Temat: Jak domowym sposobem zrobić oprzyrządowanie do samochodu-przykład.

Witam wszystkich,
jakiś czas temu zrobiłem domowym sposobem oprzyrządowanie do samochodu i postanowiłem podzielić się z Wami efektem tej pracy. Mam nadzieje, że komuś może się to przydać i że jest ten "przewodnik" czytelny dla każdego. W razie pytań proszę śmiało pytać.
Pozdrawiam.
Maciej
https://plus.google.com/photos/10101421 … L-i2tX8pAE

2

Odp: Jak domowym sposobem zrobić oprzyrządowanie do samochodu-przykład.

Dobry pomysł,  ale  czy  to  "wszystko"  tak  leży  sobie  swobodnie  na  fotelu  a  podczas  jazdy  to  musisz  cały  czas  nie  odrywać  ręki  od  urządzenia.  Ja  bym  to  jakoś  "podwiesił".

3

super! ale faktycznie lepiej byłoby to podwiesić może..

Witajcie, rzeczywiście można podwiesić całe urządzenie ale akurat w moim przypadku doskonale spisuje się leżąc między nogami opierając się na siedzisku fotela. Nie odważyłbym się zamieścić tego w internecie bez sprawdzenia w praktyce. Powoli przyzwyczajam się do tego systemu choć jest problem włączania kierunkowskazów ponieważ lewa ręka jest akurat zajęta ;-)
Pozdrawiam
Maciej

5

Witam
Ewentualnie za ile sprzedaż?

6

Macieju gratuluje nawet Pan Słodowy przy Tobie wysiada smile))
super:)

Maciej Horbowski napisał/a:

Witam wszystkich,
jakiś czas temu zrobiłem domowym sposobem oprzyrządowanie do samochodu i postanowiłem podzielić się z Wami efektem tej pracy. Mam nadzieje, że komuś może się to przydać i że jest ten "przewodnik" czytelny dla każdego. W razie pytań proszę śmiało pytać.
Pozdrawiam.
Maciej
https://plus.google.com/photos/10101421 … L-i2tX8pAE

7

ale przecież kierunkowskazy są zaraz przy lewej dłoni którą masz na kierownicy też po lewej stronie..myślę,że to kwestia wprawy..troszke poprowadzisz i wszystko bedzie 'szło" płynnie. Jeszcze raz gratulacje Panie Słodowy big_smile

8

Jak na razie w większości to płeć piękna  wypowiada się  w tym temacie smile Ja również wrzucę swoje trzy grosze. Rzeczywiście wiszące oprzyrządowanie trochę mnie nie przekonuje do bezpiecznego manewrowania podczas jazdy.
Ponadto w swoim aucie początkowo miałam zamontowane uchwyty na pedałach na obejmach ( chyba tak to się nazywa smile, ale o mały włos nie znalazłam się pewnego razu podczas gwałtownego hamowania w bagażniku innego samochodu.W tym momencie są tak duże siły, że obejma przesunęła się do góry,uniemożliwiając  zatrzymanie pojazdu bez szwanku.Uchwyt koniecznie musi być przykręcony  śrubami po pedału hamulca.
Jak długo już jeździsz tak przystosowanym autem?

Witajcie,
Odpowiem po kolei:
Ewko23 -myślę ,że śmiało możesz pokazać ten schemat jakiejś „złotej rączce” i ...kto odmówi kobiecie?
Właśnie po to zamieściłem to w necie ,by inni korzystali ,a przy tym „modelu” właśnie zrezygnowałem z uniwersalności długości drążków ,by był jak najprostszy. Czyli dopasowany jest do konkretnego auta.
Suha- Dzięki! Na Słodowym się wychowałem i „Ekranie z Bratkiem” ale „Jacka i Agatki” nie trawiłem :-)
Magduśka- masz rację ale ... ten system jest niestety na lewą rękę.
Tak po prostu ten typ musi mieć ,ponieważ by operować drążkiem zmiany biegów musimy mieć wciśnięty hamulec. Lewa ręka –hamulec, prawa ręka –biegi.
Mimi- dzięki za Twoją wypowiedź praktyka. Właśnie te obejmy na pedały mnie denerwowały ,bo bardzo skomplikowane a na dodatek jak już są zamontowane to żaden inny kierowca pełnosprawny bez demontażu nie pojedzie i jak się okazało w Twoim przypadku- jest zawodne.
Natomiast montaż wcale taki szybki nie jest. W mim przypadku zastosowałem przeguby kulowe z bagażnika samochodowego i wypięcie ich odbywa się bardzo prostym sposobem podważenia małym śrubokrętem spinki trzymającej ( na zdjęciach tą spinkę zaznaczyłem ).
Ponieważ jest to od niedawna  nasze “drugie auto”, to najnormalniej na świecie szkoda mi było wydać fortunę na osprzęt.
Na co dzień bujam się (od lat ) moim Mondeo z osprzętem na prawą rękę i “ręcznym hamulcem” i właśnie dlatego tak trudno przestawić się na drugą rękę . Jakoś kierowanie lewą jest łatwiejsze-choć kiedyś przecież tak nie było ;-)
Pozdrawiam
Maciej

10

Mam do sprzedania fajne,mało używane oprzyrządowanie-gaz ciągniety do siebie-hamulec od siebie z możliwoscia zablokowania hamulca-dużo lepsze i ładniejsze od RGH2-jak któs zainteresowany pisać na GG 2114656 Zdjecia mogę wysłać mailem.

