1

Temat: Jak doleczyć odleżyne???

Witam!
jak doleczyć odleżyne?????  Mam już strupa ale nie mogę całkowicie właśnie wygoić tej odleżyny, trwa to juz 3-4 miesięcy. pewnie podspodem zrobi sie ropa i  tak od nowa.  Co robić?????????

2

Odp: Jak doleczyć odleżyne???

Jak się rana rozwali to proponuję Granuflex w maści. Ta maść usunie martwe tkanki i powinno się w ciągu 2 tygodni zagoić. Przynajmniej tak było u mnie.
Jak zastosujesz tę maść to nie przerażaj się, że na początku rana będzie wyglądać nieciekawie. Po prostu po usunięciu martwicy będzie widać "żywe mięso". Gdy rana się oczyści wtedy należy stosować coś do osuszania rany. Ja używałem "Rivanol".
Jeśli popełniłem jakieś karygodne "błędy w sztuce lekarskiej", to proszę o korektę bardziej światłych ode mnie.

3

A co sądzicie o larwoterapii?

http://www.icm.edu.pl/festiwal/2002/OPISY2002/W029.html

http://pyrzyce.infoabc.pl/phpBB2/viewto … 0a729593f3

4

proponuje pujsc do chirurga i niech ci ja wyczysci ambulatoryjnie oprocz tego mozesz sprobowac masci polseptol ktora jest na recepte niestety ale mi pomogla bardzo odbudowalo sie wszystko i jedyne co mi zostalo zrobic przeszczep

5

dokladnie zaszyc odlezynke i bedzie po sprawie

6

OK dzięki.

7

ja polecam aqugel bardzo dobry
wytcina sie kawalek na wielkosc odlezynki i zakleja sie calosc plastrem papierowym zmieniac co 12h i powinno byc ok.

8

MarekW napisał/a:

Witam!
jak doleczyć odleżyne?????  Mam już strupa ale nie mogę całkowicie właśnie wygoić tej odleżyny, trwa to juz 3-4 miesięcy. pewnie podspodem zrobi sie ropa i  tak od nowa.  Co robić?????????

Nie jestem specjalistą w tej kwestii ale ostatnio czytałem wątek na tetraplegiku i tam ktoś chwalił opatrunek hartmanna atrauman ag. Z tego co zorientowałem się przez zawarte w nim jony srebra ma bardzo dobre właściwości antybakteryjne i jest chyba też refundowany.

Powodzenia!

9

Hm...
z racji tego,że przeżyłem"niewielką"a długo gojącą się RANKĘ(ponad rok)wiem,że w takiej rance jest infekcja.I niech mi nikt nie mówi,że tak nie jest.Trzeba zrobić wymaz z rany-potem biogram a następny krok-kontakt ze specjalistą-najlepiej chirurgii plastycznej.Akurat u mnie CHIRURG z przychodni pięknie mi tyłek rozwalił-dzięki próbie i nauce leczenia własnie na moim tyłku.Na szczęście są jeszcze dobrzy medycy którzy wiedza co i jak-polecam AM-oddział Chirurgii Plastycznej w Gdańsku.Tam mnie oczyszczono i załatano...i dobrze teraz jest.

10

Pozatym min.na obozach Aktywnych-temat ten jest na wykładach-a niestety jest onjednak bagatelizowany przez większość uczestników obozu i tak się potem dzieje.Niestety!!!

11 Ostatnio edytowany przez andrzejzet4 (2006-07-15 20:23:56)

A tak przy okazji:

Pamiętaj wózkowiczu młody,
Przy każdej kąpieli zaczynaj i kończ
Na kraniku od zimnej wody.

12

aberade-odpowiedź na Twoje pytania poszła mailem-no!

13

MarekW napisał/a:

Witam!
jak doleczyć odleżyne?????

Hej,

W FAR istniał kiedyś program Decubito - powinny być przynajmniej ulotki, czy materiał pt. odleżyny. Ponieważ włączone były w program pielęgniarki (tak, tak to jest zaniedbanie pielęgnacyjne) przez izby pielęgniarskie to powinna być jakaś lista.

