poniedziałek, 2020-10-26 Ewarysta, Lucyny, Lutosławy

Gotowi do pomocy od 900 lat


altFundacja Polskich Kawalerów Maltańskich – nasi partnerzy w programie „Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy III” świętowali 5. czerwca wyjątkowe wydarzenie – 900 lat od chwili ogłoszenia bullą Papieża Paschalisa II pełnej niezależności od władzy świeckiej i kościelnej.  

 

 

 

Z tej okazji Związek Polskich Kawalerów Maltańskich zorganizował koncert muzyki jazzowej i klasycznej w wykonaniu muzyków światowego formatu. W czasie „Maltańskiego Koncertu Charytatywnego – Warszawa 2013” na scenie Filharmonii Narodowej zagrali Gary Guthman – jeden z najlepszych amerykańskich trębaczy jazzowych, Stanisław Drzewiecki – światowej klasy pianista oraz Konstanty Wileński – wybitny kompozytor, pianista-wirtuoz, znany i wykonywany na całym świecie. Muzykom towarzyszyła Lwowska Narodowa Orkiestra Kameralna.

 

Goście, wśród których obecni byli m.in. małżonka prezydenta RP – Anna Komorowska, kard. Kazimierz Nycz , abp Celestino Migliore oraz przedstawiciele naszej Fundacji, wysłuchali utworów Paganiniego, Mozarta oraz standardów jazzowych. W drugiej części wieczoru miała miejsce aukcja malarstwa współczesnego. Dochód z niej wesprze dalszy rozwój Maltańskiej Służby Medycznej, która od lat skutecznie szkoli młodzież w zakresie udzielania pierwszej pomocy, a  także bierze udział w akcjach ratujących życie. Pomagali m.in. podczas powodzi w Polsce w 1997 r., w Niemczech w 2002 r. oraz w Czechach w 2010 r. – dając, przy okazji ważne świadectwo solidarności międzynarodowej. W 2006 r. ratownicy MSM jako pierwsi dotarli z pomocą do uwięzionych w zawalonej hali Katowickiej. Byli aktywni między innymi podczas wojny w Gruzji oraz wspomogli Armenię, która przyjęła uchodźców z Syrii. Pomagali po trzęsieniu ziemi na Haiti, zaś ostatnio angażują się w akcje na terenie Libanu.

 

Zakon Maltański to najstarsza organizacja charytatywna na świecie. Jego członkowie pozostają wierni zasadzie  "Obrona Wiary i służba ubogim i cierpiącym" ("Tuitio Fidei et Obsequium Pauperum").  Zakon Maltański jest suwerennym podmiotem prawa międzynarodowego, posiada własną konstytucję, organizacje publiczne, produkuje znaczki i paszporty. Utrzymuje stosunki dyplomatyczne z 102 państwami, jest neutralny, bezstronny i apolityczny, co pozwala mu grać rolę mediatora pomiędzy państwami.