11 Ostatnio edytowany przez BRODACZ (2012-04-14 20:25:51)

pawlos
znalazłem cię na gg. czekam na  wiecej wiadomości w temacie "oprzyrządowanie" do autka smile

12

marze to i tanie ale ma wady: pierwsza wada to ze pełnosprawny kierowca tym nie pojedzie bez demontarzu, a druga wyobrascie sobie gdzie to sie morze wbic podczac kolizji-prosto w brzuch, i trzecia ze ta rurka miedziana podczac gwałtowniego i mocnego chamowania morze sie złamac lub wygoc,zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa czy to nie przeskadza w wsiadaniu do auta? takie jest moje zdanie. Ale troche modyfikacji i to by było dobre.

13

Jest jeszcze jedna, ogromna wada tego urządzenia. Przy całym szacunku dla twórcy, ale przy kolizji, czy to z winy kierowcy niepełnosprawnego, czy z winy innego uczestnika ruchu, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania za niehomologowane przeróbki w samochodzie, wykonane nieprofesjonalnie, przez człowieka nie mającego do tego uprawnień. W najgorszym razie, przy wypadku z ofiarami, sprawa może się oprzeć o kryminał...

14 Ostatnio edytowany przez Juri (2012-04-26 10:11:08)

Grzelo, w dużej mierze masz rację... tylko czy ktoś mi w końcu poda przepisy mówiące o tym, czy homologacja na oprzyrządowanie jest wystarczającym dokumentem (źle zamontowana też nie zapewnia pełnego bezpieczeństwa)??? Czy powinniśmy mieć dokumenty dotyczące tylko oprzyrządowania, czy samochodu oprzyrządowanego (bo przecież jest to całość)??? No i kto powinien potwierdzać sprawność oprzyrządowanego samochodu (czy, np. powinniśmy mieć adnotację w dowodzie rejestracyjnym)???

Co o tym mówi wszystkim mówi prawo???

Jezusicku kochany, co Wy chłopaki piszecie!
Grabos,pierw odpowiem Tobie.
Widzę że nie czytasz ze zrozumieniem. Na zdjęciu numer 7 jest napisane cyt:” Dźwignie będą montowane powyżej pedałów ze względu na drugiego (pełnosprawnego) użytkownika  tego auta”
Oraz moja konwersacja z Mimi cyty.” Mimi- dzięki za Twoją wypowiedź praktyka. Właśnie te obejmy na pedały mnie denerwowały ,bo bardzo skomplikowane a na dodatek jak już są zamontowane to żaden inny kierowca pełnosprawny bez demontażu nie pojedzie i jak się okazało w Twoim przypadku- jest zawodne.”
Mimi jeździ właśnie z takim systemem ORYGINALNYM i montowanym na pedałach i jak przeczytasz jej wypowiedź to się dowiesz ,że wcale nie dającym GWARANCJI bezpieczeństwa (niestety).
Wniosek- mój sposób montażu polega właśnie na tym by drugi kierowca mógł jeździć BEZ DEMONTAŻU oprzyrządowania. Jest to sprawdzone przez moją szanowną  małżonkę.
To tyle co do montaż-demontażu.
Teraz druga sprawa cyt:” a druga wyobrascie sobie gdzie to sie morze wbic podczac kolizji-prosto w brzuch,”
Tu masz rację. Jest jakieś ryzyko jak to przy wypadku choć drążki leżą „po skosie” z prawej do lewej więc raczej mało prawdopodobne. Raczej uszkodzi prawą nogę niż wbije się w brzuch ;-)
Teraz trzecia cyt:” i trzecia ze ta rurka miedziana podczac gwałtowniego i mocnego chamowania morze sie złamac lub wygoc”
Jeśli uważasz, że można wygiąć taką rurkę to znaczy, że nigdy takiej rurki nie widziałeś. Zwróć proszę uwagę na oprzyrządowania markowe a zdziwisz się z jakich rurek i pręcików są zrobione.

