501

Odp: ważne dla osób po wypadku z należącym się odszkodowanie OC sprawcy

maciek6 napisał/a:

Witam

Czy istnieje jakiś max. termin oczekiwania na opinie biegłych sądowych ?
...

Nie sad Czasami sąd zakreśla termin, w którym taka opinia powinna zostać zajęta.

502

Ewka26 proszę o kontakt , najlepiej pilny.Tel. 508190828
Pozdrawiam

503

versus-wawa napisał/a:
maciek6 napisał/a:

Witam

Czy istnieje jakiś max. termin oczekiwania na opinie biegłych sądowych ?
...

Nie sad Czasami sąd zakreśla termin, w którym taka opinia powinna zostać zajęta.

Tylko deficyt biegłych jest tak duży, że nawet przy zakreślonym terminie nie wydają opinii o proszę o dłuższy czas smile

504

Ewka skontaktuj się ze mną . Mam coś dla Ciebie.

505

arek.regris napisał/a:

Ewka skontaktuj się ze mną . Mam coś dla Ciebie.

Napisz prywatną wiadomość a nie zaśmiecaj forum.

506 Ostatnio edytowany przez maciek6 (2013-05-30 13:18:06)

witam 

wiem,że różnica między uszczerbkiem stałym a długotrwałym jest,ale jeśli lekarz sądowy opiniował,że nastąpił uszczerbek  długotrwały a w opinii pisze później,że można się liczyć w przyszłości ze zmianami zwyrodniałymi,to czy to nie jest to uszczerbek STAŁY?
drugie pytanie,to co jeśli lekarze z TU opiniowali wysokość uszczerbku na 50%  a później lekarze sądowi  tylko na 45%   to czy wpływa ten spadek 5% uszczerbku na wysokość odszkodowania  zawartego w pozwie?

i po trzecie,czy był sens powołania biegłych skoro obniżyli mi o 5%  uszczerbek ?:(

507

O tym już decyduje biegły lekarz a w zakresie wysokości zadośćuczynienia uszczerbek jest jedynie jednym ze składników (ważnym), które na nią wpływa.

508

dziękuje  za odpowiedź  p. Versus smile

509 Ostatnio edytowany przez maciek6 (2013-06-05 21:14:17)

versus-wawa napisał/a:

O tym już decyduje biegły lekarz a w zakresie wysokości zadośćuczynienia uszczerbek jest jedynie jednym ze składników (ważnym), które na nią wpływa.

witam

mam 7 dni na ewentualne uwagi do opinii  wydanej przez biegłych sądowych,chcę złożyć pismo,w którym z racji treści wynika że mam szansę na podwyższenie uszczerbku i chcę prosić o powołanie kolejnego biegłego lecz z innej dziedziny medycyny.Czy Sąd ma jakiś określony termin na podjęcie decyzji w sprawie?

510

Z tego co wiem, jeśli w późniejszym czasie pojawią się jakieś komplikacje, to możesz wystąpić o dodatkową kasę do sądu, bo to są nowe okoliczności, które nie były brane pod uwagę przy wydawaniu wyroku.

A co do terminu decyzji to są nie ma terminu.

511

Panie Michale (Versus)   może Pan potwierdzić,odnośnie terminu iż jako takiego nie ma?   np 14dni ?

512

Nie ma takich terminów. To sąd decyduje o tym, ale jak napisał AnLex jest straszny deficyt biegłych i sąd raczej nie zakreśla terminów, gdyż może się zdarzyć, że biegły odmówi sporządzenia opinii.

