1

Temat: Mistrzostwa Świata Rugby na Wózkach Vancouver 2010

Witam

Wątek rusza ze zdecydowanym opóźnieniem, ale jak to mówią "lepiej późni niż wcale"

Reprezentacja Polski Rugby na Wózkach po raz pierwszy wystartuje w Mistrzostwach Świata. Jest to niezwykła nobilitacja nie tylko dla Kadry Narodowej, ale dla wszystkich osób związanych z rugby na wózkach w Polsce. Wszystkich. Po części, każdy dołożył swoją cegiełkę, aby Ci zawodnicy, którzy powołania otrzymali mogli reprezentowac Polskę na tak ważnej imprezie sportowej.

Zamierzam podobnie jak to było rok temu podczas Mistrzostw Europy w Hillerod relacjonowac tak często jako to tylko będzie możliwe poczynania naszej kadry w Vancouver, a zanim tam polecimy przedstawic Wam losy tego awansu i losy Reprezentacji.

W międzyczasie jednak przedstawię Wam wszystkim niecodzienny apel, apel o pomoc. Tym razem jednak będzie dotyczył samej drużyny narodowej... ale to już w oddzielnym wątku. Więc jeśli zaglądasz tutaj drogi internauto, proszę zajrzyj również do wątku "Apel o pomoc dla Reprezentacji Polski Rugby na Wózkach". Jako kierownik Reprezentacji będę Ci bardzo wdzięczny...

PS: uruchamiam wątki na forum strony FAR i forum strony SSON - gdziekolwiek, ktokolwiek będzie miał ochotę zajrzec, serdecznie zapraszam. Do czasu wyjazdy kolejne posty ode mnie będą ukazywały się i tu, i tu. Jednak z doświadczenia uzyskanego w Hillerod, nie daję gwarancji, że podczas pobytu w Vancouver będę miał na tyle dużo czasu, aby było podobnie (wiem, że jest to tylko czynnośc kopiuj tekst - wklej tekst, ale w Danii zdarzały mi się sytuacje, że posta pisałem 20min, potem pilnie musiałem coś zrobic, a kiedy wracałem i akceptowałem go - akurat wygasała sesja i cały post znikał w otchłani), mogę obiecac, że będę próbował, ale później priorytetowa traktuje forum Kadry Narodowej na www.sson.pl

2

Odp: Mistrzostwa Świata Rugby na Wózkach Vancouver 2010

W jaki sposób Polska uzyskała awans na Mistrzostwa Świata?

Może najpierw oficjalne pismo z IWRF na temat zasad kwalifikacji (w języku angielskim, ale takim że można zrocumiec  )

"Member Nations, IWRF
2010 World Wheelchair Rugby Championships Qualification
In accordance with the Qualification Rules for the 2010 World Wheelchair Rugby Championships, the time period for countries to attend qualifying events ended on 1 January 2010. Based on the results of the qualifying events and the current IWRF World Ranking List, qualification slots for the 2010 World Championships have been assigned as follows:
1. Host Country
CANADA
2. Gold Medal winner, 2008 Beijing Paralympic Games
UNITED STATES
3. First place country, 2009 Americas Zone Championship
(First place United States and second place Canada already qualified; position assigned to next highest-ranked finisher)
ARGENTINA
4. First place country, 2009 European Zone Championship
BELGIUM
5. Second place country, 2009 European Zone Championship
SWEDEN
6. Third place country, 2009 European Zone Championship
GERMANY
7. Fourth place country, 2009 European Zone Championship
GREAT BRITAIN
8. First place country, 2009 Asia-Oceania Zone Championship
AUSTRALIA
9. Second place country, 2009 Asia-Oceania Zone Championship
NEW ZEALAND
10. Wild card position one
JAPAN
11. Wild card position two
POLAND
12. Wild card position three
FINLAND"

Polska zajmując 5-te miejsce podczas ostatnich Mistrzostw Europy miała realne szanse na awans. Wskoczyliśmy również na 10-te miejsce w rankingu IWRF. Ale jak widac znaleźliśmy się dopiero na 11-stym miejscu rankingowym mistrzostw.

W związku z tym, że Mistrzostwa odbywają się w Kanadzie, Amerykańska Strefa IWRF zyskuje dodatkowe miejsce dla drużyny z tych kontynentów. W związku z tym, że USA to aktualny mistrz paraolimpijski, a Kanada jest gospodarzem turnieju (są to automatyczne awanse dla obu teamów) to Argentyna uzyskała awans i podobnie jak Polska zadebiutuje na światowym czempionacie.

