Temat: fizjologia - pomocy !!!!!!!!!!!!!

Cześć pisze z taka sprawą, słyszałąm kiedyś że w warszawie np robią ajkieś operację, gdzie wszczepiają jakieś urządzenia jak można tak nazwać które zamykają szyjkę pęcherza, i nie pozwalają aby niekontrolowanie się poprostu załatwić. Jeśli ktokolwiek by wiedział coś na ten temat, lub na temat jakiejkolwiek operacji która automatyzuje pęcherz będę wdzięczna. Nie chodzi mi o regulowanie poprzez zaciskanie cewnika itp. bo u mnei nie wyszło chodzi mi o zabiegi chirurgiczne itd.

z góry dziękuję pozdrawiam wsztystkich serdecznei i życzę dużooo uśmiechu na wiosenkę wink

2

Odp: fizjologia - pomocy !!!!!!!!!!!!!

Wczoraj znalazłem wydaje mi się ciekawy adres strony jest sporo informacji o problemach urologicznych http://www.ntm.pl/

3 Ostatnio edytowany przez Joanna19 (2006-04-15 16:23:37)

Podobno w Szwecji wszywają cewnik do pęcherza(silikonowy)   mocz jest odprowadzany do worka,  wymiana cewnika co 3 miesiące.  Nie wiem czy w Polsce coś takiego stosują.

4

Moja corka ma miec operacje za dwa tygodnie, wiec temet jest mi bliski. Corka jest paraplegiczka i cewnikuje sie sama cewnikiem jednorazowym raz na 4 godziny,  odkad skonczyla 7 lat (teraz ma 18).To nietesty nie wystarcza,  zwlaszcza przy intensywnym wysilku (sport itp). Zdarzaja sie jej "wpadki", mimo ze pojemnosc pecharza ma dobra. W ciagu ostatniego roku miala 3 zabiegi ze wstrzykiwaniem rozmaitych materialow dookola szyjki pecherza,  ale to nietety dzialalo za kazdym razem przez miesiac mniej wiecej , a potem wszystko wracalo do punktu wyjscia. Teraz czeka na operacje podwieszenia szyjki pecharza - takiej jaka robia czesta o starszych kobiet z wysialkowym nietrzymaniem moczu.  Zobaczymy jak to bedzie dzialac - mam nadzieje ze lepiej, bo ona ma juz tej walki z fizjologia  serdecznie dosyc.  Ditropan troche jej pomaga ale malo. Ditropan dziala najlepiej przy niekontrolowanych skurczach pecherza, a ona tego i tak nie ma. 
Jej kolezanka miala niedawno operacje w ktorej z tkanki wyrostka zrobiono jej "przewod" prowadzacy z pecherza do pepka, tak ze moze cewnikowac sie przez pepek a szyjka pecherza jest zamknieta.  Poniewz nie miala przy tym powiekszanego pecherza wiec mozna to bylo zrobic laparoskopowo. Miala to robione w lecie i jest bardzo zadowolona. Nie mieszkamy w Polsce ale slyszalam ze ktos w Poslce tez takie operacje robi.
Jesli chodzi o powiekszanie pecherza to wlasnie czytalam ze kilkorgu pacjentom z rozszczepem kregoslupa w Stanach,  powiekszono pecherz uzywajac tkanki pecherza wychodowanej  w probowce. Mysle ze to moze byc swietna technika, bo tkanka z jelita uzywana przy powiekszaniu pecherza moze powodowac infekcje itp. Uzycie tkanki pecherza powinno minimalizowac skutki uboczne. Moze warto poczekac zeby zobaczyc jak te operacje zadzialaja i czy ktos je wprowadzi w Polsce.
m

Pozdrowienia,

5

Dziewczyny, te zabiegi z wprowadzaniem cewnika do pęcherza, tj CYSTOSTOMIA.
# Cystostomia
Przetokę pęcherzowo-skórną wykonuje się drogą operacyjną lub przy użyciu zestawu punkcyjnego wprowadzając cewnik do pęcherza moczowego. Przetoka ta wymaga okresowej wymiany cewnika."

