1

Temat: Cwiczenia dla tetra i nie tylko.

Witam.
Jestem tetra o 1,5 roku, [c5-c6] [czucie, obrecz barkowa, triceps, bardzo slaby], wiadomo poczatek  po wypadku był bardzo ciezki, ok. 4mies w szpitalu. Nigdy nie załamałem się i nie zwątpiłem w siebie. Przed wypadkiem byłem aktywny sportowo, gralem ostro w pilke  i tez bawilem się w trenerke. Wiem co to jest wysilek i trening, po wypadku trenuje 2x wiecej, ciezko ćwiczę przy rehabilitacji, staram się być jak najbardziej aktywny.  Chciałbym w was także  ‘’zarazic’’ , moja werwa, checa i pociagiem do ćwiczeń i rehabilitacji. Chce się podzielic z chetnymi osobami cwiczeniami które same mogą samodzielnie wykonac w domu. Niektóre cw sa  podlapane  od innych , inne sam wymyśliłem. Dla chetnych mogę opracowac także plan treningowy.

Ja w ciagu dnia robie 3 sesje treningowe, rano, popołudniu, wieczorem, oprocz tego 3x w tyg mam rehabilitanta wtedy robie 2 sesje, rano i wieczorem. Staram się to wykonywac  6dni w tyg a w niedziele odpoczynek, jedynie rozciaganie i rozruch.

Dla wszystkich zainteresowanych co do ćwiczeń jakie by chcieli[sila, kondycja, wytrzymałość], proszę o pisanie na mail dawidr88@interia.pl lub odpowiedzi na forum.

Pozdrawiam

2

Odp: Cwiczenia dla tetra i nie tylko.

Rataj - mysle, ze to bardzo dobry pomysl.
Mozewarto byloby wrzucac tu na forum rozne cwiczenia...

3

Wiesz ja, jestem chetny, jesli ktos napisze co go interesuje to pomoge. Ale zeby cwiczenia daly efekt, potrzebna jest CHEC , CIERPLIWOSC i SAMOZAPARCIE;-]

4

http://www.youtube.com/watch?v=1CdwOe-5OaA

bardzo ciekwe cwiczonka na poczatek dnia, rozruch idealny, sam robie to rano;-]

pozdrawiam

5

Bardzo fajne cwiczenia, robie czesc z nich smile
Dla wszystkich osob z ograniczonym chwytem polecam:

http://www.klubfitness.pl/haki-podciaga … =316_50036

uzywam na silowni jak robie trening plecow .

6

Mam podobne haki z Olimpu;] do cwiczen na wyciagu sa pomocne.

http://allegro.pl/marbo-semi-pro-wyciag … 31354.html
bardzo fajny wyciag, sam kupilem, polecam.

7

niezly ten wyciag smile

Ciesze sie, z powstal ten watek.

8

Cieszy mnie to takze;-] lecz tylko we dwoch cos tu sie udzielamy;]

9

witajcie!!! Ja tez obserwuje ten wątek,jestem od nie dawna inwalidą i dopiero zaczynam czwiczyc,mam motywacje dzieki czwiczeniom potrawie wiele zeczy sam zrobic. Jestem po urazie kregosłupa na odcinku C7 i jestem parusem. Czwiczenia jakie by mnie interesowały to cos na kondycje bo u mnie to lipa szybko sie mecze, i niedaje jeszcze rady jak są jakies podjazdy nie mam tyle sił by podjechac. Czwicze z ciezarkami,pierw robie mała rozgrzewkie cos podobnega jak na tym filmiku wyzej.Co sodzicie o tak zwanym treningu szwedzkim? POZDRAWIAM

10

Rataj - we dwoch sie na razie udzielamy ale troche wiecej osob czyta smile wiec jest pozytek

grabos - ja nie slyszalem o treningu szwedzkim - moze cos przyblizysz?
a na kondycje polecam cwiczenia interwalowe (np 2 minuty intensywnego treningu i 30 s przerwy i tak przez np 15 minut). ja mam przyczepione takie gumy za soba ( http://www.bodylastics.com/allproducts/ ) i robie wymachy rekami do przodu (tak jak na poczatku tego filmu co wrzucil Rataj).
postaram sie nagrac film i go tu umiescic...

11 Ostatnio edytowany przez grabos (2012-03-10 10:02:35)

trening szwedzki to klasyczny trening wytrzymałosciowy, w którym wykonujemy ćwiczenia z niewielkim obciążeniem, w szybkim tempie przez określony czas.Każde z ćwiczen wykonujemy w trzech seriach, a każda seria trwa 1 minute, pomiedzy seriami robimy pól minuty przerwy, a pomiedzy ćwiczeniami przerwa trwa 2 min.Cwiczenia wykonujemy w szybkim tempie a cały trening trwa około 45 minut. Do tego treningu możemy wykorzystac np. drewniany kij.
To jest cos podobnego co trening interwałowy tylko że ćwiczymy z kijem.