Automatyczne awanse ze strefy Azjatycko-Oceanicznej uzyskały drużyny Australii i Nowej Zelandii, a ze strefy Europejskiej drużyny Belgii, Szwecji, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Razem dało to 9 krajów które były od samego początku pewne awansu. Na Mistrzostwach Świata startuje 12 zespołów. 3 miejsca które zostały miałe byc obsadzone w kolejności zajmowanego miejsca w rankingu IWRF (International Wheelchair Rugby Federation - Międzynarodowa Federacja Rugby na Wózkach).

Dzikie karty uprawniające do startu w Vancouver otrzymały:
Japonia, która zajęła 3 miejsce w mistrzostwa Azji i Oceanii i była sklasyfikowana na 7 miejscu na świecie;
Polska, która zajęła 5 miejsce w Mistrzostwach Europy i była sklasyfikowana na 10 miejsce na świecie;
Finalndia, która zajęła 6 miejsce w Mistrzostwach Europy i była sklasyfikowana na 11 miejsce na świecie.

3

Wiedzieliśmy, że Polska zagra na Mistrzostwach Świata  nie przesadze chyba, że wszyscy w Kadrze czuliśmy niezwykłe podekscytowanie i jednocześnie dume

Na forum IWRF mój znajomy Anglik Nogel Goddard (były sędzia) rozpoczął dyskusję kto z kim może zagrac w grupach. Było to prawie rok temu, a przyznam, że trafił prawie idealnie

Ostatecznie oficjalny podział grup nastąpił 1-go czerwca wg schematu:

1 United States - USA
2 Australia - AUS
3 Canada - CAN
4 Belgium - BEL
5 New Zealand - NZL
6 Sweden - SWE
7 Japan - JPN
8 Germany - GER
9 Great Britain - GBR
10 Poland - POL
11 Finland - FIN
12 Argentina - ARG

Pool A         Pool B
1 USA         2 AUS
3 CAN         4 BEL
6 SWE         5 NZL
8 GER          7 JPN
9 GBR         10 POL
11 FIN         12 ARG

4

Skład Reprezentacji Polski Rugby na Wózkach na Mistrzostwa Świata Vancouver 2010

1. Piotr Wilamowski, Grom Ostrów Maz. [2.0, nr koszulki 1]
2. Karol Kubicki, Flying Wings Rzeszów [0.5, nr 2]
3. Krzysztof Kapusta, Flying Wings Rzeszów [2.0, nr 3]
4. Paweł Szostak, Flying Wings Rzeszów [2.0, nr 4]
5. Sławomir Gontarz, Balian X-Team [2.5, nr 5]
6. Rafał Rocki, Balian X-Team [2.0, nr 7]
7. Bartosz Zielski, Four Kings Warszawa [0.5, nr 9]
8. Łukasz Gogosz, Flying Wings Rzeszów [2.0, nr 10]
9. Dominik Rymer, Four Kings Warszawa [1.0, nr 12]
10. Tomasz Biduś, Four Kings Warszawa [3.0, nr 13]
11. Patryk Bugaj, Four Kings Warszawa [2.0, nr 14]
12. Joanna Goebel, Piecobiogaz Poznań [2.0, nr 15]
13. Janusz Kozak - trener
14. Christoph Werner - trener
15. Anna Niewczas - fizjoterapeuta
16. Georg Osthof - fizjoterapeuta
17. Jarosław Malec - ratownik medyczny
18. Mateusz Kocerba - mechanik
19. Tomasz Szkwara - team manager, przedstawiciel Polski na Agenda 2010 Meeting
20. Rafał Skrzypczyk - team manager, kierownik techniczny podczas Mistrzostw
21. Łukasz Szymczak - team manager, przedstawiciel Polski na Agenda 2010 Meeting

5

A teraz mała lekcja historii  oczywiście dla zainteresowanych  cz.1

Pierwsze Mistrzostwa Świata odbyły się w październiku 1995 roku w Nottwil w Szwajcarii (widziałem filmik z "tamtej epoki" z grającym w teamie USA Joe Soaresem, legendą rugby na wózkach i byłym szkoleniowcem Polski oraz Chris Van de Riet, wtedy jeszcze młodą fizjoterapeutką z Holandii, która przyjechała do Szwajcarii i rozpoczynała swoją karierę sędziowską jako sędzia stolikowy <co za debiut!!!> by później stac się jednym z najlepszych sędziów rugby na wózkach na świecie).

