niedziela, 2020-10-25 Ingi, Maurycego, Sambora

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji w IV Memoriale im. Kamili Skolimowskiej


 

alt25 sierpnia, w niedzielę, w Warszawie będzie miał miejsce IV Memoriał im. Kamili Skolimowskiej. Tegoroczny memoriał organizowany jest w formule integracyjnej – udział w zmaganiach sportowych brać będą także sportowcy niepełnosprawni, w tym medaliści paraolimpijscy. Fundacja Aktywnej Rehabilitacji współorganizuje imprezę.
 

Hasło przewodnie memoriału brzmi: „Sport jest jeden”. W myśl tej zasady, organizatorzy zaprosili niepełnosprawnych lekkoatletów do rywalizacji z zawodnikami pełnosprawnymi: Maciej Lepiato, mistrz paraolimpijski i rekordzista świata w skoku wzwyż, zmierzy się w konkursie skoku wzwyż m.in. z uczestnikiem ostatnich mistrzostw świata, Szymonem Kiecaną. Złota medalistka z Londynu, Karolina Kucharczyk będzie rywalizować w skoku w dal m.in. z mistrzynią Polski, Teresą Dobiją i z dziesiątą trójskoczkinią MŚ w Moskwie, Anną Jagaciak.

W memoriale udział wezmą także: Tomasz Hamerlak, medalista MŚ i Igrzysk Paraolimpijskich oraz Piotr Kocalski, na co dzień instruktor Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, pływak i rugbysta.
 

Pomysł rozgrywania konkurencji memoriałowych w systemie integracyjnym (osoby pełnosprawne z niepełnosprawnymi) to kolejna próba nawiązania do wartości wyznawanych przez Kamilę Skolimowską. Znakomita młociarka zamierzała poświęcić swą pracę doktorską, niestety nieukończoną, właśnie osobom niepełnosprawnym. Była bardzo związana ze środowiskiem niepełnosprawnych sportowców, których często odwiedzała na treningach prowadzonych w ramach obozów Fundacji Aktywnej Rehabilitacji w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale. 
 

Dobrze znaliśmy Kamilę. Często przychodziła na nasze treningi, interesowała się sportem osób niepełnosprawnych. Nasi instruktorzy Aktywnej Rehabilitacji uczyli ją jazdy na wózku inwalidzkim. Miała wielu przyjaciół w naszym środowisku – mówi Rafał Skrzypczyk, wiceprezes Fundacji Aktywnej Rehabilitacji i przyjaciel Kamili Skolimowskiej.
 

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji od 25. lat zajmuje się kompleksową rehabilitacją osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Podstawą kompleksowego programu realizowanego przez Fundację są obozy Aktywnej Rehabilitacji. Prowadzą je instruktorzy na wózkach, którzy stanowią inspirujący wzorzec osobowy dla uczestników zajęć. Niezwykle efektywny program Fundacji oparty jest na intensywnym treningu sportowo-rehabilitacyjnym i nauce samodzielności w czynnościach życia codziennego. Najważniejszą rolę w programie Fundacji pełnią takie dyscypliny, jak: technika jazdy na wózku, trening ogólnousprawniający, pływanie, tenis stołowy, łucznictwo. Fundacja Aktywnej Rehabilitacji upowszechniła nowe w kraju dyscypliny sportu dla osób niepełnosprawnych: tenis ziemny, szermierkę, niezwykle dynamicznie rozwijające się rugby na wózkach, nurkowanie, jazdę konną. 
 

Dzięki działalności Fundacji do potrzeb osób niepełnosprawnych dostosowany został Centralny Ośrodek Sportu w Spale.
 

więcej informacji:
Iwona Plater-Zyberk  
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
500 29 38 55
www.far.org.pl