W twoim przypadku - prawdopodobnie chodzi o dość płytką odleżynę. Jeśli tak, to spróbuj tak:

1. ok 20 minut mycia i masowania odleżyny zwykłym mydłem OSUSZYĆ
2. dezynfekcja słabym roztworem nadmanganianu potasu (przezroczysty fiolet) OSUSZYĆ
3. wkroplenie soli fizjologicznej
4. plaster granuflex ok 2,5 cm większy od odleżyny oklejony na brzegach papierowym przylepcem ok 2cm

Wszystko czyste i jałowe
np. osuszanie tylko gazikami

Jest to leczenie na mokro, gdy bokiem wysięknie powtórz j.w.
Żółte jasne przebarwienie na środku lub zebrany płyn jest ok.
Plaster trzeba zmieniać początkowo raczej codziennie - chyba, że wcześniej przesiąknie.

Nie siedzieć na odleżynie - chyba, że na ROHO, ALE TEŻ Z DUŻYM UMIAREM.

Obserwować np. w lusterku przy każdym myciu.
Czasami dobrze jest po myciu wystawić na słonko - tylko uwaga na poparzenia tak ca. 10 minut.

Żadnych opatrunków z gazy bo to zwiększa ciśnienie i b. utrudnia gojenie - czy leczenia ze strupem - to jest martwica, a tego ma nie być.

Na każdym obozie leczyłem jedną lub kilka odleżyn i raczej na plus.
Reszta ew. na maila.

14

Witajcie!
przeczytałam to pbieżnie.
Bardzo skuteczny jest płyn PC 250.
Stosowałam go z powodzeniem u swojego dziecka.

15

Aberade

Przetoka to rzecz straszna, sam miałem (co prawda nie przez odleżyne) w gardle, ropa spływała mi aż do płuc. Po kilkunastu operacjach uznano że nie ma szans na wyleczenie i chcieli zastąpić  mi przełyk jakimś implantem.. Zacząłem naświetlać gardło lampą Zeptera Bioptron i zagoiło się, co lekarze uznali za cud.. Słyszałem, że bardzo dobrze skutkuje też przy różnych rodzajach odleżyn.

Trzymam kciuki za pomyślną operację (na ile pozwalają mi na to terałapki tongue)

Pozdrawiam

16

Ja leczyłem odleżyne ponad rok leżałem w łużku ale teraz już dziesięć lat od tego czasu mam spoko. U mnie lekarz stosował  teraz dokładnie nie pamiętam ale była to chyba witamina B 12 taka w ampułce jak zastrzyk wylewałem na gazik i na rane.Ponadto miałem robioną maść w aptece skład był taki podaje bo zostawiłem sobie
Metanaboli 0,015
Neomycina 0,6
Alantoini 30,0
na koniec stosowałem aqugel w moim przypadku to pomogło.Długi czas w miejscu odleżyny miałem twardy naskurek jeden schodził  następny narastał teraz używam do smarowania tego miejsca zwykłej gliceryny wszystko odpukać jest ok.
Pozdrawiam.

17

Cześć.
Jestem paraplegia. 4 lata temu z powodu przetoki miałam resekcję stawu biodrowego. 4 miesiące później (nie wiem dla/od czego) zrobiła się odleżyna sromu. Jestem teraz po 4 operacjach plastycznych z przesuwaniem płatów. Rana nie goi się, maceruje. Pomóżcie!!! Moze znacie jakiś środek na tak intymne miejsce!!! Wiecej operacji nie zniosę, a oni chcą doraźnie operować, tak do końca życia co jakiś czas.
Ponoć jestem jedyną w Polsce osobą z odlezyną w takim miejscu.
Pomóżcie, bo dłuzej tego psychicznie nie wytrzymam.

18

Barbara,

Jeśli wyczerpałaś wszystkie szanse w Polsce, to spróbuj uzyskać kontakt w FAR do Katarzyny Trok, ze Szwecji. Pod Sztokholmem jest klinika Malinska tam mogliby Ci pomóc. Myślę też, że w takim przypadku NFZ powinien to sfinansować.
Druga szansa to nawiązanie kontaktu z firmą ROHO - mają b. duże doświadczenie w prowadzeniu trudnych klinicznie przypadków. W tym może pomóc Ela Besowska APCO +22 671 40 25.

Pozdrawiam,
P.

------------------------
Czasami ...... warto

19

portaflyer, dzięki za szybką odpowiedź.
Spróbuję najpierw uzyskać ten kontakt do Szwecji.