513

Witam

Miesiąc temu jadąc rowerem kierowca samochodu zajechał mi drogę, upadłem na prawą stronę ciała w wyniku czego stłukłem bark oraz kolano, na miejsce zdarzenia przyjechała karetka i policja, policjant sprawdził mój stan trzeźwości (0,00) i spisał dane osobowe, karetka zabrała mnie do szpitala na izbę przyjęć, tam po zrobieniu zdjęcia RTG lekarz stwierdził zwichnięcie stawu barkowo - obojczykowego prawego III stopnia, co kwalifikuje się do operacji, dostałem jeszcze zastrzyk przeciw tężcowy w związku z krwawiącym kolanem. W szpitalu leżałem 4dni i przeszedłem:
"otwartą repozycje oraz stabilizacje zwichniętego stawu barkowo - obojczykowego dwoma drutami Kirchnera. Unieruchomienie operowanej kończyny w ortezie stawu ramiennego". Zakupiłem ortezę za 600zł na co mam fakturę, oraz posiadam wszystkie rachunki za paliwo oraz leki. 6 tygodiu po operacji będę miał zabieg wyciągniecia tych drutów i czeka mnie 3miesiące zwolnieania L4. Po operacji i dojściu do siebie zacząłem interesować się odszkodowaniem. Pojechałem na komendę policji i tam poprosiłem o dane kierowcy i nr polisy oc, niemiła pani która prowadzi tą sprawę dała mi tylko nr rejestracyjny pojazdu raz jego markę i model. Na następnym spotkaniu w komendzie złożyłem zeznania, powiedziałem że czuje się poszkodowany w tej sytuacji mimo iż policjanci sugerowali inaczej i zskończyło się tym że zostanie powołany biegły (Kodeks Ruchu Drogowego mówi iż jestem poszkodowany), dostałem potwierdzenie tego zdarzenia żeby ubiegać się o odszkodowanie z PZU. Wystosowałem również pismo do komendanta w związku z przysługującymi mi uprawnieniami, chcę kserokopię wszystkich protokołów (miejsca zdarzenia,przesłuchań) opini biegłego i informacje o polisie OC. Z pracowniczego ubezpieczenia PZU program P + dostałem już pieniądzę za 4 dni pobytu w szpitalu i operację, która jest zaklasyfikowana do IIklasy.

Teraz moje pytania:
- czy z programu p+ należy mi się zwrot za ortezę?? czy ten wydatek będę mógł odzyskać tylko z polisy OC?
- dowiedziałem się że w najgorszej wersji będzie uznana współwina, czy w takim wyrzypadku będę mógł dochodzić roszczeń z OC kierującego pojazdem?
- czy jest ktoś w stanie pokusić się o oszacowanie % uszczerbku na zdrowiu i kwocie jaką mogę wywalczyć z polisy OC?
- pracodawca podpisał ze mną 2go umowę o pracę na czas określony (5miesięcy, kolejna była by już na czas nieokreślony), czy jeśli w związku z 3miesięcznym L4 pracodawca nie przedłuży mi umowy to będę mógł domagać się zadość uczynienia z tego tytułu?

514

Witaj.

- z tego co pamiętam, to te ubezpieczenie ma dodatkowe klauzule, które mogą obejmować odszkodowanie za poniesione koszty zakupu sprzętu ortopedyczno-rehabilitacyjnego. Niemniej sprawdź to w swoich warunkach, gdyż nie znam na pamięć wszystkich ubezpieczeń;
- w przypadku współwiny (przyczynienia) przysługuje tobie odszkodowanie, w takim stosunku, w jakim odpowiada inny uczestnik (np. 50%);
- wątpię, żeby ktoś był w stanie realnie oszacować % stopień uszczerbku na zdrowiu;
- jeżeli będziesz w stanie udowodnić, że umowa zostałaby przedłużona, to masz roszczenie z tytułu utraconych dochodów (świadczenie jednorazowe lub renta).

515

versus-wawa napisał/a:

Nie ma takich terminów. To sąd decyduje o tym, ale jak napisał AnLex jest straszny deficyt biegłych i sąd raczej nie zakreśla terminów, gdyż może się zdarzyć, że biegły odmówi sporządzenia opinii.

tak,ale mi chodzi o termin w sytuacji gdy  otrzymałem już opinie biegłych lekarzy i miałem 7 dni na zastrzeżenia co do niej,a miałem tak więc napisałem do Sądu o powołanie kolejnego biegłego i teraz  od Sądu będzie zależało czy jest uzasadnione powoływanie kolejnego biegłego czy nie - i chyba  jakiś termin Sąd ma na podjęcie decyzji,np te ustawowe 14 dni od daty wpłynięcia pisma do Sądu tak?

Pozdrawiam

516

Dzięki za odpowiedzi! Będę jeszcze pytał w zależności od tego czyja wina zostanie uznana. A teraz mam pytanie odnośnie "roszczenia z utraconych dochodów" w przypadku gdy bym stracił pracę właśnie z powodu długiego L4 i to udowodnił pismem od pracodawcy, to renta przysługiwała by mi na okres niezdolności do pracy? czy do momentu aż nieznalazłbym jakiejkolwiek pracy? czy pracy z moim wykształceniem? jak to wygląda?

pozdrawiam

517

as_87 napisał/a:

....w przypadku gdy bym stracił pracę właśnie z powodu długiego L4 i to udowodnił pismem od pracodawcy, to renta przysługiwała by mi na okres niezdolności do pracy?..

