1

Temat: renta rodzinna

Do roku 1999 dzieci pobieraly rente rodzinna po mezu ja w tym czasie pracowalam do roku 2001 pozniej przeszlam na zasilek dla bezrobotnychktury pobieralam go do marca 2003 od tamtej pory nie mam zadnych dochodow i teraz zaczelam starac sie o rente rodzinna po mezu,w tym roku skonczylam tez 50 lat i mam przepracowane 22 lata pracy.Czy mam szanse na otrzymanie renty rodzinnej albo zasilku socjalnego?

2

Odp: renta rodzinna

Uprawnienia do renty rodzinnej

Uhttp://www.zus.pl/swiadcze/emer002.htm#_odn1

Pozdrawiam

J :-)
_________________________________________________________-
Jeśli to nie jest prawda to przynajmniej ładnie wymyslona

3

Warto bliższych informacji zasięgnąć u źródełka czyli w ZUSie.
U mojej sąsiadki jest podobna sytuacja - na razie renta rodzinna jest podzielona między matkę i córkę, gdy jej córka skończy edukację to cała renta rodzinna przejdzie na moją sąsiadkę.

4

Moj mąż zmarł 03-08-2000 roku, ja skończyłam 43 lata 16 kwietnia. Orzekłam sie w Zusie i dostałam częściową niezdolność do pracy: od 13-01- 2004 do 31-01-2005 oraz drugi raz orzekłam się i dostałam częściową niezdolność do pracy: od 09-2005 do 09-2006. Czy przysługuje mi renta rodzinna po mężu na stałe , jeżeli w okresie 5 lat po śmierci męża orzekłam sie w Zusie? W tej chwili mam 49 lat.

5

Prosze niech mi ktoś pomoże.....

6

O ile się orientuję do renty rodzinnej uprawnieni są , ale niech Pani wejdzie na stronę http://www.idn.org.pl/sonnszz/ pewnie coś Pani tam znajdzie.
Pozdrawiam i życzę powodzenia

7

Szanowny Zbigniewie;

G r a t u l u j ę

Pozdrawiam

J.

8

Do Piconet
Witam Panią !!!!
W związku z otrzymaną na GG prośbą o udzielenie info. o rentach rodzinnych, proszę wejść na powyżej podaną przeze mnie stronę , a następnie wyszukać dział Ustawa o emeryturach i rentach.w Dziale III - Renta rodzinna - Rozdz.2  znajdzie Pani najpotrzebniejsze informacje.
Pozdrawiam i życzę powodzenia

9

Jeszcze jedna sprawa nie ma coś takiego jak przedawnienie.

10

Czy mogę ubiegać się o rente socjalną. W wieku 12 lat dostałem wylew i mam rente Zusowską ale przesądzoną przez Sąd. Czy w moim przypadku można się starać o rente socjalną?

11

Moja sprawa jest może nietypowa, ale dla mnie istotna. W 1991 roku zmarła moja żona i wtym samym roku po wniosku do ZUS przyznano mi rentę rodzinną na syna. Tę rentę otrzymywałem do sierpnia 1994 roku. Od września 1994 ZUS przesyłał rentę na nazwisko syna bo ukończył 18 lat. Jako pełnoletni otrzymywał rentę do sierpnia 2001 roku kiedy ucząc się skończył 25 lat. W tym momencie otrzymał pismo  z ZUS-u, że z racji ukończenia 25 roku życia ZUS wstrzymuje wypłatę renty rodzinnej. Przed kilkoma dniami rozmawiałem z kolegą, który poinformował mnie, że otrzymuje rente po zmarłej żonie będąc zatrudnionym na etacie. Nie dowierzałęm. Zna on moją sytuację i zdziwił się ,że ja renty nie otrzymuję. Poszedłem do ZUS i tam poinformowano mnie, że renta mi się należy. Złozyłem wniosek i wg słów Pani przyjmującej wniosek, renta dla mnie jest pewna na 100% ale o żadnej spłacie wstecz nie może być mowy gdyż przepis z 1998 roku nie przewiduje takiej możliwości.Moja wątpliwość co do spłaty wynika stąd,że ZUS wstrzymał przysługującą mi rentę i czekał w milczeniu na ponowienie przeze mnie wniosku o ponowne przyznanie wstrzymanej renty. Jestem przekonany,że to manipulacja by oszczędzić na wypłacaniu renty.W chwili śmierci żony miałem 46 lat.mJeżeli ktoś miał podobny problem lub wie czy są szanse i sens walki o spłatę, to proszę o radę. Nie mogę zrozumieć, że przyznana renta rodzinna została wstrzymana, zamiast wypłacania ponownie na moją osobę.

