1

Temat: ZATRUDNIENIE - OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH, co w trawie piszczy...

Witam, założyłem wątek gdyż chciałbym ogarnąć łopatologicznie temat zatrudnienia ON ze strony pracownika jak i ze strony pracodawcy. Przeglądając internet natykam się na język ustawowy/urzędowy raczej średnio przyswajalny dla prawnego laika. Chciałbym zasięgnąć informacji ile tak de facto ze strony pracownika jak i pracodawcy jest korzyści, wynikających z zatrudnienia osoby niepełnosprawnej o danym stopniu niepełnosprawności, oraz jakie są to korzyści po każdej stronie barykady. Myślę że temat jak najbardziej aktualny zwłaszcza że podobno od 2014 są jakieś zmiany oraz w Kwietniu też ma się coś zmienić. Wierzę że znajdzie się tu ktoś ogarniający bardziej prawnie temat i potrafiący mi łopatologicznie wyjaśnić co i jak. Pozdrawiam MK. big_smile

2

Odp: ZATRUDNIENIE - OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH, co w trawie piszczy...

Od kwietnia zrównują się dopłaty do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego na otwartym rynku pracy i w warunkach pracy chronionej, które są wypłacane z funduszy PFRON. 1800 zł do pracownika ze znacznym stopniem niepełnosprawności , 1125 zł stopień umiarkowany, 450 stopień lekki + 600 zł w przypadku schorzeń specjalnych ( epilepsja, choroby psychiczne, choroby narządu wzroku). Czy to zmieni podejście do tej sprawy pracodawców na otwartym rynku pracy- trudno powiedzieć. Jak na razie często poszukiwani są "sprawni" niepełnosprawni jako ochroniarze we wszelkiego typu firmach, bo to nie wymaga wielkich nakładów finansowych ( myślę tutaj o przystosowaniu stanowiska pracy do ON).
Największą korzyścią dla ON, jeśli tylko ma ten przywilej pracy, jest to, że ma zajęcie, zdobywa doświadczenie, przebywa wśród ludzi i polepsza swoją sytuację ekonomiczną. Bezrobocie wśród ON jest znaczące, zwłaszcza w mniejszych aglomeracjach i na prowincji.

3

ok, to wiem, tylko jakie to ma przełożenie na koszty pracownika, tzn. ile dopłaca pracodawca do pracownika niepełnosprawnego, rozważmy przykład osoby ze znacznym stopniem zatrudnionej na pełny etat. Przy pensji np. 1200 zł na ręke/ msc. Ile pracodawcę kosztuje taka osoba uwzględniając wszelkie rekompensaty na otwartym rynku pracy dla zakładu zatrudniającego poniżej 25 ON ? big_smile dzięki za obszerniejsze info i konkretne przykłady brutto/netto wink

4

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia = koszty płacy x 0,75 %

Biorąc pod uwagę najniższą krajową: 1680 zł
[1680 zł + (ZUS 0,1952 x 1680 zł)] x 0,75 % = 1505,95 zł

W koszty płacy wlicza się również ewentualna premia, staż pracy, czyli wszystko, co na umowie o pracy może być dochodem i jest ozusowane.

5

dzięki za informację już ogarnąłem temat z pomocą i również samemu się doszperałem i obliczyłem ile kosztuję pracodawcę na wolnym rynku pracy big_smile dzięki za zainteresowanie, pozdrawiam.