W zawodach wystartowało 8 zespołów: USA, Wielka Brytania, Kanada, Australia, Szwecja, Holandia, Szwajcaria, Nowa Zelandia.
Już pierwsze mecze dowiodły, że walka o zwycięstwo rozegra się między ojczyznami rugby na wózkach (tak wiem, powstało w Kanadzie, ale to dzięki promocji w USA stało się tak znaczącą dyscypliną) - ups  - podpowiedziałem - taak, między Kanadą i USA

Ten pierwszy czempionat wygrała drużyna ze Stanów Zjednoczonych, która w finale pokonała Kanadę 41:36, trzecie miejsce przypadło Nowej Zelandii, któraz zwyciężyła Brytyczyków 41:28

A oto klasyfikacja końcowa Mistrzostw Świata z roku 1995:
1. USA
2. Kanada
3. Nowa Zelandia
4. Wielka Brytania
5. Australia
6. Szwecja
7. Holandia
8. Szwajcaria

Warto podkreślic i zapamiętac kilka nazwisk z zawodów w roku 1995: Garett Hickling [Kanada 3.5] - istnieje duża szansa, że zobaczymy go na boiskach w Vancouver w tym roku! 15 lat później!!! nieźle; oraz Jason Robert [Wielka Brytania, wtedy jeszcze 2.0] i Alan Ash [tak samo] - nawet ja się zaskoczyłem  i tę dwójkę zobaczmy napewno  wychodzi na to, że rugbiści są jak wino

6

Lekcja historii cz.2

Drugie Mistrzostwa Świata odbyły się w roku 1998 w Toronto i powiem uczciwie, że jeszcze nie udało mi się skompletowac danych na temat tych zawodów.

Mam nadzieje, że pierwszy prezydent Międzynarodowej Federacji Rugby na Wózkach, który był wtedy organizatorem zawodów, Pan Paweł Zbieranowski (no, dobrze czytacie - pierwszym szefem IWRFu był Polak  ) pomoże mi odtworzyc informacje na temat tego turnieju.

A więc do drugich Mistrzostw Świata jeszcze wrócimy

7 Ostatnio edytowany przez chrup (2010-08-25 00:11:34)

Historia Mistrzostw cz.3

Trzeci światowy czempionat to już rok 2002 i Goteborg w Szwecji (nawet blisko).

Przypomnę tylko, że Polacy pod wodzą ówczesnego trenera Reprezentacji Polski, Rafała Skrzypczyka wygrali wtedy w Vessigebro Szwecji tzw Pre-World Championship, czyli turniej dla drużyn, które nie zakwalifikowały się na Mistrzostwa Świata. No i skoro się możemy szczycic tym wydarzeniem to przypomnę lub uświadomię Was, że w składzie na te zawody znaleźli się:
Bartek Zielski
Sławek Sękowski
Sławek Gontarz
Maciek Napieralski
Rafał Rocki
Rafał Konopka
Łukasz Krawczyk
Irek Sieńko
oraz
Irek Joński

No, no to nadal w kadrze mamy kilku z tych zwyciezców

Wracając do Mistrzostw Świata. W zawodach tym razem uczestniczyło 12 zespołów podzielonych na dwie grupy:
grupa A: USA, Kanada, Szwecja, Szwajcaria, Japonia, Autria
grupa B: Australia, Nowa Zelandia, Wielka Brytania, Niemcy, Belgia, Holandia

W fazie grupowej prym wiodły w grupie A: USA i Kanada (co ciekawe, Kanada wygrała z USA w fazie grupowej 23:22, kto oglądał Murderball, ten wie o co kaman  ), w grupie B: niepoknonana była Australia i wydaje mi się, że to chyba mała niespodzianka - na drugim miejscu uplasowała się Belgia, która uzupełniał pary półfinalistów

W półfinałach drużyny grupy A wygrały z teamami grupy B (USA z Austalią różnicą 14 punktów, ale Kanada z Belgią już tylko 2 oczkami)

W wielkim finale w Goteborgu spotkały się ponownie drużyny USA i Kanady. Tym razem (co było wielką niespodzianką, bowiem USA miała miano drużyny niepokonanej) mistrzem została Kanada wygrywajac 25:24, prowadzona przez nie kogo innego jak Joe Soaresa, który został pierwszym człowiekiem, który zdobył Mistrzostwo Świata jako zawodnik i trener  W meczu o trzecie miejsce Australia pokonała Belgię 45:38

