Temat: Sprawa sądowa o zadośćuczynienie

Witam Państwa

Jestem po pierwszej rozprawie sądowej przeciwko TU o zadośćuczynienie i odszkodowanie

W pozwie  wniosłem o liczenie odsetek od daty pierwszej rozprawy

Z pewnością sprawa potrwa 1.5 nawet 2 lata   - jak wygląda kwestia odsetek- w jaki sposób  je się oblicza(chodzi o procent od kwoty pozwu)?

dziękuje za odpowiedz

Pozdrawiam 
Maciek

2

Odp: Sprawa sądowa o zadośćuczynienie

Odsetki będą wypłacone za okres od daty pierwszej rozprawy do dnia zapłaty i będzie to określony procent od zasądzonego roszczenia.

Coraz częściej odsetki są zasądzane od dnia wymagalności roszczenia tj. od wezwania ubezpieczyciela do spełnienia świadczenia.

W internecie są kalkulatory w oparciu o które można sprawdzić kwoty odsetek.

3

witam

proszę mi powiedzieć jak wygląda sprawa gdy w sądzie toczy się sprawa o odszkodowanie - zadośćuczynienie za uszczerbek na zdrowiu, a drugą kwestia jest że w niedalekiej przyszłości (do roku czasu)  czeka mnie operacja  usunięcia śrub zespolenia - czy  po tej operacji mogę starać się o dodatkowe zadośćuczynienie skoro w pozwie nic nie wspomniałem o tym?

pozdrawiam

4

proszę o informacje- jak można rozpatrywać tę sytuację ?

5

maciek6 napisał/a:

witam

proszę mi powiedzieć jak wygląda sprawa gdy w sądzie toczy się sprawa o odszkodowanie - zadośćuczynienie za uszczerbek na zdrowiu, a drugą kwestia jest że w niedalekiej przyszłości (do roku czasu)  czeka mnie operacja  usunięcia śrub zespolenia - czy  po tej operacji mogę starać się o dodatkowe zadośćuczynienie skoro w pozwie nic nie wspomniałem o tym?

pozdrawiam

Zadośćuczynienie z założenia ma uwzględniać także możliwe do przewidzenia skutki w przyszłości, więc  najlepiej jest zmodyfikować kwotę zadośćuczynienia z zaznaczeniem, że uwzględnia ona zabieg który czeka Pana w przyszłości.

6

AnLex napisał/a:
maciek6 napisał/a:

witam

pozdrawiam

Zadośćuczynienie z założenia ma uwzględniać także możliwe do przewidzenia skutki w przyszłości, więc  najlepiej jest zmodyfikować kwotę zadośćuczynienia z zaznaczeniem, że uwzględnia ona zabieg który czeka Pana w przyszłości.

Dziękuję za odpowiedź  AnLex smile

Proszę  mi powiedzieć czy zazwyczaj są trzy rozprawy sądowe?   pierwsza obecność obowiązkowa - później druga  to  zapewne po badaniu przez lekarzy biegłych sądowych tak?   a  trzecia  wydanie decyzji ? 

Druga sprawa- spotkał się Pan z odwołaniem  TU  od decyzji  do sądu II instancji? myślę że to  ryzykowne z  ich strony zważywszy na  "lecące" odsetki   ?

Pozdrawiam

7

maciek6 napisał/a:
AnLex napisał/a:
maciek6 napisał/a:

witam

pozdrawiam

Proszę  mi powiedzieć czy zazwyczaj są trzy rozprawy sądowe?   pierwsza obecność obowiązkowa - później druga  to  zapewne po badaniu przez lekarzy biegłych sądowych tak?   a  trzecia  wydanie decyzji ? 

Druga sprawa- spotkał się Pan z odwołaniem  TU  od decyzji  do sądu II instancji? myślę że to  ryzykowne z  ich strony zważywszy na  "lecące" odsetki   ?

Pozdrawiam

Witam,

Ciężko przewidzieć liczbę rozpraw, bo wpływ na ich liczbę ma sposób ma wile czynników np.: wnioski dowodowe, stawianie się świadków w terminie itp. Pana obecność jako powoda nie zawsze będzie wymagana - o obecności obowiązkowej będzie zawiadamiał sąd.

Jeśli chodzi o apelację, to przy "dużych" sprawach - wysokie roszczenia, są one bardzo częste.

Pozdrawiam

8

AnLex napisał/a:
maciek6 napisał/a:
AnLex napisał/a:

Pozdrawiam

Witam,

Ciężko przewidzieć liczbę rozpraw, bo wpływ na ich liczbę ma sposób ma wile czynników np.: wnioski dowodowe, stawianie się świadków w terminie itp. Pana obecność jako powoda nie zawsze będzie wymagana - o obecności obowiązkowej będzie zawiadamiał sąd.

Jeśli chodzi o apelację, to przy "dużych" sprawach - wysokie roszczenia, są one bardzo częste.

Pozdrawiam

dziękuje  za szybką odpowiedź AnLex

"wysokie roszczenia" czyli pewnie mowa  tu o wysokości od 100tys zł  ?

