktywnej Rehabilitacji w w formie zdalnej, w tym jeden dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami oraz dwa obozy Aktywnej Rehabilitacji w formie wyjazdowej. W ramach współpracy z firmą Toyota uczestnicy projektu mieli możliwość zapoznawać się podczas sesji i warsztatów z możliwościami dostosowania auta do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.
W październiku 2020 r. regiony łódzki i mazowiecki zorganizowały pierwszy obóz w formie wyjazdowej, który odbył się w ośrodku "Solpark" w Kleszczowie. W obozie wzięło udział 15 uczestników, w tym 7 uczestników z województwa łódzkiego. Wytężona praca pozwoliła zwiększyć zakres samoobsługi, polepszyć kondycję oraz nabyć umiejętności poruszania się na wózku inwalidzkim. 
Jako pierwszy region w Polsce zorganizowaliśmy wsparcie w formie zdalnej dzięki aplikacji ZOOM. Mimo obaw o efektywność tego działania, zaangażowanie kadry, jak i uczestników sprawiło, że warsztat zyskał bardzo pozytywny odbiór.
Pierwszy zdalny warsztat odbył się w grudniu 2020 r. i przebiegł bez problemów technicznych. Zarówno uczestnicy, jak i kadra zostali przeszkoleni z obsługi aplikacji ZOOM, która pomagała w komunikacji na odległość. Dzięki pracy w formie zdalnej możliwe było przekazanie wiedzy w postaci prezentacji multimedialnych oraz przedstawienie i omówienie budowy wózka przy pomocy kamerki internetowej. W warsztatach wzięło udział 5 uczestników z regionu łódzkiego. Uczestnicy dostali specjalistyczne wsparcie z zakresu dietetyki, dodatkowych ubezpieczeń dla osób z niepełnosprawnościami, doboru oraz pozyskiwania wniosków na zaopatrzenie urologiczne, jak i ortopedyczne, pełen pakiet informacji z zakresu profilaktyki przeciwodleżynowej oraz urologii osób z dysfunkcją narządu ruchu.
Kolejny warsztat zdalny został zorganizowany w lutym 2021 r. Forma oraz przebieg warsztatu zdalnego niewiele różniły się od pierwszego wsparcia w formie online, lecz tym razem przebiegł już z większą pewnością. W warsztatach wzięło udział 5 uczestników z regionu łódzkiego.
W trzecim warsztacie zdalnym uczestnikami byli opiekunowie osób z niepełnosprawnościami. W warsztatach uczestniczyło 5 opiekunów z regionu łódzkiego. Mimo różnego wieku i poziomu umiejętności obsługi komputera uczestnicy po szkoleniu z aplikacji ZOOM byli w stanie swobodnie skupić się na pochłanianiu wiedzy, która została przekazana przez prowadzącą warsztat. Zakres materiału obejmował wszelkie zagadnienia związane z zapewnieniem opieki oraz zadbaniem o zdrowie osób z niepełnosprawnościami. Uczestnicy uzyskali wiedzę z zakresu praw, dofinansowań i świadczeń dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Odbiór całego warsztatu zdalnego przez uczestników był bardzo pozytywny. 
Zwieńczeniem projektu był drugi obóz w formie wyjazdowej zorganizowany na przełomie lutego i marca. Obóz odbył się ponownie w ośrodku "Solpark" w Kleszczowie. W obozie wzięło udział 13 uczestników, w tym 7 osób z województwa łódzkiego, 4 - śląskiego raz 2 - mazowieckiego. Wytężona praca pozwoliła zwiększyć zakres samoobsługi, poprawić kondycję oraz umiejętności poruszania się na wózku inwalidzkim. Uczestnictwo w obozie dało możliwość wymiany doświadczeń i integracji z osobami z innych województw. 
Serdecznie dziękujemy wszystkim, zarówno uczestnikom, jak i kadrze za miniony, dość trudny z uwagi na sytuację epidemiologiczną rok. Zaczynamy już planować kolejny projekt i mamy nadzieję, że będzie jeszcze lepszy od poprzednich.
Od 01.04.2021 r. rusza nowy projekt "Kompleksowa aktywizacja społeczna osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o kontakt z biurem regionalnym Fundacji Aktywnej Rehabilitacji w Łodzi:
ul. Tatrzańska 109, pok. 210, 93-279 Łódź
Tel. 42 642 78 01

Osoby do kontaktu:
Michał Matusiak: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wioletta Więckowska: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt – woj. łódzkie


Biuro FAR
ul.
Tatrzańska 109, p. 210, 93-279 Łódź
tel.: 42 642 78 01, fax: 42 642 78 22
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 

Godziny otwarcia


Poniedziałek 07.00 - 18.00
Wtorek 07.00 - 17.00
Środa 07.00 - 17.00
Czwartek 07.00 - 17.00
Piątek 07.00 – 17.00

W związku z utrzymującym się
stanem epidemii, celem zwiększenia
bezpieczeństwa prosimy o wcześ-
niejsze uzgadnianie – telefoniczne 
lub mailowe – terminu wizyty
w biurze Fundacji.
 

Pełnomocnik FAR


Monika Mazur
e-mail:
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel: 509 447 072
 

Harmonogram zajęć


Osoba kontaktowa: Monika Mazur
tel.: 509 447 072

Zobacz wszystkie zajęcia »


Zobacz ogłoszenia regionane »