26

Odp: renta rodzinna

Uprawnienie do renty rodzinnej przysługuje również wdowie, jeśli spełni warunek dotyczący wieku lub niezdolności do pracy w okresie nie dłuższym niż 5 lat od śmierci męża lub od zaprzestania wychowywania ww. dzieci.
On spełnia ten warunek " Uprawnienie do renty rodzinnej przysługuje również wdowie, jeśli spełni warunek dotyczący wieku w okresie nie dłuższym niż 5 lat od zaprzestania wychowywania ww. dzieci."
I tu jest problem.
Szanse widzę w przedstawieniu zusowi orzeczenie podpisanege przez nas a kwestionujące to że on kiedykolwiek "wychowywał" dzieci.
Nie moge patrzeć na to jak nas wykorzystał a teraz z uśmiechem na ustach mówi "wynocha".

27

Cóż. Współczuję. I jeszcze raz życzę powodzenia.

28

Dzięki.

29

Witam.

Pobieram rentę rodzinną po mamie i w tym roku kończę 25 lat oraz jednocześnie kończę naukę w szkole. Wiem oczywiście, że utracę prawo do tej renty, ale mam pytanie: czy mój tata będący na rencie inwalidzkiej może zrezygnować ze swojej renty i przejść na rentę rodzinną (po ustaniu prawa do renty dla mojej osoby). W chwili śmierci mamy miał ukończone 50 lat (jakby to było ważne).

Może ktoś się na tym lepiej zna ode mnie lub spotkał się z taką sprawą.

Będe wdzięczny za odpowiedź.

(Osoby pracujące w ZUSie sprawiają wrażenie mało zorientowanych przy bardziej skomplikowanych przypadkach - kiedyś sie o tym przekonałem .)

30

31.03.skończyłam 50 lat.syn ma 23 lata .Do marca 2005 r. wypłacano nam po połowie rentę rodzinna z chwilą ukończenia przez syna 20 l.całość renty przeszła na syna .W WBE powiadziano mi że mam 5lat na to aby otrzvmać rentę/minęło 3lata/Niestety dostałam odmowę ,ponieważ syn skończył 12.03-18lat a ja 31.03-50lat.Chcę nadmienić że syn cały czas się uczy.
Czy to jest zgodne z prawem?
Bardzo prosze o szybką odpowieź sprawa b.pilna.

31

Witam
Pobieram rentę rodzinną po zmarłym ojcu i w tym roku ukończyłem 25 lat. Jestem też na ostatnim roku studiów. Do kiedy przysługuje mi świadczenie? Czy mam prawo do renty jeszcze przez okres wakacji? Co w sytuacji gdy nie uda mi się zaliczyć ostatniego roku i męce go musiał powtarzać czy nadal będę mógł pobierać świadczenie?

32

28-10-1996 zmarł mój ojciec górnik, który przebywał wówczas na rencie.
W dniu jego śmierci byłam niepełnoletnia (17 lat). Zgodnie z obowiązująca wówczas ustawą o zaopatrzeniu emerytalnym górników i ich rodzin z dnia 01-02-1983 (DZ. U z 1995 Nr 20 poz.154 z późn. zmianami) przyznano mi rentę rodziną, którą do uzyskania przezemnie pełnoletności pobierała moja matka. Razem  ze mną zgodnie z w/w ustawą prawo do renty otrzymała moja matka jednak z niego nie skorzystała w obawie przed utratą pracy. Poinformowano nas wówczas, że w  odniesieniu do jej osoby będzie zawsze stosowane zasady w/w ustawy. Ja pobierałam rentę rodziną do ukończenia 25 roku życia. Po tym czasie moja rodzicielka złożyła wniosek o przyznanie renty ( 22-12-2003), wówczas dostała odmowę zgodnie z nową ustawą. Z dnia 17-12-1998  o emeryturach i rentach. (Dz. U. Nr. 162 poz 1118)

Moje pytanie brzmi – czy nabyte prawo do  renty rodzinnej przez moją matkę  zgodnie z obowiązującymi  przepisami  w dniu śmierci mego ojca ulega przedawnieniu?

Czy jej sprawa powinna być rozpatrywana zgodnie z obowiązującymi przepisami w chwili śmierci ojca.

W jaki sposób należy przywrócić bieg tej sprawy.

33

Witam!mam obecnie 47 lat i mam pytanie czy moglabym przejsc na rente po zmarlym mezu poniewaz jestem powaznie chora?najstarsza corka juz nie ma renty bo skonczyla 25 lat, syn jeszcze ma do wrzesnia a druga corka narazie ma bo studiuje i ma 21 lat.czy mialabym jakies szanse?slyszalam ze podobno moglam brac rente do ukonczenia przez najmlodsze dziecko 18 lat lecz niestety nic wczesniej nie widzialam po fakcie sie dowiedzialam.prosze o poradze

34

Czy pobierając rentę rodzinną po mężu mogę również korzystać z części wyliczonej mojej emerytury. Swoją emeryturę mam obecnie zawieszoną.Proszę o odpowiedz

35

Witam,nie wiem czy tu jeszcze ktoś zagląda ale zaryzykuje:)
Więc tak, mam 21 lat jestem sierota i dostaje rente rodzinna.
Od października zacząłem studia lecz z przyczyn 3 musiałem z nich zrezygnować już w listopadzie i do tej pory czyt.Luty nic nie zgłaszałem w zusie i podjełem nauke w innej szkole. I tu zaczyna sie muj problem miedzy zerwaniem nauki a rozpoczęciem w innej szkole mineło 3 miesiące. i czy teraz renta zostanie przerwana i bd.musiał oddać pieniądze za te 3 miesiące?? czy może jakoś inaczej można ta sprawe rozwiązać??
Prosze o odpowiedz.

36

Witam
Bardzo prosze o pomoc w wyjasnienie pewnej sprawy.
Czy nalezy sie renta rodzinna w dalszym ciagu osobie, ktora ma 21 lat i studiuje. W maju urodzila dziecko oraz wyszla za maz zmieniajac nazwisko

pozdrawiam

37

http://www.rp.pl/artykul/55647,433152-M … -ojca.html