20

aberade, dzięki za radę.
Przepływy mam dobre, ale nie wiem jak w tym miejscu. Chcę zrobić angio t.k prywatnie, ale lekarze nie są tym zainteresowani!!! Przecierz muszę mieć od nich skierowanie i uzasadnienie, a oni nie chcą mi tego wydać!!! Pewnie inaczej by było, gdyby to dotyczyło ich.
Nie interesuje ich nawet to, że od 4 lat prawie leżę, nigdzie nie wychodzę i wychowuję sama 6-cio letnią córeczkę.

21

Dzięki, ale jeśli chodzi lekarzy z Warszawy to z nimi już się kontaktowałam, przynajmniej z większością. Efekt jest taki, że połowa z nich nie potrafi lub nie chce tego zrobić, z druga połowa nie podejmie się nawet leczenia w swoich prywatnych klinikach.
Strona nazywa się ładnie, ale słowo "rekonstrukcyjna" jest tylko dla ściemy, bo każdy z nich woli powiększać biusty niż pomóc prawdziwie poszkodowanym.
Niestety bardzo ciężko znaleźć tych właściwych...

22

ojej, jasne, że mnie nie uraziłaś!!! To bardzo dobry pomysł, podzwonię po tych lekarzach, a ty jeśli możesz to pogadaj z tym z <dowództwa>. Bardzo dziękuję.

23

Jestem z Warszawy

24

Mam 46 lat. Resekcję stawu miałam w 2002 roku.
Czucie mam do kolan, na sromie mozaikowe. Nie chodzę, ale ruchy, jesli chodzi o czworogłowe, mam zachowane.
Nigdy nie korzystałam z cewnika, dopiero od problemów ze sromem.
Sprawy fizjologiczne mam uregulowane.
Maceracja, bielenie ciała (żadnej martwicy) robiła się stopniowo, aż obięła prawą wargę po stronie resekcji, a obecnie rana pierwotna znajduje się pomiędzy zewnętrznymi wargami, łechtaczką i cewką. (Prawą wargę mam zrekonstruowaną).
Jedynym lekarzem, który podjął się operacji (nie bez przeszkód) i dalej się mną opiekuje jest właśnie ww. profesor. Jestem mu bardzo wdzięczna za wszystko, ale to nie rozwiązuje mojego problemu, bo kiedyś skończy się zapas skóry, którą się przesuwa i naciąga.

Z mojego punktu widzenia (30 lat po wypadku i jako takie doświadczenie) miejsce to jest nie ukrwione czy też nie dotlenione, bądź nastąpiło uszkodzenie nerwu, dlatego ciągle walczę o zrobienie mi angio t.k. (tomograf komputerowy z kontrastem). Uważam, że może to dałoby odpowiedź dlaczego, MIMO LEŻENIA (BRAKU UCISKU NA TE OKOLICE), ciało ciągle się maceruje. Zazwyczaj następuje to około dwóch miesięcy po operacji. Część rany goi się, a pozostała maceruje.
Pan prof. radzi abym siadała i żyła "normalnie", ale ja nie mogę siadać bo ból jest zbyt duży. Jestem mu tylko wdzięczna, że obiecał mi pomoc za każdym razem kiedy będzie to konieczne.

I tak doszłam do tego, że czeka mnie następna, 6 już, operacja. I niestety nie spodziewam się żadnej zmiany. Dlatego tak bardzo chciałaym zrobić to badanie, bo być może pokazałoby przyczynę, a jeśli się mylę, to będę musiała przygotować się na leżenie w domu między pobytami szpitalnymi. I tak do końca życia.
A jeśli badanie to pokazałoby, że mam rację, to jeśli nie w Polsce, to moze za granicą ktoś podjąłby się czegoś w rodzaju by-pass'u, czyli ukrwienia, a dopiero operacji zewnętrznej.

Napisałam już do pani Katarzyny Trok (odrazu jak mi poradziłaś), ale do tej pory nie otrzymałam odpowiedzi).

Myślę, że lekarze lubią pomagać ludziom i cieszą się, jesli coś idzie po ich myśli. Ja niestety stanowię dla nich nie tylko wyzwanie, ale i wielki problem. Może gdyby zebrało się konsylium to wspólnie doszliby do jakiegoś wniosku.

Bardzo wdzięczna Ci jestem za wszystkie Twoje sugestie i pomoc i staram się nie tracić nadziei.

25

Witam po wakacjach big_smile

Barbara, Kasia Trok jest do końca tyg. poza Sztokholmem. Będę próbował ją zainteresować. Przygotuj dok. medyczną. Podpytam też w ROHO.

Pozdrawiam,
P.

-----------------------
Czasami ........ warto