Temat: Darowizna czy spadek

Witam. Mam pytanie,co jest bardziej korzystne darowizna mieszkania,czy otrzymanie go w spadku. Chodzi mi oczywiście o koszta związane z tym do urzędu skarbowego? Jestem ON stopnia znacznego na stałe,czy w związku z tym mogę liczyć na jakieś ulgi? Pozdrawiam.

2 Ostatnio edytowany przez kacper79 (2013-07-30 19:07:14)

Odp: Darowizna czy spadek

Spadek otrzymuje się dopiero po śmierci spadkodawcy. Jeśli jest kilka osób powołanych do spadku, to trzeba będzie się nim podzielić. Darowiznę można w wielu przypadkach cofnąć. Niepełnosprawność nie ma tu znaczenia. Co do kosztów, to są porównywalne.

3

Wszelkie opłaty dotyczące darowizny, w zależności oczywiście od wartości mieszkania plasują się mniej więcej od 2 tysięcy złotych wzwyż. Wtedy jednak jest jasne, kto otrzymuje daną nieruchomość, a decyzję można zawsze odwołać. Jeżeli chodzi o spadek, trzeba przede wszystkim sporządzić odpowiedni testament, w którym zaznaczymy wyraźnie, że mieszkanie po naszej śmierci stanie się własnością wybranej przez nas osoby. Inaczej to, co po sobie zostawimy zostanie podzielone pomiędzy innych członków rodziny. Ulg niestety w tym względzie nie uświadczysz, każdy płaci na tych samych zasadach. Jeżeli chodzi o kwestie prawne, ja o pomoc zwróciłam się tutaj, do sprawdzonej kancelarii z mojego miasta, więc i Tobie radzę poszukać jakiejś kompetentnej osoby, która będzie Ci w stanie doradzić.

4 Ostatnio edytowany przez kiloss (2013-10-09 00:06:44)

Temat pewnie już nieaktualny, temat jest trochę rozległy, faktycznie najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do prawnika, taka mała uwaga jeśli chodzi o mieszkanie otrzymane w spadku to koszty (opłaty w Urzędzie Skarbowym) zależą od stopnia pokrewieństwa (w pierwszym stopniu pokrewieństwa nie płaci się nic)