Proszę mi  jeszcze wyjaśnić - może się Pan spotkał z podobną sytuacją:

chodzi o rentę uzupełniającą ...  otrzymałem umowę na pół roku (przedłużenie kolejnej) w czasie trwania umowy uległem wypadkowi -miałem najpierw L4  św. rehabilitacyjne - aktualnie  nie pracuje  jestem niezdolny  do pracy - starałem się o rentę z zus ale nie otrzymałem z uwagi na brak okresów składkowych,moje pytanie brzmi: czy TU prawnie jest zobowiązany do pokrycia mojego wynagrodzenia a teraz nie mam nic,a gdyby nie wypadek w dalszym ciągu bym pracował (mam oświadczenie pracodawcy o przedłużeniu na rok czyli do końca tego roku umowy)?
rozumiem że różnice  między L4/sw.rehabilitacyjnymi TU zwróci  a co teraz gdy nie posiadam żadnych świadczeń ?

Pozdrawiam

9

maciek6 napisał/a:
AnLex napisał/a:
maciek6 napisał/a:

Pozdrawiam

Witam,

Pozdrawiam

dziękuje  za szybką odpowiedź AnLex

"wysokie roszczenia" czyli pewnie mowa  tu o wysokości od 100tys zł  ?

Proszę mi  jeszcze wyjaśnić - może się Pan spotkał z podobną sytuacją:

chodzi o rentę uzupełniającą ...  otrzymałem umowę na pół roku (przedłużenie kolejnej) w czasie trwania umowy uległem wypadkowi -miałem najpierw L4  św. rehabilitacyjne - aktualnie  nie pracuje  jestem niezdolny  do pracy - starałem się o rentę z zus ale nie otrzymałem z uwagi na brak okresów składkowych,moje pytanie brzmi: czy TU prawnie jest zobowiązany do pokrycia mojego wynagrodzenia a teraz nie mam nic,a gdyby nie wypadek w dalszym ciągu bym pracował (mam oświadczenie pracodawcy o przedłużeniu na rok czyli do końca tego roku umowy)?
rozumiem że różnice  między L4/sw.rehabilitacyjnymi TU zwróci  a co teraz gdy nie posiadam żadnych świadczeń ?

Pozdrawiam

Jeśli w następstwie wypadku ma Pan orzeczoną niezdolność do pracy to ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie za utracony dochód oraz rentę z tytułu niezdolności do pracy. Wydaje się, że Pana roszczenia są zasadne.

10

Dziękuje za odpowiedź smile    dobrze że Pan  coś  radzi

Czyli rozumiem ,że "chroni" mnie zaświadczenie od pracodawcy iż pracował bym  do końca roku  na umowie czyli przez 5 miesięcy jeszcze a TU   mi tak jakby zwróci  pełne wynagrodzenie ?

11

maciek6 napisał/a:

Dziękuje za odpowiedź smile    dobrze że Pan  coś  radzi

Czyli rozumiem ,że "chroni" mnie zaświadczenie od pracodawcy iż pracował bym  do końca roku  na umowie czyli przez 5 miesięcy jeszcze a TU   mi tak jakby zwróci  pełne wynagrodzenie ?

Tak powinno być smile

12 Ostatnio edytowany przez maciek6 (2012-09-09 17:29:23)

Witam   

Dzięki  za wiadomość AnLex:)

Jedna mnie sprawa nurtuje,mianowice odnośnie   renty na zwiększone potrzeby- w pozwie  była taka renta wpisana - niska bo niska  ale  wynosiła   różnicę między  moim wynagrodzeniem które  bym dostawał  gdyby... a  świadczeniami z ZUS- moje pytanie jest następujące: aktualnie dalej  należy mi się taka renta ale sprawa w sądzie potrwa  pewnie z rok jeszcze albo i dłużej - czy do tego czasu nie przepadnie mi to roszczenie?   po zakończeniu sprawy   mogę podjąć pracę   - zakończyć leczenie  skutków wypadku.Czy  wtedy nie będzie  to roszczenie pokrywało się z roszczeniem   poniesionych kosztów?   MOże dobrze    mnie Pan zrozumie:)

Pozdrawiam

13

Myślę, że chodzi Panu o rentę z tytułu utraconych dochodów. Jeżeli roszczenie zostało wniesione to nie przepadnie. Najwyżej będzie skorygowana/uszczegółowiona na kolejnych rozprawach...

14 Ostatnio edytowany przez maciek6 (2012-09-12 13:58:15)

Witam

Nie,nie o tę rentę -(renta z tyt  utraconych dochodów odrębną kwestią)   wnosiłem w pozwie  o rentę na zwiększone potrzeby  w wysokości 600zł  płatną do 20-go każdego miesiąca przez okres  12miesięcy- z tytułu wydatków na leki +paliwo
zgodnie z art. 444 § 2 k.c.     

także ponawiam pytanie

Pozdrawiam

15

Jeżeli dobrze zrozumiałem to odpowiadam:
- roszczenie o rentę na zwiększone potrzeby może Pan precyzować (zmieniać okres, wysokość, etc.) w trakcie rozprawy - w zależności od zmiany sytuacji będącej podstawą wystąpienia z roszczeniem.

