Temat: Klasyfikacja Zawodników

Po rozmowach z przedstawicielami ( nie wszystkich drużyn ) chciałbym poruszyć temat klasyfikacji zawodników w PLRnW. Sa to nasze przemyslenia i nie jest to działanie przeciwko FAR i organizatorów ligi.
PLRnW tworzą zawodnicy z 13 zespołów, sędziowie osoby z pomocy technicznej, organizatorzy oraz inni. Moim zdaniem  klasyfkacj jest powaznym problemem naszej ligi. Po niżej przedstawię wnioski wyciągnięte z rozmów z poszczygólnymi przedstawicielami druzyn, potwierdzone przez GŁÓWNA SĘDZINE POLSKI:

1. Klasyfikacja jest napewno potrzebna w naszej lidze. Jednak nie może byc tak, że wszyscy dowiadują sie o tym ok. tygodnia przed ligą. Patrząc z perspektywy zawodników europejskich - kazdy do klasyfikacji musi się przygotowac.
2 W europie klasyfikację prowadzi 3 klasyfikatorów. Tutaj na lidze 1.
Nasze myslenie jest następujące: Jeden klasyfikator podejmuje decyzje sam bez konsultacji z dwoma pozostałymi. W takim przypadku klasyfikacja może być niesprawiedliwa i moąe wpłynąć na rozwój PLRnW. Obecnie w lidze jest ponad 100 zawodników . Nie możemy doprowadzić do dego aby grono zawodnikow wykruszyło sie .
3. W zachodnich klubach graja zawodnicy z przepuchliną oponową rdzeniową i maja punktację od 2-3,5. U nas w lidze (nawet w moim zespole Jezdzcy) są zawodnicy których kluby sklasyfikowali na 3,0  - 3,5. Przykład niemiecki zespół II Reprezentacji : 2 zawodników gra z przepuklina z punktacja 3,0 i 3,5 (Next Generation )Boję się jednego, że takim osobom powiemy NIE GRASZ.  Na całym swiecie graja zawodnicy z różnymi schorzeniami o róznej punktacji.Nie wiemy jak do tego problemu podejdzie klasyfikator.

Z tego co wiem z ligi czeskiej klasyfikator z Czech bardzo zawyża punktację zawodnikom Przykład reprezentacja Czech, która wczesniej była klasyfikowana przez jednego klasyfikatora na poprzednich ME obnizono im klasyfikacje ( prawie wszystkim zawodnikom i to z 3,0 - 2,0
4. Jesli chodzi o kadrę polski to niedopuszczenie zawodników do gry bedzie sie wiązac z osłabieniem zarówno naszej ligi jak i kadry

Proszę o opinie
Dzieki
                                        Główny Sędzia Ligi
                                         JANUSZ kOZAK

2

Odp: Klasyfikacja Zawodników

Co do klasyfikacji to jakie byś widzal Jasiu rozwiązanie,bo jakoś nie widze żeby mialo sie to odbywać w trakcie trwania turnieji ligowych bo to nawet technicznie jest niemożliwe (brak czasu).Mówisz o prawidlowej klasyfikacji prowadzonej przez trzech klasyfikatorów,a tak naprawde mamy jednego w lidze (kto nim jest?).Podejrzewam,że malo kto z nowych zawodników mial styczność z tematem klasyfikacji,poprostu siadal na wózek i gral z oględnie przypisaną punktacją.Takie rozwiązanie może dla jednych drużyn jest wygodne bo latwo wtedy zaniżyć skale punktową zawodnika,a podnieść w ten sposób sprawność drużyny na boisku.Z drugiej strony poprawna klasyfikacja moglaby skrzywdzić zawodników już grających a niepoprawnie sklasyfikowanych,bo tak jak mówisz powiesz niektórym sory  nie grasz bo co bo jesteś bardziej sprawny.Ja bym tego nie chcial uslyszeć (choć mnie to nie grozi).Pytanie lepiej mieć mniej punktów czy  więcej.Może w czasie przerwy ligowej zorganizować taką klasyfikacje,może klasyfikacja moglaby odbywać sie w miejscach gdzie trenują drużyny.Zastanawiam sie co Czesi zyskali na zawyżonej klasyfikacji,a może stracili bo co świadczy o sile drużyny ilość punktów na boisku czy umiejętności.To dobry temat na dyskusje,a w efekcie na rozwianie wątpliwości (budujmy silną i zdrową polską lige).

3

Odp: Klasyfikacja Zawodników

Jasiu, trochę nie rozumiem Twojego poruszenia.

1. Klasyfikacja jest chyba najsłabszym punktem naszego rugby - przez lata inwestowało się w sprzęt, w zawodników i w sędziów, a nie został wyszkolony żaden klasyfikator. Kto ma więc nas klasyfikować?

2. Tylko część zawodników uczestniczy w turniejach międzynarodowych, na których jest zespół klasyfikatorów. Zatem gdzie i jak klasyfikować pozostałych zawodników?

3. Kontrowersje, co do klasyfikacji są bez względu na to czy jest ona robiona w zespołach przez osoby wprowadzające do gry zawodnika, czy przez zespół wyszkolonych klasyfikatorów. Czy da się coś zrobić żeby klasyfikacja była zawsze satysfakcjonującą dla wszystkich?

4. Lenka może i czasem zawyża klasyfikację, ale skoro ma papiery klasyfikatora, to czy możemy ją całkiem ignorować?

5. O ile pamiętam, to o klasyfikacji na tym turnieju była mowa już na poprzednim (nie o konkretnych nazwiskach, ale każdy wie kto jest u niego w druzynie "nowy"). Skąd więc opinia, że o klasyfikacji dowiadujemy się w ostatniej chwili?