Klasyfikacja końcowa z roku 2002 przedstawia się następująco:
1. Kanada
2. USA
3. Australia
4. Belgia
5. Wielka Brytania
6. Nowa Zelandia
7. Szwecja
8. Japonia
9. Niemcy
10. Holandia
11. Szwajcaria
12. Austria

no i jeszcze słów kilka o bohaterach tamtych wydarzeń: ponownie Garett Hicking z Kanady, który został MVP mistrzostw a najlepszym 1.5punktowcem został nasz znajomy Ronny Verhaegen z Belgii

wśród zawodników mogliśmy oglądac m.in z Kanady: David Willsie i Ian Chan; z Belgii Ludwig Budeners, Bob Vanacker otaz Peter Genijn; w teamie Niemiec: Andre Leonhard; z Wielkiej Brytanii: Steven Palmer, Jason Roberts, Andrew Barrow, Alan Ash, Troye Collins i Ross Morrison; ze Szwecji: Pelle Kulle, Loa Rissmar i Alfredo Alvares, w teamie USA: Bryan Kirkland - wszytstkich wymienionych zobaczymy na parkietach Vancouver

i jeszcze jedna ciekawostka - na temat 3 muszkieterów
w teamie Kanady w roku 2002 współpracowało ze sobą 3 panów, którzy 7 lat później stanęli przeciwko sobie podczas Mistrzostw Europy w Hillerod w Danii:
Joe Soares - w 2002 coach Kanady a w 2009 coach Polski
Benoit Labrecque - w 2002 jego asystent a w 2009 trener Szwajcarii, i
Marco Dispaltro - w 2002 team manager Kanady, a w 2009 trener Szwecji

ah te losy trenerów

koniec lekcji trzeciej... c.d.n (ale już nie dziś - zmęczenie bierze góre
branoc

8

jednak ciekawosc zwycięzyła nad sennością

wygrzebałem wyniki z Toronto z roku 1998, okazuje się że miałem je u siebie, ale pod troszkę inną nazwą

A więc wracamy do lekcji nr 2

W turnieju wzięło udział po raz pierwszy 12 zespołów podzielonych na 2 grupy:
grupa A: USA, Szwecja, Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Finlandia (no i w tym momenciu upada moje mniemanie, że Finladnia debiutuje na Mistrzostwach Świata - wszystkich przepraszam, za wprowadzenie opinii publicznej w błąd w moich wcześniejszych wypowiedziach  )
grupa B: Kanada, Nowa Zelandia, Australia, Niemcy, Austria, Szwajacaria.

Na 12 zespołów - aż 8 z Europy  a turniej w Kanadzie

Turniej ma bardzo podobny przebieg jak inne zawody z cyklu Mistrzostwa Świata: wszyscy grają najlepiej jak umieją, a wygrywają i tak Amerykanie

Faktem jest jednak, że kolejnośc końcowa przedstawia się następująco:
1. USA
2. Nowa Zelandia
3. Kanada
4. Szwecja
5. Australia
6. Niemcy
7. Wielka Brytania
8. Belgia
9. Szwajcaria
10. Holandia
11. Austria
12. Finlandia

MVP zawodów zostaje Garett Hicking z Kanady

9

no i ostatnia lekcja historii - cz.4, rzekłbym, że historia nowożytna

powoli literki mi się plączą na klawiaturze  a wszystko to przez te kofeine

Mistrzostwa Świata w Christchurch w Nowej Zelandii 2006

Tradycyjnie 12 zespołów podzielonych na 2 grupy:
grupa A: Nowa Zelandia, USA, Niemcy, Japonia, Dania, Szwajcaria
grupa B: Kanada, Wielka Brytania, Australia, Szwecja, Belgia, Holandia.

Turniej po raz kolejny wygrywa ekipa ze Stanów Zjednoczonych pokonują w finale Nową Zelandię 34:30. W meczu o trzecie miejsce Wielka Brytania po raz kolejny przegrywa walkę o medal, tym razem z Kanadą w stosunku 19:23.

Klasyfikacja końcowa:
1. USA
2. Nowa Zelandia
3. Kanada
4. Wielka Brytania
5. Japonia
6. Australia
7. Niemcy
8. Belgia
9. Szwecja
10. Holandia
11. Szwajcaria
12. Dania

Wśród najlepszych zawodników mamy: Jonathan Coggan [0.5] i Troye Collins [wtedy jeszcze 2.5] [obaj Wielka Brytania]; Bryan Kirkland [2.0 USA] oraz Roger Suter [1.0 Szwajcaria].