12

Joasiu, nie wiem czy mogę ci pomóc ale próbuje, wejdż na link http://www.idn.org.pl/sonnszz/ myślę że to ci pomoże.
Powodzenia Joasiu!!!!

13

Pani Joasia Mazur

Prosze podać więcej szczegółów związanych z otrzymywaną rentą
przyznaną przez Sąd.
Być może moim kolegom prawnikom wystarczy jak Pani poda,
nr. i symbol świadczenia, oraz kto wypłaca te rente.

Pozdrawiam

J.

14

Wiadomość dla  Joanny 
Informacji o rencie socjalnej można znaleść na stronie
www.zus.pl/swiadcze/emer015.htm
albo inaczej na sronie ww.zus.pl należy wpisać w ramce szukaj renta socjalna  a pozniej zus świdczenia renta socjalna z dnia 25.05.2006 tj 2 pozycja
Uprawnieni do renty socjalnej
Renta socjalna przysługuje osobie, która:

* jest pełnoletnia,
    * jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
          o przed ukończeniem 18 roku życia,
          o w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25 roku życia,
          o w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Z przepisu tego wynika zatem, że renta socjalna przysługuje wyłącznie osobie, która ma ukończone 18 lat i która jest całkowicie niezdolna do pracy. Całkowitą niezdolność do pracy ocenia się zgodnie z kryteriami ustalonymi w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 2004 nr 39, poz. 353), zwaną dalej ustawą emerytalną. W myśl tej ustawy, za całkowicie niezdolną do pracy uważa się osobę, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Przy ocenie prawa do tej renty nie jest istotne, kiedy powstała całkowita niezdolność do pracy, lecz to, aby niezdolność ta była skutkiem naruszenia sprawności organizmu, powstałego we wskazanych okresach.

Renta może być przyznana na stałe - jeżeli niezdolność do pracy jest trwała, lub na wskazany okres - jeśli niezdolność do pracy jest czasowa.
pozrawiam goosia

15

witam, mam rentę rodzinną po ojcu, razem z narzeczonym planujemy sie pobrać, czy po ślubie dalej będę miała prawo do niej?

16

Do renty rodzinnej mają prawo: dzieci własne,  - do ukończenia 16. roku życia lub 25. roku życia, jeśli się uczą oraz bez względu na wiek, jeśli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed 16. rokiem życia lub w czasie nauki w szkole do ukończenia 25. roku życia. Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat będąc na ostatnim roku studiów, prawo do renty przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.

17

Promyczek - gratuluję renty, no i decyjzji wspólnego pożycia, jeśli jesteś inw. I lub II grupy nikt ci renty nie zabierze
Powodzenia na nowej drodze życia i bez obawy.
Pozdrawiam

18

Witam,
proszę o wszelka pomoc prawną.

Urodziałm sie w X 1952 R. Mój mąż zmarł w XII 1993 r.
Pobierałam wraz z 2 synami rente rodzinna.
Najmłodsze dziecko skończyło w IV 1997 r. 18 lat.
sytuacja rocznikowo wygląda tak,że skończyłam 50 lat w ciągu 5 lat od ukończenia przez syna 18 lat. Ale jeśli przelicze to na miesiace to brakuje mi kilku.
Jak myśłicie otrzymam rente po mężu i czy w ogóle się o nia starać?

Dziekuje za wszelkie informacje.

19

witam!!mam 20 lat i ucze sie w liceum!!pobieram rente rodzinna po zmarlym ojcu!!jednak w tym roku powinela mi sie noga i niestety nie zdalem w pierwszym semestrze!!czy renta zostanie mi calkowicie wstzrzymana czy od przyszlego roku znow bede mogkl z niej korzystac??za odp z gory dziekuje

20

U mojego męża wykryto guz mózgu (oponiak wielkości 72X106X75mm co daje nam w przybliżeniu około 375cm3) w wieku 28lat.

Jako dziecko narzekał na ból głowy, słabo się uczył a takze miał omdlenia. Lekarze uznali że za szybko się rozwija fizycznie i dlatego są takie objawy. Dokumentacji lekarskiej na to nie ma ponieważ po 5 latach są niszczone więc bardzo trudno jest udowodnić powstającą chorobę przed 16 rokiem życia.

Przeszedł 4 operacje trepanacji czaszki i usuwania guza oczywiście nie całkiem ponieważ guz oplata żyłę główną wiec co jakiś czas bedzie potrzebna operacja i 5 na zastawkę przeciw wodogłowiu. Teraz mamy oboje po 41 lat z tego moj mąż 11lat żyje jak roślinka. Jest całkowicie sparaliżowany i potrzebuje opieki całą dobę.

