1

Temat: problemy fizjologiczne po uszkodzeniu rdzenia kręgowego

Dzień dobry
Jestem nowy na forum, możliwe że nie pisze w odpowiednim dziale.
Pisze w imieniu mojej partnerki lat 45 (mało pewnie radząca sobie z netem stąd ja piszę) . Miała bardzo późno zdiagnozowaną bardzo silnie uwapnioną przepuklinę dyskową w odcinku piersiowym kręgosłupa. Przeszła podobno ekstremalnie niebezpieczną operację w październiku minionego roku, niestety po niej jest sparaliżowana od pasa w dół. Musi też być cały czas zacewnikowana bo mocz nie chce się sam oddawać i nosić pampersa bo nie kontroluje czynności fizjologicznych. Ma też spastyczność mięśni. Przeszła już jeden pobyt na rehabilitacji, teraz czeka na przyjęcie na kolejną, sama też cały czas intensywnie ćwiczy sama i z rehabilitantką. Może ktoś kto przeszedł coś podobnego może doradzić czy można coś zrobić, gdzie się zgłosić by spróbować pobudzić te funkcje fizjologiczne. Bo to by dało jej znacznie więcej możliwości i podniosło by jej komfort psychiczny. Byłbym wdzięczny za rady od osób które się na tym znają albo to przeszły i coś pomocnego mogą doradzić.
Krzysiek

2

Odp: problemy fizjologiczne po uszkodzeniu rdzenia kręgowego

Polecam konsultacje w Athleticomed w Bydgoszczy. Po pierwsze jest tam sztab naprawdę wykwalifikowanych lekarzy. Co więcej nie trzeba ganiać od jednej do drugiej przychoni czy od lekarza do lekarz tylko zajmie się partnerką od razu zespół fachowców. Z uwagi też na to, że mają nowoczesny sprzęt szybko można dostać wyniki.
Wysyłam Ci link do ich strony https://athleticomed.pl/

3

Być może trzeba zadziałać odpowiednimi lekami na układ moczowy. Najlepiej udajcie się do jakiegoś dobrego urologa, który ma pojęcie na temat pęcherza neurogennego. Nie wiem skąd jesteście, więc ciężko mi kogokolwiek doradzić. Ogólnie w Polsce specjalistą od tych spraw jest prof. Radziszewski, który zdaje się w Warszawie przyjmuje.
Co do pozostałych czynności fizjologicznych- w większości przypadków da się to wytrenować. Skontaktujcie się z biurem FAR w swoim regionie, przyjedzie do Was Instruktor AR i może uda mu się Wam pomóc smile

4

Wydaje mi się, że najlepszą opcją będzie skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą, który jest polecany przez internautów. Nie tak dawno szukałam i zapisywałam moją mamę (lat 68) do lekarza fizjoterapeuty. Chodziło głównie o porady dotyczące dobrania sprzętu ortopedycznego. Zależało mi na kimś, kto zajmie się sprawą mojej mamy. Znalazłam stronę, na której łatwo znaleźć dobrego fizjoterapeutę https://sprawdzonyfizjoterapeuta.pl/. Przejrzyj, mam nadzieje, że znajdziesz kogoś dla siebie.

5

Mam torbiela na kręgosłupie. Słyszałam, że w takim wypadku bardzo dobry jest basen , który odciąża kręgosłup. Powiedzcie mi tylko, czy jest jakiś styl pływacki, którym szczególnie warto pływać?

6

Twoja partnerka powinna mieć badanie urodynamiczne, które pozwoli ustalić optymalny sposób postępowania. Do rozważenia pozostaje samocewnikowAnie lub cewnik nadłonowy.