No i może jeszcze najważniejsze. NIE WYMYŚLAŁEM  nowego systemu ,bo to już zostało dawno temu wymyślone tu zerknij na ten produkt
http://www.sportaid.com/z4-portable-hand-control.html
Mi chodziło jedynie by zrobić to prościej i taniej i by było „skrojone na moją miarę”.

Teraz Grzelo.
Cyt:” przy kolizji, czy to z winy kierowcy niepełnosprawnego, czy z winy innego uczestnika ruchu, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania za niehomologowane przeróbki w samochodzie, wykonane nieprofesjonalnie, przez człowieka nie mającego do tego uprawnień. W najgorszym razie, przy wypadku z ofiarami, sprawa może się oprzeć o kryminał...”
Czy kiedykolwiek w czasie przeglądu samochodu sprawdzano Tobie homologacje oprzyrządowania?
Nie! Bo nikogo to nie obchodzi . Auto ma być sprawne. Ma mieć sprawne układy : hamulcowy, kierowania , wydechowy i elektryczny. Możesz hamulec naciskać drewnianą nogą lub plastikową i nikomu nic do tego bo tak jak pisze Juri – wszyscy gadają o homologacjach ,atestach i wyspecjalizowanych firmach ale...kto z nas ma takie atesty i tabliczki znamionowe na oprzyrządowaniach? Bo bez takiej tabliczki czyli identyfikacji DANEGO urządzenia to wszystko jest fikcją i wyciąganiem kasy od kulawych.
I jeszcze tak jak zauważył Juri cyt:” (czy, np. powinniśmy mieć adnotację w dowodzie rejestracyjnym)???
Masz? Bo ja nie.

Oj , w życiu tyle nie pisałem „do netu”;-) a tu długi weekend się zaczyna i pogoda jak drut!
Pozdrawiam i miłego weekendu.
Maciej

16

Maciej Horbowski napisał/a:

Jezusicku kochany, co Wy chłopaki piszecie!

Teraz Grzelo.
Cyt:” przy kolizji, czy to z winy kierowcy niepełnosprawnego, czy z winy innego uczestnika ruchu, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania za niehomologowane przeróbki w samochodzie, wykonane nieprofesjonalnie, przez człowieka nie mającego do tego uprawnień. W najgorszym razie, przy wypadku z ofiarami, sprawa może się oprzeć o kryminał...”
Czy kiedykolwiek w czasie przeglądu samochodu sprawdzano Tobie homologacje oprzyrządowania?
Nie! Bo nikogo to nie obchodzi . Auto ma być sprawne. Ma mieć sprawne układy : hamulcowy, kierowania , wydechowy i elektryczny. Możesz hamulec naciskać drewnianą nogą lub plastikową i nikomu nic do tego bo tak jak pisze Juri – wszyscy gadają o homologacjach ,atestach i wyspecjalizowanych firmach ale...kto z nas ma takie atesty i tabliczki znamionowe na oprzyrządowaniach? Bo bez takiej tabliczki czyli identyfikacji DANEGO urządzenia to wszystko jest fikcją i wyciąganiem kasy od kulawych.
I jeszcze tak jak zauważył Juri cyt:” (czy, np. powinniśmy mieć adnotację w dowodzie rejestracyjnym)???
Masz? Bo ja nie.

Nie chodziło mi o homologację samego urządzenia, a raczej o uprawnienia czy specjalizację warsztatu, który to zakłada czy konstruuje/produkuje. Pytasz czy na przeglądzie ktoś mi sprawdzał oprzyrządowanie. Owszem tak - co roku na stacji diagnostycznej diagnosta wsiada w moje auto i sprawdza czy za pomocą dźwigni oprzyrządowania daje się bezpiecznie hamować - czy nie ma luzów, czy dźwignia się nie wypnie. A dlaczego? Ano dlatego, że oprzyrządowanie staje się częścią właśnie układu hamulcowego.

Co ciekawe już 2 razy miałem sprawdzany stan oprzyrządowania przez ubezpieczyciela, który miał wypłacić odszkodowanie z OC sprawcy. Sprawdzali sprawność samego urządzenia i chcieli wiedzieć w jakim zakładzie było zakładane.

Zgadzam się z tym, że powinno to być prawnie uregulowane - co powinno być w DR itd.