I na koniec... Nie bronię Lenki, nie bronię Fundacji, ale uważam że dobrze jest, że są przynajmniej podejmowane próby regulowania naszej punktacji. Lepiej powiedzieć ludziom na początku na czym stoją, niż po latach ich angażowania się powiedzieć "Sorki, ale nie będziesz grał, bo klasyfikacja Cię wyklucza" (a podobne sytuacje już przecież mieliśmy). Nie jest to przecież punktacja ostateczna.

4

Odp: Klasyfikacja Zawodników

Ja nie podważam autorytetu Lenki ja tylko daję do zrozumienia, że Jedna osoba nie powinna w ostateczności podejmować decyzji o tym kto ma grać a kto nie . Jeżeli oprzemy  się o przepisy I.W.R.F i wg tego funkcjonuje nasze rugby to przypominam, że na turniejach klasyfikacja przebiega w gronie 3 albo 7 klasyfikatorów w zależności od turnieju i jego rangi.
Pozdrawiam

5

Odp: Klasyfikacja Zawodników

Oficjalne stanowisko organizatorów PLRnW w sprawie złożonego protestu, a prawdopodobnie on stał się jedną z przyczyn tej dyskusji, zostanie podane przedstawicielom zespołów oraz umieszczone będzie na stronie internetowej PLRnW.
Dyskusja jak najbardziej potrzebna i temat wywołujący olbrzymie emocje nie tylko w Polsce.
Proszę jednak o konkretne rozwiązania, samo zanegowanie zasadności planowanej w najbliższym turnieju klasyfikacji nie wystarcza. Oczywiście możemy pozostawić to tak jak jest i zespoły same będą określały punktację własnych zawodników. Czy będzie lepiej i sprawiedliwiej?!?!
Co do klasyfikacji na treningach. To także jest niezgodne z przepisami i raczej mało wygodne ze względów organizacyjnych. Tym bardziej, że zawodnicy powinni być oceniani w trakcie rzeczywistej rywalizacji a nie w trakcie treningu.
Jednym z sensownych rozwiązań jest wykształcenie odpowiedniej liczby klasyfikatorów krajowych lub wypracowanie alternatywnego systemu klasyfikowania zawodników. Jeśli macie pomysły, co zrobić by było lepiej lub macie osoby chętne do klasyfikowania innych dajcie znać organizatorom ligi.

6

Odp: Klasyfikacja Zawodników

Ten temat wywola spore poruszenie w drużynach,bo przez brak odpowiedniej klasyfikacji mamy sporo zawodników z zaniżoną punktacją na czym zyskują drużyny i teraz powiedz niektórym sory.To nie prosty temat do rozwiązania ,bo tak jak Juri powiedzial lige zbudowaliśmy na sprzęcie, drużynach i sędziach a nie pomyślano o klasyfikacji.Liga jest oparta na przepisach I.W.R.F ale z malym wyjątiem na korzyść lub niekorzyść dla niektórych.

7

Odp: Klasyfikacja Zawodników

Jeszcze jedna sprawa. Nie rozumiem, co Jasiu miałeś na myśli, że zawodnik wcześniej musi się przygotować do klasyfikacji i jaki to powinien być to czas?
Czy jeśli będzie wiedział o niej pół roku wcześniej to stres z tym związany będzie mniejszy?
Dwa tygodnie przed turniejem, a nawet tydzień, to czas wydaje mi się w pełni wystarczający do przygotowania się do klasyfikacji. Tam nie jest sprawdzana wiedza zawodników i nie trzeba się specjalnie uczyć.
Argument, że klasyfikacja jest stresem dla zawodników jest zasadny, ale nie zależy on czasu kiedy się o niej dowiadujemy. Nawet w trakcie dużych imprez międzynarodowych zawodnicy potrafią być zaskakiwani w przeddzień turnieju, że będą klasyfikowani. Tak było także w przypadku polskich graczy.
Na zakończenie większość zawodników i trenerów jest niezadowolona z klasyfikacji własnej lub przeciwnika i nasza liga nie jest tu wyjątkiem. Niestety nie wymyślono jednak jeszcze niczego lepszego.

8

Odp: Klasyfikacja Zawodników

Tak co do klasyfikacji na treningach to faktycznie nie możliwe zapomnialem o istocie klasyfikacji i przepisach,a kto w takim razie jest uprawniony do szkolenia klasyfikatora.Może alternatywą byloby powolanie po jednym przedstawicielu z każdej drużyny w celu tymczasowej klasyfikacji.Przecież obserwujemy sie na wzajem co daje jakieś rozeznanie,choćby do czasu wyszkolenia  osób kompetentnych.

9

Odp: Klasyfikacja Zawodników

A dlaczego klasyfikacja to stres dla zawodnika no i te przygotowanie.To,że ktoś obserwuje jak sie poruszasz na boisku a potem bada sprawność mięśniową to chyba normalne i na tym polega klasyfikacja.Grając mecz też jesteśmy obserwowani i niejedno kroć krytykowani ale to normalne to sport a stres zostawmy w hotelu.

10

Odp: Klasyfikacja Zawodników

Jeśli jest w Polsce ktoś chętny do podjęcia trudu nauki podstaw klasyfikacji, zapraszamy na najbliższy Turniej - Lenka powiedziała, że chętnie podzieli się podstawami, a także pokieruje wybrane osoby do dalszego zdobywania umiejętności.

Europa staje przed nami otworem, mamy więc niepowtarzalną okazję, aby coś z tym w Polsce zrobić smile