1

Temat: Apel o pomoc dla Reprezentacji Polski Rugby na Wózkach

Szanowni Państwo,

Reprezentacja Polski Rugby na Wózkach w ubiegłym roku dobrym występem na Mistrzostwach Europy uzyskała historyczny awans na Mistrzostwa Świata Rugby na Wózkach i we wrześniu zadebiutuje na parkietach w Vancouver w Kanadzie. Jest to największy i najważniejszy wyjazd dla młodej drużyny paraolimpijskiej z Polski. W 12-letniej historii rugby na wózkach w Polsce dotychczas ani razu drużyna narodowa nie brała udział w tak wielkiej i ważnej imprezie sportowej. Tak olbrzymia nobilitacja dla nas, Kadry Narodowej, jest niestety połączona z wieloma problemami, z których największym jest problem finansowania udziału w Mistrzostwach Świata.

W Polsce sport osób niepełnosprawnych jest nadal traktowany jako sport „drugiej kategorii”. Rozumiemy to, że pokazywanie osób niepełnosprawnych w telewizji czy pisanie o nich nie bije wskaźników popularności, mimo, że to sportowcy niepełnosprawni przywożą najwięcej medali z Igrzysk Paraolimpijskich, Mistrzostw Świata czy Mistrzostw Europy. Jednak trudno o akceptację faktu, że Reprezentacji, która odnosi sukcesy sportowe w Europie w ramach oszczędności „wyższego rzędu” zostaje zredukowany budżet na udział w zawodach sportowych!

W tym roku, roku najważniejszej imprezy sportowej dla wszystkich rugbystów na wózkach, którzy do Vancouver zjadą z Australii, Nowej Zelandii, Stanów Zjednoczonych, Argentyny, Japonii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Szwecji, Niemiec, Finlandii, Kanady i Polski tylko dzięki ambicji i woli walki zawodników Kadry Narodowej udało się nam przygotować do zawodów. Zawodnicy przez cały rok uczestniczyli w zgrupowaniach na swój koszt. W ramach oszczędności zrezygnowaliśmy z udziału w kilku turniejach w Europie, a tam gdzie jeździliśmy, odnosiliśmy olbrzymie sukcesy (wygrane w Szwecji czy w Niemczech). Mimo tych wszystkich działań, oszczędności i realistycznego podejścia do udziału w Mistrzostwach Świata już na samym półmetku przygotowań okazało się, że nie mamy wystarczających środków, jakie powinniśmy mieć na wyjazd do Kanady. Uzyskaliśmy również odpowiedź z Ministerstwa Sportu i Turystyki, że nie możemy liczyć na dodatkowe fundusze.

Jedyną szansą dla nas i polskiego sportu paraolimpijskiego są prywatne firmy, korporacje, słowem sponsorzy. Nie jest to jednak w Polsce takie proste. Zwracamy się do Państwa z zapytaniem, czy w jakikolwiek sposób jesteście Państwo w stanie pomóc polskiej drużynie narodowej w wyjeździe do Kanady i godnym reprezentowaniu Polski na Mistrzostwach Świata.


Niezależnie od odpowiedzi pragnę zaprosić Was wszystkich do kibicowania Reprezentacji Polski podczas Mistrzostw Świata w Vancouver, które odbędą się w dniach 15-26 września. Jeżeli będą Państwo tego sobie życzyli możemy przysłać szczegółową rozpiskę występów polskiej drużyny narodowej.

Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc.

Ze sportowym pozdrowieniem

Tomasz Szkwara, Prezes Zarządu Stowarzyszenie Sportu Osób Niepełnosprawnych
kontakt: 603 783 025 lub biuro@sson.pl
Łukasz Szymczak, Kierownik Reprezentacji Polski Rugby na Wózkach,
kontakt 663 098 029 lub lukasz.szymczak@sson.pl

Zainteresowanych zapraszamy na oficjalną stronę Reprezentacji Polski: www.sson.pl

Stowarzyszenie Sportu Osób Niepełnosprawnych
47-400 Racibórz, ul. Staszica 22 tel./fax: +48 32 41 52 594,
Konto: Bank Śląski O. Wodzisław nr 76 1050 1403 1000 0022 0788 5308P.S.  Jeżeli to możliwe prosimy o przekazanie dalej tego apelu w imieniu Reprezentacji Polski Rugby na Wózkach. Będziemy Wam wdzięczni za jakąkolwiek pomoc.