12

Witam

Otoz trening szwedzki to nic innego jak trening wytrzymałościowy, w którym wykonujemy ćwiczenia z niewielkim obciążeniem, w szybkim tempie przez określony czas.

Czyli na moim przykladzie trening szwedzki do cw. kondycyjnych wykorzystuje tak;
1.wszelkiego rodzaju wznosy rak
- unoszenie RR prostych przodem[oburacz] w górę,
-unoszenie RR prostych przodem[naprzemian] w górę,
-unoszenie RR prostych bokiem w górę,
2. wypady rak;
- rece zgiete w lokciach na wysokosci klatkli piersiowej i wypady [naprzemian] rak w przod,
-rece zgiete w lokciach na wysokosci klatkli piersiowej i wypady [naprzemian] rak w gore,
-rece zgiete w lokciach na wysokosci klatkli piersiowej i wypady [oburacz] rak w gore- tak jakbys sztange wyciskal
3. wypady rak w tyl[sciaganie lopatek]
- rece przed soba i sciagamy je jak najdalej do tylu tak aby lopatki jak najbardziej pracowaly.

Te cwiczenia pod katem kondycyjnym nalezy wykonywac z obciazeniem od 0,5kg do gora 2kg. Mozna tez stosowac te cw. pod katem silowym z wiekszym obciaeniem serimi[12,15,20,17,15].

Bardzo dobrymi cw.kondycyjnymi ktore ja sobie chwale jest tak jak wspomnial Mily cw z tasmami T-B , rozciaganie, wypady wznosy itp. Dobre tez na kondyche jest ten areobik z tego filmiku ktory dodalem. Cw z pilka, jak i lekarska tak i do siatki, ja np podjezdzam pod sciane i odbijam seriami 5x25, po kazdej seri zwiekszam odleglosc wozka od sciany.

A juz najlepszym cw na kondycje jest JEZDZENIE NA WOZKU, DUZO, DUZO JEZDZIC NA WOZKU. Ja akurat w domu mam duzy salon i wsune sobie fotel i jezdze kolka, takze daje sobie obciazenie na kolana [10kg] i zapier... Ale zdaje sobie tez sprawe ze niekazdy ma warunki. Odpoczynek tez jest bardzo wazny pamietajcie o nim, lepiej nie dotrenowac niz przetrenowac.

Tutaj dolanczam tez linka z fajna broszurka z cwiczeniami, kazdy cos wybierze http://www.far.malopolska.zax.pl/pdf/Br … ycyjne.pdf

Pozdrawiam.
Jak cos to piszcie z checia doradze, pomoge.

13

Udalo mi sie nagrac kilka filmow z cwiczeniem. Latwiej pokazac cwiczenia niz je opisywac.

Cwiczenie na plecy:

http://www.youtube.com/watch?v=voo_EyXZmwU

14

Skrety tulowia:

http://www.youtube.com/watch?v=YjxNp2T8hRU

15

jeszcze cos na brzuch:

http://www.youtube.com/watch?v=VhWNzg5K4No

16

super filmiki;]

musimy zlapac lepszy kontakt;]

17

Dziekuje Rataj!

smile koniecznie. A Ty w jakim rejonie mieszkasz?

18

Okolice Oswiecimia. A fb masz?

19

Zazdroszczę samozaparcia ;/ ja łapie przeważnie zapał 2tygodnie w roku, sam sobie pluje w twarz z tego powodu.
Nie nawidzę ćwiczeć biernie i tylko jeźdząc handbike ćwiczę.
I jak już zacznę ćwiczyć to do całkowitego wyczerpania, i taki tydzień ćwiczeń i jestem tak osłabiony że przestaję ćwiczyć, najpierw mówiąc że na 2dni, ale u mnie jest tak często że jak przestanę to koniec. ;

Urodziłem sie w niedziele pewnie tu powód ;.
Nie mam motywacji, bo co z tego że pewnie po 15latach chodziłbym o kulach bo nawet nie ćwicząc mam lekkie ruchy nóg, jak mam wykształcenie podstawowe i jestem przysłowiowym idiotą co pewnie już zauważyliście ; i z takimi warunkami i tak nic nie osiągnę. Znam się tylko na kompie, i na pewno nie chodzi tu o prace w exelu bo przy nim zasnołbym pracując.

Problemem tu jest też to że jak człowieka nie stać na jedzenie dające energie to nawet nie ćwicząc jestem zmęczony, a jak ćwiczę to dosłownie przysypiam.
4-5 godziny na handbike tak mnie wyczerpuję że muszę przed zejściem na ławkę o tej samej wysokośći zjeść i się napić bo nie dałbym rady zejść.
A mam taką słabą kondycję że nawet na prostej przejadę z 200 metrów i staję 10sekund i dalej ruszam i tak na raty do 30km.