Okres przedawnienia w stosunku do renty (świadczenie okresowe) wynosi 3 lata, ale w przypadku procesu i wniesienia już roszczeń w tym zakresie może być inaczej (okres przedawnienia dłuższy)... Najlepiej jest wnieść również o ustalenie odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkody przyszłe.

16

Bardzo dobrze Pan zrozumiał - dziękuję za  odpowiedź  smile

Pozdrawiam

17

Witam

Ma ktoś z Państwa wiedzę na temat jak wygląda komisja lekarska przez biegłych sądowych ( w moim przypadku  przez trzech)

18

A jak ma wyglądać. Idziesz w wyznaczone miejsce o wyznaczonym czasie. Biegli przeglądają Twoją dokumentację, wypytują Ciebie o szczegóły, badają (mierzą zgięcia, wyprosty przy złamaniach....), etc. Nie powinno nic boleć.

19 Ostatnio edytowany przez maciek6 (2012-10-21 11:17:38)

Panie Michale no tak...:)   jeśli chodzi o dokumenty to chyba  dostaną je  od Sądu - ewentualnie jakieś nowe   zabrać ze sobą czy wszystkie jakie posiadam?

druga sprawa...  czy spotkał się Pan by biegli sądowi zmniejszyli uszczerbek  od tego co zasądzili lekarze z TU ?

a także czy biegli sądowi mają termin w jakim muszą przesłać do Sądu swoją opinię?

Dziękuje  za odpowiedź

20

Oczywiście, że biegli sądowi mogą ustalić mniejszy uszczerbek na zdrowiu. Rzadko to się spotyka, ale może tak być.

Biegli sądowi przeważnie dostają termin z sądu, w jakim powinni sporządzić opinię.

21

versus-wawa napisał/a:

Oczywiście, że biegli sądowi mogą ustalić mniejszy uszczerbek na zdrowiu. Rzadko to się spotyka, ale może tak być.

Biegli sądowi przeważnie dostają termin z sądu, w jakim powinni sporządzić opinię.

Dzięki za odpowiedź smile

...  a czy jest  możliwość sprawdzenia (dowiedzenia się) o termin komisji czy  nic nie pozostaje tylko czekać na zawiadomienie od biegłych?

Witam

Będzie zawiadomienie o terminie.

Pozdrawiam

23

witam!

osoba  leczona  u psychiatry  zostaje badana przez psychologa czy  to jest  odpowiednie? leczenie  stresu pourazowego z zanikami pamięci  w jakiej skali %  mieści się w rozporządzeniu ministra zdrowia?

dziękuje  za odpowiedź

24

Z tego co mi wiadomo osoba leczona u psychiatry musi być badana przez psychiatrę, ponieważ to nie mieści się w uprawnieniach psychologa.

25

Z reguły są to te punkty z Rozp. Min. Pracy i Polityki Społ.

9. Zaburzenia neurologiczne i psychiczne uwarunkowane
organicznie (encefalopatię):
a) otępienie lub ciężkie zaburzenia zachowania i emocji uniemożliwiające samodzielną egzystencję - 100
b) encefalopatię ze zmianami charakterologicznymi w zależności od stopnia - 50-70
c) encefalopatię bez zmian charakterologicznych - 30
Uwaga: Za encefalopatia poza zespołem psychoorganicznym
przemawiają odchylenia przedmiotowe w stanie neurologicznym,
zmiany w zapisie eeg. Encefalopatia powinna być potwierdzona
badaniami dodatkowymi.
10. Zaburzenia adaptacyjne będące następstwem urazów i
wypadków, w których nie doszło do trwałych uszkodzeń OUN:
a) utrwalone nerwice związane z urazem czaszkowo-
- mózgowym - 5 - 10
b) ujawnienie się psychozy w następstwie ciężkiego stresu - 50-80

A różnica pomiędzy psychologiem a psychiatrą jest raczej formalna:
"Psycholog, to osoba, która ukończyła 5-letnie studia na kierunku psychologia (zaliczanej do nauk społecznych). Wykształcenie to daje uprawnienia m.in. do wykonywania diagnozy psychologicznej, opiniowania oraz na udzielania pomocy psychologicznej.

Psychiatra, to lekarz medycyny, który dodatkowo ukończył specjalizację z zakresu psychiatrii. Może on przeprowadzać badania medyczne, dawać porady lekarskie i przepisywać leki."

Tak więc, to sąd (przeważnie na wniosek strony) powołuje odpowiedniego biegłego. Z reguły przy urazach komunikacyjnych powoływany jest psycholog, gdyż uraz nie przekształcił się jeszcze w chorobę. Jeżeli tak jest, to często powoływany jest neurolog wspólnie z psychologiem. Psychiatra rzadziej.