1

Temat: Przecięcie zwieracza zewnetrznego cewki moczowej

Jestem po urazie TH3/TH4 . W wyniku badania urodynamicznego okreslono zeposiadam typ - III pecherza neurogennego ( spastyczny wypieracz, spastyczny zwieracz) i duże zaleganie moczu w pęcherzu. Ze wzgledu na fakt że samocewnikowanie wywolywało u mnie liczne stany zapalne i nawracajacy krwiomocz,otrzymalem zalecenie zastosowania zabiegu przecięcia mieśnia zwieracza zewnetrznego cewki moczowej.
Proszę osoby ,ktore coś wiedzą o tym zabiegu o informacje dotyczace jego przebiegu, mozliwości ewentualnych komplikacji i czasu przebywania w szpitalu po jego wykonaniu.
Proszę też o ewentualne informacje ,kto i gdzie wykonuje takie operacje w okolicach Krakowa /Tarnowa.

2

Odp: Przecięcie zwieracza zewnetrznego cewki moczowej

od 6-tego do 10 miesiaca po urazie stosowałem samocewnikowanie. Efekty to kilkakrotne stany zapalne.dodatkowo mam powiekszoną prostatę, ktora prawdopodobnie przy wprowadzaniu cewnika byla uszkadzana (krople krwi zatykajace cewnik). Wtedy zaleganie mialem na poziomie 150 do 250 . Zrezygnowalem z niego i korzystalem przez nastepny rok tylko z cewnika zewnetrznego. Nastepnie z powodu mocnych objawow dysrefleksji , zlego samopoczucia i silnej spastyki wrocilem do samocewnikowania ale zakończylo sie to ponownie stanem zapalnym krwiomoczem i szpitalem. Wtedy zrobilem badania urodynamiczne i stwierdzono zaleganie 400ml. Zaznaczam, że nawet przy samocewnikowaniu musiałem stosować cewniki zewnetrzne ,bo zdarzały sie awarie. Bylo to klopotliwe i kosztowne.

3

Przeczytaj dokładnie ulotkę z żelem
Lek trzeba wprowadzić do kanału cewki moczowej, wtedy jest bezpieczniej. Samo smarowanie cewnika może nie wystarczyć.

4

Zibiko, awarie zdarzają się nawet osobom które są bardzo długo po urazie. 6-10 miesięcy to mimo wszystko bardzo krótki czas i trudno wtedy uniknąć awarii. Warto walczyć o siebie, jeśli masz szanse na to by nie uzywać dodatkowych zabezpieczeń. Nacięcie mieśni zwieraczy potraktuj jako ostateczność.

5

Witam po 3-miesiacach stosowania  samocewnikowania . Tak…….. zdecydowałem się zastosować do Waszych zaleceń
I nie zastosować do zaleceń urologa tzn ciecia zwieracza. W tym czasie nie miałem żadnych komplikacji jakie występowały w czasie pierwszego 4 miesiecznego samocewnikowania  (tzn. stanów zapalnych pęcherza i krwiomoczu) . Dziękuję szczególnie!!
Dziękuję !!
Troszkę to komplikuje moje życie bo wykonuję to na łóżku (brak stabilności w pasie) i muszę co (2 do3 godzin) na nie się taszczyć. Na czas snu niestety muszę stosować cewnik zewnętrzny.  Awarie zdarzają się rzadko i maja miejsce własnie przy przesiadaniu się na łózko . Prawdopodobnie jest to wynikiem ponad rocznego  treningu pęcherza na opukiwanie i uciskanie. Zdarzają się po wypełnieniu pęcherza powyżej 250 do 400 ml.
Jak pozostaję w pozycji spoczynkowej (bez ruchu i ucisków na pęcherz) to utrzymuję w pęcherzu powyżej 700ml i wtedy dopiero  mam objawy dysrefleksji i awarię. Pojemność pęcherza zaraz po urazie  pęcherza określono u mnie na 800ml.
Zastanawiam się teraz nad możliwością zwiększenia czasu miedzy cewnikowaniem bez narażenia się na awarie. Czy można pęcherz nauczyć
trzymania większej ilości moczu?. Jak go oduczyć od reagowania na uciski? Może i w tej sprawie ktos ma jakieś doświadczenia.

Jeszcze jedno. Ponieważ miałem problemy z nabyciem w aptekach żelu Lignocainum a lekarz zapisywał mi tylko 1 tubke na miesiąc , 
zastosowałem polecaną na „Forum”  ciekłą parafinę kupiona w aptece i zdaje doskonale egzamin.
Piszę to ponieważ moje doświadczenia mogą się także, komuś przydać

6

Dzięki aberade!........ Sprobuję te wlewki , tylko nie bardzo wiem jak je wykonać...........Czy  oksybutynina jest na receptę?

7

I jeszcze jedno........ jak czesto się je wykonuje??

8

Kiedyś wyczytałem że zdrowy człowiek zaczyna odczuwać ,że chce mu się sikać przy 260ml moczu a przy 500ml moczu musi się odlać bo się posika [my mamy awarie];)Jezeli ty teraz przytrztmujesz 700ml a chcesz jeszcze wiecej niewiem jak się zachowają moczowody[czy niedojdzie do stanów zapalnych tych moczowodów]oraz nerki.

9

Witam! proszę o poradę osób, które  miały zabieg przecięcia zwieracza pęcherza moczowego. Od 2002r jestem po urazie C5 C6 Tetraplegia obecnie jestem na uridonie przewlekłe stany zapalne blokady oddawania moczu praktycznie wyciskam mocz na siłę i jestem ciągle na antybiotyku. Mój lekarz skierował mnie na Urologię na zabieg przecięcia zwieracza pęcherza. Proszę o informacje osoby, które to przeszły i z tym żyją, jak przebiega taki zabieg i jak po zabiegu oddaje się mocz i czy przy codziennej toalecie zdążę ze zmianą uridona bo z tego co wiem po takim zabiegu nie ma już kontroli nad trzymaniem moczy. 

Bardzo proszę o cenne rady pozdrawiam Arek.