20

Wiesz, najwazniejsze to poukladac sobie w glowie, jesli dlugo nie cwiczyles i nagle zaczniesz ostro napier.. to szybko sie ''spalisz'', nie tylko dotyczy to nas zlamasow , ale takze sprawne osoby. Pudzian odrazu nie podnosil 300kg. Musisz cwiczyc powoli ale systematycznie i z czasem zwieszac obciazenie. Na poczatku 2x w tyg, i potem czesciej. Moge ci ulozyc poczatkowy plan treningowy jak chcesz? Ja wychodze z zalozenia, ze co mi da brak cwiczen.. NIC, wiec cwicze na calego, widze efekty i to jeszcze bardziej mnie nakreca i z Toba WELSKI TETRA tez tak bedzie;-] wszystko bedzie ok , trzeba bylko byc ''dont wory, by happy'';-]

pozdro

21

A co z przećwiczeniem, naciągnięciem itd.?
Może podpowiedziałbyś, jak usuwać skutki ćwiczeń?
Nigdy nie miałam takich problemów, a tu jak całe napięcia generuję w jednej części ciała, jak do podniesienia się potrzebuję zmęczyć nadgarstki (a te mam słabe)...
Nagle pojawiły mi się jakieś, wcześniej totalnie abstrakcyjne i nieistniejące, problemy...

22

Witam.

Marto, otoz po pierwsze trzeba nie doprowadzac do przetrenowania, najgorzej jest przecwiczyc miesien i doprowadzic do stanu zapalnego. Usuwac skutki cwiczen, rozumiem ze chodzi o te negatywne skutki cwiczen?

Jesli chodzi o samo przecwiczenie to najlepszym lekarstwem jest ODPOCZYNEK! Wazna jest takze suplmentacja, podczas cwiczen. Ja osobiscie przed i po cwiczeniach zazywam BCAA, czyli rozgalezione aminokwasy ktore dodatkowo odzywiaja i uzupelniaja w energie miesnie. Pomagaja im w procesie budulcowym, jak i regeneracyjnym.

A jesli problem tkwi w nadciagnieciu miesnia to zaprzestań wykonywania czynności, które wywołały u ciebie naciągnięcie miesnia. Dobrze dzialaja zimne i cieple oklady. Na poczatek zastosuj zimny oklad przez 20min z 5minutowymi przerwai, odczekaj pol godz i znow to samo. Na nastepny dzien mozesz stosowac naprzemian zimne i cieple oklady. Na 20 min daj cieply oklad po 30min zastosuj na 20min zimny oklad. Na ok 3 dni staraj sie na max odciazyc obolaly miesien. Mozesz tez stosowac roznego typu masci zawierajace ibuprofen.Gdy po kilku dnach zaczynasz czuc się lepiej, zaczni jbardzo powoli rozciągać mięsien[aby nie doprowadzic do bolu]. Rozciąganie ich przyspieszy krazenie, co zdecydowanie pomaga w procesie leczenia.

A z czym dokladnie masz problem?

pozdrawiam

23

Aha, dobra jest tez elektrostymulacja TENS i FES.

24

Hmm, z nadgarstkami na przykład... Mam objawy przećwiczenia, jak ja naprawdę nie przesadzam. Po prostu mam je za słabe... I z obręczą barkową.
Może podasz mi jakieś ćwiczenia na rozciąganie, żebym mogła nimi robić... cokolwiek sad

25

Witam Martus.

Wazne, zeby przed kazdymi cwiczeniami byla dobra rozgrzewka. By zastane miesnie odrazu nie poddawac naglemu wysilkowi. Otoz podam ci kilka cwiczen rozciagajacych i rozgrzewajacych miesnie przed zalozonymi cwiczeniami, ktore sam wykonuje;

1. Zginanie i prostowanie palców.
2. Zginanie i prostowanie nadgarstka.
3. Krążenie nadgarstkiem.
4. Dłonie splecione, łokcie złączone, krążenie nadgarstków.
5. P.w. jw. – ruchy nadgarstków w prawo – w lewo – w górę – w dół.
6. P.w. jw. – rotacja przedramion w prawo i w lewo.
7. P.w. RR wzdłuż tułowia – unoszenie, barków w górę.
8. P.w. RR wzdłuż tułowia, wypychanie barków wprzód i w tył.
9. P.w. RR wzdłuż tułowia, krążenia barkami w przód i w tył.
10. P.w. RR wzdłuż tułowia, naprzemienne krążenia barków w przód i w tył.
11. RR w bok – krążenie od małych do dużych kółek, w przód i w tył na przemian.
12. RR w bok – krążenie od dużych do małych kółek, w przód i tył na przemian.

Te i inne cwiczonka sa na stronie FAR-u. Wczesniej dodalem filmik, dobry na pranna rozgrzewke, sproboj tez z tym http://www.youtube.com/watch?v=1CdwOe-5OaA.

Na bolace miesnie, stawy dobra jest krioterapia, lub poprostu odpocznij z tydzien i tylko lekko sie rozciagaj.

Przyczyna przemeczenia, bolow miesni itp moze byc zaleganie moczu w pecherzu lub bakteria w nim.

A jakie cwiczenia wykonujesz?

w razie czego pytaj, odpowiem;]

pozdrawiam