Nadmienię, że ukonczył Zasadniczą Szkołę Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy i przebył służbę wojskową a także pracował około 6 lat jako (marynarz i strażnik bankowy).

Moj problem teraźniejszy polega na tym, że walaczę z ZUS-em o rentę rodzinną dla mojego męża po zmarłej mamie. Mąż otrzymuje rentę I grupy z dotatkiem pielegnacyjnym w wysokości razem 667zł. a walczę oczywiście o większe pieniążki na Jego egzystencję.

Sprawa jest w sądzie i trwa już 20msc. znalazłam kolegów z podstawówki i dwie nauczycielki którzy świadczyli na rzecz Piotra, oczywiście pozytywnie dla niego. lekarze sądowi są zaś innego zdania, ponieważ ukończył szkołe i przebył służbę wojskową. (postanowieniem ich jest: nie należy się renta rodzinna)

Ja zaś czytając ustawę o rentach jestem innego zdania.

Ustawa mowi:
1. do ukończenia 16lat

2. do ukończenia nauki w szkole, jeśli przekroczy 16lat rok zycia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 roku zycia

3. bez wzgledu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji
lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie o którym mowa w pkt.1 lub 2

Mój mąż jest całkowicie niezdolny do pracy oraz samodzielnej egzystencji!!!

Proszę niech  mi  ktoś pomoże ten pkt. 3 zinerpretowac!!

a może znalazł by sie dobregy prawnik który by mógł mnie wspomóc!!!

Serdecznie dziękuję za jakąkolwiek odpowiedź.                         Katarzyna:)

21

Bardzo prosze o pomoc. Moj ojciec od 15 lat pobiera rente rodzinną po śmierci mojej mamy. W styczniu 2008 najmłodsz  z nich uzyska pełnoletność. Ojciec ma ukończone 52 lata. Wiem, ze będzie mu przysługiwała renta. W okresie tych 15 lat w momencie kiedy kolejne z jego dzieci kończyło 18 lat kazał mu się wynosic. Tak bedzie też z najmłodszą moją siostą. Radzimy sobie jak możemy. Ojciec otrzymywał przez 15 lat pieniądze. W tym okresie nabył nieruchomość i stworzył oszczędności własne prawie nie pracując, pobierając pieniądze przeznaczone dla nas. Nigdy nie spełniał roli wychowawczej ani nawet opiekuńczej. Okradał nas i państwo, a teraz za te zasługi otrzyma dożywotnią rente. Co moge zrobić aby jej nie otrzymał? Pod tym postem podpisujemy się wszystkie trzy jego dzieci.

22

Uprawnieni do renty rodzinnej
Dzieci
Do renty rodzinnej mają prawo: dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci  przysposobione - do ukończenia 16. roku życia lub 25. roku życia, jeśli się uczą oraz bez względu na wiek, jeśli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed 16. rokiem życia lub w czasie nauki w szkole do ukończenia 25. roku życia. Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.

23

Wdowa
Prawo do renty rodzinnej przysługuje wdowie, jeśli w chwili śmierci męża ukończyła 50 lat lub była niezdolna do pracy, albo wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie ukończyły 16. roku życia, a jeżeli uczą się - 18. roku życia lub są całkowicie niezdolne do pracy. Uprawnienie do renty rodzinnej przysługuje również wdowie, jeśli spełni warunek dotyczący wieku lub niezdolności do pracy w okresie nie dłuższym niż 5 lat od śmierci męża lub od zaprzestania wychowywania ww. dzieci.
Małżonka rozwiedziona oraz wdowa, która przed  śmiercią męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli oprócz spełnienia w/w warunków wymaganych od wdowy, w dniu śmierci męża miała prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem sądowym lub ugodą sądową.
Wdowa, która nie spełnia żadnego z wymienionych warunków wymaganych do przyznania renty rodzinnej i nie posiada niezbędnych źródeł utrzymania - ma prawo do okresowej renty rodzinnej przez okres jednego roku od dnia śmierci męża albo przez okres uczestniczenia w zorganizowanym szkoleniu mającym na celu uzyskanie kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej, nie dłużej jednak niż przez 2 lata od śmierci męża.

Wdowiec
Te same zasady stosuje się do wdowca. Wiek uprawniający wdowca do renty rodzinnej wynosi od 1 stycznia 1999 r. również 50 lat.

24

Wychodzi na to, ze z chwila ukończenia przez najmłodsze dziecko 18 lat, ojciec traci prawo do renty.

25

Najlepiej jednak zasięgnąć informacji w ZUSie. Powodzenia