Temat: PILNE - Wybory a sprawy osób niepełnosprawnych
STOWARZYSZENIE OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH ‘‘PODKARPACIE’’
38-200 Jasło, ul. Śniadeckich 15 kom. 502 027 736 / www.son.org.pl / ryszard.dzik@tlen.pl
--------------------------------------------------------------------------------------------
Jasło, 28 wrzesień 2011 r.
Koleżanki i Koledzy - członkowie organizacji osób niepełnosprawnych, pracownicy niepełnosprawni oraz sympatycy i rodziny ON – PILNA SPRAWA!!
Niebawem wybory parlamentarne, które zadecydują nie tylko o tym, kto obejmie władzę w naszym kraju, ale i o przyszłości systemu wspierania zatrudnienia i rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych.
Jest raczej pewne, że władzę przejmie jedna z dwu głównych partii. Każda z nich ma odmienną wizję na tematy dotyczące ON: liberalną lub socjalną.
Tak więc nasze głosowanie będzie zarazem opowiedzeniem się:
- czy jestem za docelowym systemem liberalnym opartym na własnej inwencji przy niewielkim wsparciu z budżetu państwa – tak jak to ma miejsce w USA i Wielkiej Brytanii;
- czy też za systemem socjalnym opartym na wspieraniu zatrudnienia i rehabilitacji społecznej znacznymi środkami gromadzonymi przez niezależny fundusz mający osobowość prawną – tak jak obecnie jest to praktykowane w Polsce (PFRON) i w pozostałych krajach europejskich.
Aby ułatwić wybór członkom i sympatykom naszego Stowarzyszenia przygotowaliśmy zestawienie oparte na obserwacji dotychczasowych działań tych partii, ich programów wyborczych i wypowiedzi działaczy.
A działając w dobrej wierze chcemy i Was również tym zainteresować mając nadzieję, że to ułatwi Wam właściwy wybór podczas głosowania w dn. 09 października, do czego gorąco zachęcamy.
W imieniu Zarządu SON ‘Podkarpacie’
Ryszard Dzik, Prezes
WYBRANE STANOWISKA PO i PIS WOBEC SPRAW ON
1. Czas pracy ON najcięższych schorzeń:
------------------------------------------------------
PO: od 1-1-2012 wprowadzić czas pracy w wymiarze 8 godz./dziennie bez rekompensaty płacowo-urlopowej za dodaną godzinę pracy; ewentualnie skrócony czas pracy ON tylko wg zalecenia lekarza.
PiS: pozostawić skrócony czas pracy w wymiarze 7 godz./dziennie; ewentualna ósma godz. pracy tylko za zgodą lekarza i za dodatkowym wynagrodzeniem.
2. Limity dorabiania (pułapka rentowa):
----------------------------------------------
PO: utrzymanie limitów dorabiania; rozważa wprowadzić zasadę: albo renta albo praca - system angielski.
PiS: całkowite zniesienie limitów dorabiania dla wszystkich ON i emerytów.
3. Stanowisko wobec zatrudniania ON w Zakładach Pracy Chronionej:
-------------------------------------------------------------------------
PO: preferencje dla zatrudniania wspomaganego (z pomocą asystenta) na otwartym rynku pracy.
PiS: jest za równoległym zatrudnianiem ON zarówno na chronionym jak i na otwartym rynku pracy (obecnie, wg danych z PFRON; w zpchr pracuje 173 tys. ON, a na rynku otwartym 66 tys. ON).
4. Wspieranie zatrudniania ON poprzez dofinansowanie wynagrodzeń:
-------------------------------------------------------------------------
PO: limitowanie wysokości dofinansowania; rozważa ograniczenie czasu trwania takiego wsparcia dla Pracodawców ON.
PiS: limitowanie wysokości dofinansowania przy utrzymaniu tegoż wsparcia dla Pracodawców przez cały okres zatrudnienia ON - tak jak obecnie.
5. Wspieranie zatrudniania ON z lekkim stopniem niep.(częściowa niezdolność do pracy) oraz ON-emerytów:
--------------------------------------------------------------------------
PO: zlikwidowano dofinansowanie do wynagrodzeń ON-emerytów; rozważa wstrzymanie dofinansowań do wynagrodzeń dla ON z lekkim st.n. i częściową niezdolnością do pracy.
PiS: utrzymanie limitowanego-niskiego dofinansowania do wynagrodzeń dla obu ww. grup ON.
6. Wparcie zatrudnienia ON z najcięższymi schorzeniami:
--------------------------------------------------------------
PO: stopniowe odchodzenie od preferencyjnych warunków pracy takich ON (np. 7 godz. czas pracy)..
PiS: utrzymanie preferencji w pracy oraz wymogów osiągania odpowiednio wysokich wskaźników zatrudnienia tych ON przy korzystaniu z ulg, zwolnień i innych uprawnień.
7. Zatrudnianie ON w administracji publicznej:
--------------------------------------------------------
PO: jeśli do konkursu na stanowisko w administracji publicznej stanie ON i jeśli znajdzie się w gronie pięciu najlepszych kandydatów spełniających wymogi, to będzie miała pierwszeństwo w zatrudnieniu.
PiS: w administracji publicznej ON będą miały pierwszeństwo w zatrudnieniu w trybie poza-konkursowym (zniesienie obowiązku przeprowadzania konkursów w przypadku zatrudnienia ON).
8. Utrzymanie PFRON:
--------------------------------
PO: jest za likwidacją osobowości prawnej funduszu; docelowo wspieranie zatrudnienia ON bezpośrednio z budżetu państwa, a rehabilitacji społecznej przez lokalne samorządy.
PiS: za utrzymaniem funduszu i wspieraniem zeń zarówno zatrudnienia jak i rehabilitacji społecznej ON. Środki funduszu byłyby nadal gromadzone z kar płaconych przez pracodawców niezatrudniających odpowiedniej ilości ON.
9. Programy pomocowe i celowe dla ON:
---------------------------------------------
PO: stopniowo ograniczano programy oraz środki na programy pomocowe i celowe; zaoszczędzone środki przesunięto na wsparcie zatrudniania ON (na wzrost dofinansowań do wynagrodzeń ON).
PiS: zapowiada powrót do sprawdzonych (z lat 2005-2007) i dobrze ocenianych sposobów finansowania integracji społeczno-zawodowej w ramach programów PEGAZ, STUDENT, PITAGORAS, HOMER; LBA, LBK, turnusów rehabilitacyjnych itp. oraz przywrócenie programu ‘Sprawny dojazd’;
10. Szkolenie ON:
--------------------------
PO: preferowanie systemu szkoleń z zakresu aktywnego poszukiwania pracy i doradztwa zawodowego.
PiS: położenie nacisku na szkolenia zawodowe i szkolenia związane z podnoszeniem kwalifikacji przez już zatrudnionych pracowników.
PILNE!!!
Zarządy organizacji ON oraz Pracodawców ON prosimy o przekazanie tegoż opracowania wszystkim Członkom Waszej organizacji oraz Pracownikom niepełnosprawnym Waszego zakładu, a także sympatykom i rodzinom ON.