10

No i na dobranoc małe podsumowanie naszej lekcji historii (dla fanatyków statystyki opisowej  )

2 drużyny: USA i Kanada na wszytskich Mistrzostwach Świata do tej pory (a było ich 4) zdobywały medale!!!
USA: 3 złote i 1 srebny
Kanada: 1 złoty, 1 srebny i 2 brązowe

6 drużyn wystąpi w Mistrzostwach Świata po raz piąty!!! (na pięc możliwych razy), są to: USA, Kanada, Nowa Zelandia, Wielka Brytania, Australia i Szwecja

2 drużyn po raz pierwszy zabraknie na mistrzostwach (dotychczas 4 razy brały udział - tym razem się nie zakwalifikowały), są to:
Szwajcaria, która zajęła 7 miejsce na Mistrzostwach Europy w 2009r - pierwsza drużyna "poza burtą mistrzostw"
Holandia, która zawiodła i zajęła 12 miejsce na Mistrzostwach Europy w 2009r

Wielka Brytania, Belgia i Szwecja to drużyny, które w historii mistrzostw zajmowały miejsca czwarte, ale nigdy nie zdobyłe medalu

Żadna reprezentacja europejska nigdy nie zdobyła medalu mistrzostw świata

Dotychczas w mistrzostwach świata brało udział 14 państw. Polska będzie 16-stym państwem które zagra w historii mistrzostw świata (Argentynie, która awansowała automatycznie, bez dzikiej karty przypadł nr 15  )

tym razem stanowcze dobranoc, mam nadzieje, że tym razem historia nie była nudna

11

Brawa dla Łukasza za piękne zebranie wiedzy i przekazanie świeżych informacji na forum! Piszę coś tutaj, żebyś nie musiał rozmawiać sam ze sobą wink Oczywiście przez cały czas trwania Mistrzostw polskie rugby będzie drżeć o Was i z niecierpliwością oczekiwać na wyniki spotkań smile

chrup napisał/a:

w Danii zdarzały mi się sytuacje, że posta pisałem 20min, potem pilnie musiałem coś zrobic, a kiedy wracałem i akceptowałem go - akurat wygasała sesja i cały post znikał w otchłani

W takich momentach przed akceptacją zawszę polecam 3-sekundową asekuracyjną akcję pt. zaznacz tekst i wciśnij "ctrl+c" - ile mniej stresu, a najświeższych informacji dla ojczyzny big_smile

Czekamy zatem na newsy, jednocześnie mocno trzymając kciuki!!!

12

Naprawdę imponujące!
Dziękuję w imieniu wszystkich zainteresowanych za przekazanie nam tylu informacji.

13

http://www.youtube.com/watch?v=V0PEYfd1H9g

14

historia - faktycznie ciekawa, niesamowicie napisana,różne ciekawostki podkreslone i dlatego czyta sie ją jednym tchem -  - tym bardziej iż na czasie i niech tak już zostanie oby histora zawsze bya na czasie w Polsce -

przede wszytskim gratululacje dla druzyny i dla tych co się przyczynili aby ta druzyna weszla tak wysoko - i niech niżej nie spada a pnie się caly czas do góry

15

http://www.2010wwrc.com - nasza reprezentacja już na miejscu big_smile

16

na miejscu, na miejscu i to nawet po kilku treningach:) i to na jakiej hali...jej wielkosc robi wrazenie...jutro pierwszy treningowy mecz na kanadyjskim parkiecie z reprezentacja Szwecji...wiec trzymac kciuki za naszych... pozdrowienia z Vancouver...

17

...a treningi ponoć  dają  nadzieję na ciekawą wtorkową walkę  smile

Dzisiejszy treningowy mecz ze Szwedami od ok. 19.30 naszego czasu polskiego big_smile TRZYMAMY KCIUKI i czekamy na relacje!!!

18

Trzymam kciuki, trzymam i czekam na wieści. Pozdrawiam

19

z czeuści schowka wydobyłem prawdziwe "jajo"
wszak jeno z cyrylicą J.Jagieniaka...ale
3- miem kciuka

20

No i zaczynamy...zarasz wyruszamy na hale by o 10.30 oczywiscie kanadyjskiego czasu zmierzyc sie ze szwedami...oczywiscie napisze jak chlopcom poszlo...a poki co pozdrowienia z pochmurnego Richmond...

21

Na dobry początek wygrana ze Szwedami w treningowym meczu 27-26 big_smile

22

czy jest mozliwosc ogladania via www meczow lub powtorek

23

Tak Kasiunia meczyk wygrany, choc kilka malych bledow sie przytrafilo chlopcom...oby we wtorek na meczu z belgami sie nie pojawily;)
A mistrzostwa świata oficjalnie zostaly otwarte...wlasnie wrocilismy z bankieciku...milego dzionka wszystkim,a my do spanka zaraz...;)

24

Na tej stronie będą transmitowane mecze z WWRC: http://sportscanada.tv/

SportsCanada.TV
www.sportscanada.tv
SportsCanada.TV

25

dodo dzięki za link
ZA EKIPĘ 3-MIEM KCIUKI(NAWET TE POŁAMANE)