http://www.urologia.rzeszow.pl/pl/151/

6

Mam gdzies zapisana nazwe tych materialow ale akurat teraz nie pamietam. Nie collagen (bo sie za szybko wchlania) i nie silicon (bo sie nigdy nie wchlania i moze sie przesunac nie widadomo gdzie).  To bylo cos co ma 5 lat zycia i teoretycznie dookola tego obcego materialu organizm powinien wytworzyc wlasny collagen. Jeden material ktory wstrzykneli jej dwa razy to bylo cos z czego robi siesztuczne kosci, drugi (dosc nowy)  to material ktory stosuja przy refluxie (tym z pecherza do nerek). Jak dzialalo to bylo jak marzenie - zadnych przeciekow, i zadnych skutkow ubocznych az nagle gdzies sie przesuwalo i po ptokach. Operacje miala w US na Stanfordzie czyli w zasadzie powinni wiedziec co robia. Ta operacja jest dosc prosta wiec probowala 3 razy liczac ze w koncu moze zadziala - ale niestety w jej przypadku nie dziala.
Jej pecherz ma ok 700 cc pojemnosci  ale  po 300 moze przeciekac przy wysilku. Nie me spastycznosci (wszystkie miesnie sa wiotkie).Z praktycznego punktu widzenia nie starcza na jeden mecz koszykowki
czy podobnego typu wysilek.
Ditropan ciut poprawia sytuacje ale skutki uboczne tez sa paskudne. Corka probuje ditropanu  tak na wszelki wypadek, zeby sprobowac wszystkich metod przed operacja ale w jej przypadku Ditropan nie ma sensu.
Cewniki - krotkie (15cm) do cewnikowania na toalecie, 12 fr, proste, silikonowe (bez latexu!!!)
To sie moze zmienic teraz po operacji i byc moze bedzie musiala uzywac "cuede" czyli z zagietym troche koncem
Znam troche srodowisko niepelnosprawnych i wiem ze wsrod mlodziezy przetoka z wyrostka do cewnikowania  przez pepek jest teraz chyba najpopularniejszym zabiegiem. Cewniki na stale (nadlonowe ) to ostatecznosc bo cewnik ktory siedzi w pecherzu przez kilka tygodni jest gorszym zrodlem infekcji niz cewnik jednorazowy.
Poza tym przetoki w pepku nie wiedac i dla kogos kto ma klopot z przenieseniem  sie z wozka na toalete, cewnikownie przez pepek jest bardzo wygodne - zwlaszcza dla kobiet zalety sa oczywiste. Tyle ze nie wiem co sie dzieje jak potrzeba przetoki dojelitowej.
W kanadzie (szpitau dzieciecym w Toronto) mieli podobno sposob ktory nazywal sie "cecostomy button" - jelito grube bylo podciagane w kierunku "powierzchni" na brzuchu i wprowadzali krotki cewnik zakonczony guzikiem. Mozna to bylo przykryc plastrem i podobno mozna z tym np. plywac. Nie wiem co sie stalo z ta technika bo nie znam nikogo kto by to mial- z jakiegos powodu to nie zrobilo sie popularne w Stanach, choc jak sie o tym czyta to wyglada super.

To tyle na razie o pecherzach itp. Pozdrowienia
m

7

Aberade, jeżeli możesz to odezwij się na moją skrzynkę, chciałbym coś przedyskutować na mniejszym forum.

8

Aberade (aniu z poznania)
Mieszkamy  w USA  i moja corka (twoja imienniczka zreszta)  tam sie urodzila i jest leczona on dnia urodzenia (rozszczep kregslupa)
O botulinie na razluznienie spastycznych miesni czytalam  ale nie znam nikogo kto by mial taki zabieg. Moge poszukac linkow jak chcesz.
Maja corka bierze ditropan XL 15 mg- tzn brala ale doszla do wniosku ze za malo pomaga zeby bylo warto sie meczyc z efektami ubocznymi
Cewnikuje sie zawsze na toalecie - no chyba ze w warunkach polowych (kajaki itp) i musi improwizowac. Tak sie nauczyla jak byla mala i tak jest najprosciej. Przerazenie mnie ogarnia jak widze te  toalety w ktorych czasem musi to robic, ale jakos nigdy nie zlapala zandego swinstwa. Kiedys uzywala jednego cewnika kilka razy ( po umyciu oczywiscie) bo nam urolg tlumaczyl ze tak mozna, ale to bylo zawracanie glowy  i jednak powodowalo infekcje.
Problemy urologiczne to chyba najbardziej dla niej najbardziej stresujacy element  niepelnosprawnosci. Wozek ma  "coolness factor" i jak przynosi do szkoly wozek do koszykowki to koledzy sie napraszaja zeby w nim jezdzic , ale nie mysle ze ktos by mial ochote probowac cewnikow smile. Niczego poza cewnikowaniem, ditropanem i wstrzykowaniem "materialow wypelniajacych" nie stosowala. W zadnej z klinik do ktorych chodzila nie stosowali sztucznych zwieraczy itp. Od cewnikow na stale (nadlonowcyh i innych ) raczej sie odchodzi bo powoduja wiecej problemow niz cewniki jednorazowe. Kiedys czytalam o klinice w ktorej uzywali "biofeedback" zeby pomoc dzieciom rozpoznawac moment w ktorym pecherz jest pelny. Moja corka troche czuje cisnienie ale za pozno zeby moga zaufac takim sygnalom przy cewnikowaniu. Musi po prostu to robic "wedlug rozkladu".
Tak ze niestey o zadnych nowych metodach nic nie wiem. Mysle ze ostatnio, najwaznieszym "wynalazkiem" w tej dziedzine  jest to hodowanie tkanki pecherza w laboratorium.
Jak sie czegos interesujacego dowiem  to napisze. Trzymaj za nia kciuki 1 maja - ma nastepna operacje.
m