Jestem w szoku!
Pierwszy raz słyszę o czymś takim.Nie pisałeś, że masz takie doświadczenia w tej materii. Czy inni kulawi też spotkali się z takimi kontrolami? Może się odezwą i ta dyskusja do czegoś sensownego się przyczyni.
Jak będziesz robić następny przegląd to zapytaj tego pana na jakiej podstawie sprawdza oprzyrządowanie i gdzie wpisuje wynik kontroli, bo mi się wydaje, że jeśli to nie jest przewidziane przepisami to zwykła nadgorliwość. Ja nawet nie wysiadam z auta w czasie kontroli.
Czy zerknąłeś na ten link który wstawiłem? Jest to oprzyrządowanie uniwersalne do każdego auta do samodzielnego montażu. Uważam, że to co napisałeś cyt:”... A dlaczego? Ano dlatego, że oprzyrządowanie staje się częścią właśnie układu hamulcowego.”
Jest nadinterpretacją. Tak  rozumując to podeszwa buta ,skarpeta ,noga itd. Są częścią układu hamowania.
Czy ktoś sprawdza „normalnym” kierowcom stan nakładki gumowej na pedale ? Czy aby nie wytarta?
I jeszcze sprawa zakładu – warsztatu, który to montuje. Wyobraźmy sobie czysto teoretycznie, że kupujesz auto używane z zamontowanym już oprzyrządowaniem i nie masz żadnych papierów i nie wiesz gdzie to było montowane, bo wracając do poprzedniego postu nie ma tam tabliczki znamionowej i ...żadnych śladów w dowodzie rejestracyjnym. Jak piszesz cyt:”Co ciekawe już 2 razy miałem sprawdzany stan oprzyrządowania przez ubezpieczyciela, który miał wypłacić odszkodowanie z OC sprawcy. Sprawdzali sprawność samego urządzenia i chcieli wiedzieć w jakim zakładzie było zakładane.”
I co teraz?
Ktoś zawinił a powiesili cygana!
Rozumiem, że nie Ty spowodowałeś wypadek a zakładam ,że trzeźwy byłeś więc co ma piernik do wiatraka? Moim zdaniem to szukanie dziury w całym.
Fajnie, że wyszła z tego taka dyskusja i może dzięki niej dowiemy się więcej o przepisach to regulujących. Niech się odezwie ktoś kto zna przepisy i jaka ustawa to reguluje. Inaczej to tylko możemy sobie pogadać ;-)
Pozdrawiam
Hej

18 Ostatnio edytowany przez BRODACZ (2012-04-28 20:28:45)

Temat naprawdę " dyskusyjny " wink 20 lat jeżdżę rożnymi autami z oprzyrządowaniem, raz na jednej stacji diagnostycznej( podczas badania technicznego) NADGORLIWY pracownik coś tam marudził o homologacji, więc na kolejne badanie auta, pojechała... moja żona i wszytko było ok wink Mając już kilka niegroźnych kolizji, ubezpieczyciela obchodziło tylko - kto był sprawcą. Chodziło o wypłacenie świadczeń. A w dowodzie rejestracyjnym nie ma rubryki, gdzie taki wpis miałby być wink
Całą ta pisanina o przepisach w kraju gdzie i tak rządzi bezprawie jest tak naprawdę poważna i zarazem śmieszna. Kolejny przykład - kiedyś podczas rutynowej kontroli p. Policjant powiedział mi, że powinienem... zdjąć kulkę z kierownicy, bo jak będzie wypadek to ta kulka może mi się np. wbić w brzuch, a zgodnie z przepisami powinienem 2 dłonie trzymać na kierownicy.
Tylko robiąc prawko kiedyś, jako kulawy - właśnie w taki sposób uczono mnie, by kierować pojazdem - jedna ręka na kierownicy, druga na sprzęcie pomocniczym. Ot i realia życiowe  wink Pozdrawiam wszystkich kierujących wink

19

Maciej powiem tylko jedno - jesteś niesamowity smile

BRODACZ napisał/a:

Policjant powiedział mi, że powinienem... zdjąć kulkę z kierownicy, bo jak będzie wypadek to ta kulka może mi się np. wbić w brzuch

Temu można zapobiec zakładając kulkę z czegoś na tyle miękkiego, żeby w razie czego nie zrobiło dużej krzywdy. A jak jest poduszka powietrzna, to chyba człowiek w ogóle nie dotyka kierownicy i kulki...
Na marginesie zawsze się zastanawiałam, co się dzieje, jak taka poduszka wbija się w okulary, a przecież część ludzi ma wręcz napisane, że musi w nich jeździć.

BRODACZ napisał/a:

a zgodnie z przepisami powinienem 2 dłonie trzymać na kierownicy.

A on przypadkiem nie pomylił Cię z pełnosprawnym kierowcą? Który w w razie czego hamuje nogami?
Sorry, ale to tak, jakby jemu ktoś kazał w czasie jazdy trzymać nogi na siedzeniu pasażera zamiast na pedałach. A w razie potrzeby zahamowania dopiero przestawić je na miejsce. I bez tego zdarza się za dużo wypadków z cyklu "pomylił gaz z hamulcem".

BRODACZ napisał/a:

Całą ta pisanina o przepisach w kraju gdzie i tak rządzi bezprawie jest tak naprawdę poważna i zarazem śmieszna.

Niestety to prawda. Prawo sobie, a urzędnicze widzimisię sobie.

20

Zgadam sie z Martą:))