Pismo od pracodawcy jest dowodem w sprawie, ale czy by wystarczyło?? Sądzę, że tak.

as_87 napisał/a:

czy do momentu aż nieznalazłbym jakiejkolwiek pracy? czy pracy z moim wykształceniem? jak to wygląda?

To już jest bardziej skomplikowana sprawa. Z reguły utracone dochody (również w postaci renty) obejmują kwotę, jaką hipotetycznie mógłby Pan osiągnąć gdyby nie wypadek. Bierze się pod uwagę również wykształcenie, ale także i dotychczasową Pana pracę (realia rynkowe). Okresem granicznym jest w tym przypadku data, do której ponosi Pan utracone dochody w związku z wypadkiem...

Wszystkiego nie da się wytłumaczyć na forum smile

518

Dzięki!
Jeśli bym stracił pracę to skontaktuję się z Panem na priv bo prawnik z którym do tej pory się konsultowałem nawet nie wiedział o takiej możliwości:/

pozdrawiam!

519

Powodzenia!

520

ponawiam pytanie - czy Sąd nie ma 14dni na podjęcie decyzji w mojej sprawie?

Panie Michale?

521

maciek6 napisał/a:

Panie Michale?

Sąd nie ma określonego ustawowego terminu na rozpoznanie wniosku o powołanie nowego biegłego.

522

as_87 napisał/a:

Dzięki za odpowiedzi! Będę jeszcze pytał w zależności od tego czyja wina zostanie uznana. A teraz mam pytanie odnośnie "roszczenia z utraconych dochodów" w przypadku gdy bym stracił pracę właśnie z powodu długiego L4 i to udowodnił pismem od pracodawcy, to renta przysługiwała by mi na okres niezdolności do pracy? czy do momentu aż nieznalazłbym jakiejkolwiek pracy? czy pracy z moim wykształceniem? jak to wygląda?

pozdrawiam

Jeśli doszłoby do rozwiązania umowy z powodu niezdolności do pracy lub z powodu upływu czasu na jaki była zawarta, a udowodni Pan, że zatrudnienie byłoby kontynuowane, to roszczenie o utracony dochód powinno obejmować okres niezdolności do pracy i ewentualnie okres wypowiedzenia jaki przysługiwałby z tej umowy - przynajmniej ja tak praktykuję smile
Oprócz zadośćuczynienia za krzywdę i utraconego dochodu może Panu przysługiwać jeszcze: zwrot kosztów leczenia, odszkodowanie z tytułu opieki osób drugich, odszkodowanie z tytułu przejazdów.

Proszę gromadzić rachunki za leczenie.

523

AnLex napisał/a:
maciek6 napisał/a:

Panie Michale?

Sąd nie ma określonego ustawowego terminu na rozpoznanie wniosku o powołanie nowego biegłego.

dziękuję AnLex smile

a w ogóle taką decyzję jaką podjął Sąd mi przekaże listownie czy bezpośrednio już od tego nowego powołanego lekarza sądowego przyjdzie mi powiadomienie o terminie komisji?

524

Dostaniesz pismo z sądu informujące o decyzji sądu w/s twojego wniosku. Nie jest przecież pewne, że sąd uzna wniosek za zasadny smile

525 Ostatnio edytowany przez maciek6 (2013-06-12 07:12:04)

versus-wawa napisał/a:

Dostaniesz pismo z sądu informujące o decyzji sądu w/s twojego wniosku. Nie jest przecież pewne, że sąd uzna wniosek za zasadny smile

tylko pytanie kiedy dostanę:)

no pewnie,że różnie może być:)  choć  jakbym w większej połowie nie wierzył,że jest zasadność złożenia takiego wniosku to bym go nie składał - bo jak wiadomo jeśli się uda,to sprawa się przedłuży o mniej więcej połowę roku (oczekiwanie na komisję + opinia) big_smile

a składam,ponieważ właśnie z opinii biegłych wynikło,że uraz jest trwały a nie było lekarza biegłego z tej dziedziny,także może się uda wywalczyć kilka % uszczerbku dodatkowo

smile