1

Temat: odszkodowanie z Warty zadośćuczynienie

Witam ja już jakiś czas temu pisałam posta odnośnie odszkodowania z Warty,chodziło o wypadek samochodem w wyniku, którego miałam zwichnięty bark. Warta zaproponowała ugodę(12 tys) nie podpisałam ugody,bo nie skończyłam leczenia i dopiero teraz przyszło pismo o ustaleniu kwoty bezspornej. Niestety byłam zaskoczona co oni zawarli w tym piśmie cyt."przyznane zostało świadczenie tytułem zadośćuczynienia w wys.9 tys zł za uszkodzenie ciała i rozstrój zdrowia. Po uwzgl. 80% stopnia przyczynienia się do powstania szkody pozostaje do wypłaty 1.800 zł". Jak to jest możliwe?Zapewniono mnie ze kwota zadośćuczynienia wyjdzie 4-5 tys,a po zakończeniu leczenia stanę ponownie na komisję, żeby ocenić stan ręki,otrzymam wówczas dopłatę, a tu taka kwota i stwierdzenia ze przyczyniłam się do wypadku?! Jestem studentką podczas zjazdu samochodem terenowym uderzyliśmy w skarpę i samochód dachował. Siedziałam na tyłach samochodu i Warta określiła ,że w ten sposób przyczyniłam się do wypadku. Sprawa w prokuraturze trwa. To były praktyki terenowe i musiałam wsiąść do tego samochodu, a instruktor kazał siadać na tyłach, gdzie nie było siedzeń. Na jakiej podstawie Warta określiła,że w 80 % jestem winna ?? Pisałam wcześniej na forum o tym,że nie wiem czy podpisać ugodę,doradzono mi żebym nie podpisywała ,po namyśle  zadecydowałam,że nie podpiszę ugody. Teraz mam ogromne wątpliwości po tym piśmie co dostałam,że mogłam podpisać ugodę i byłby spokój...

2

Odp: odszkodowanie z Warty zadośćuczynienie

Oczywiście odradzaliśmy Pani podpisywanie ugody, ponieważ sama Pani wskazywała na fakt niezakończenia leczenia oraz obawy nad ewentualnymi skutkami wypadku które mogą pojawić się w przyszłości. Wątpię aby Warta proponowała w ugodzie 12 tyś, a potem wypłacała 1.800,00 zł. i wyciągała kwestię przyczynienia.

Poza tym nigdzie nie napisała Pani o okolicznościach wypadku a to jak się okazuje miało wpływ na przyjęcie zakresu odpowiedzialności. Osobiście wątpię aby były przesłanki do przyjęcia przyczynienia w wysokości 80 %.

Proszę wezwać Wartę do szczegółowego uzasadnienia swojej decyzji i potem zrobić odwołanie powołując się na okoliczności które Pani napisał, tj. że były to praktyki, nie było żadnych zabezpieczeń w samochodzie itp.

3

Odp: odszkodowanie z Warty zadośćuczynienie

To mam rozumieć,iż nie podpisując ugody z Wartą naraziłam się im i postanowili orzec,że w 80% przyczyniłam się do wypadku? Jak widać każdy szczegół jest na wagę złota.. Co do okoliczności wypadku każdy student podpisywał regulamin przestrzegania programu wyjazdu,a program zawierał m.in.zjazd samochodem terenowym.Miejsc było 5, tylko 2 w kabinie pozostałe osoby siedziały na tyłach,gdzie były skrzynie. Instruktor,który nadzorował zjazdy zeznał,że skrzynie są formą atrakcji i od dawna taki sposób jazdy jest praktykowany przez niego.Warta określiła, że jechałam w przedziale ładunkowym,a nie w miejscu do przewozu ludzi. Nie mogłam odmówić uczestnictwa w tym zjeździe,gdyż podpisałam regulamin uczestnictwa w zajęciach i to była forma zaliczenia tego wyjazdu studenckiego z uczelni.

4

Odp: odszkodowanie z Warty zadośćuczynienie

Wg mnie przyczynienie jest niezasadne i należy się od niego odwołać.
Myślę, że Warta nawet w ugodzie zawarłaby zastrzeżenie przyczynienia się do wypadku być może w mniejszej wysokości.

Jeśli skieruje Pani sprawę na drogę sądową to to śmieszne przyczynienie będzie obalone.

5

Odp: odszkodowanie z Warty zadośćuczynienie

Dziwna jest ta sprawa, uczelnia nie potrafi nam pomóc,a tak naprawdę ktoś zatwierdził ten program wyjazdu, ktoś musiał sprawdzać ośrodek przed wyjazdem, od nas wymagano podpisania przestrzegania regulaminu wyjazdu,zachowania zasad bhp i bezpieczeństwa,a teraz nie wiadomo kto jest winny, a być może to nie jest 1 osoba takie mam odczucia...Instruktor się wypiera,uczelnia nie ma sobie nic do zarzucenia i koło się zamyka, a Warta robi ze mnie osobę ,która przyczyniła się do wypadku.

6

Odp: odszkodowanie z Warty zadośćuczynienie

Osobiście wystąpiłbym do instruktora / organizatora wyjazdu o potwierdzenie, że samochód był i jest wykorzystywany do zjazdów terenowych i pomimo braku siedzeń z tyłu skrzynia była przeznaczona do przewozu osób. Jeśli np. są jakieś dodatkowe przepisy dotyczące wyposażenia samochodów offroad-wych to instruktor powinien takie rzeczy wiedzieć i Wam podpowie.

7

Odp: odszkodowanie z Warty zadośćuczynienie

Na przyszłość, w przypadku skomplikowanych szkód, proszę najpierw opisać jak doszło do wypadku. W poprzednim temacie wskazywała Pani jedynie na wysokość uszczerbku, propozycje ugody, etc. Nie było mowy o tym, że do wypadku doszło, powiedzmy - w bardziej skomplikowanych okolicznościach.

Jak mówi Aksedo - wystąp do instruktora i organizatora wyjazdu o przesłanie wszystkich regulaminów, oświadczeń woli podpisanych przez Panią, obowiązku odbycia praktyk, etc. Dodatkowo jeżeli zdobędziesz oświadczenie szkoły (i/lub organizatora) o obowiązku odbycia praktyk - będzie to na +

Warta po części ma rację. Oczywiście stopień przyczynienia do szkody na pewno nie powinien być tak znaczny. Niemniej na pewno istnieje. Jest Pani dorosłą osobą i powinna Pani sobie zdawać z tego sprawę. Inna sprawa, to że ma Pani prawo domagać się odszkodowania bezpośrednio od osoby, która naraziła Panią na niebezpieczeństwo i w następstwie której działań poniosła Pani szkodę. Mówię tutaj nie o odszkodowaniu z OC komunikacyjnego, ale bezpośrednio od organizatora lub z jego OC (jeżeli je posiadał). Na pewno ważne są dokumenty, które Pani podpisała. Nawet jednak w przypadku, gdyby było w nich zrzeczenie się ewentualnych roszczeń - w przypadku poniesienia szkody, etc. - sądzę, że i tak ma Pani szansę na uzyskanie większości odszkodowania (stopień przyczynienia niski lub żaden). Jeżeli w pojeździe były 2 miejsca w kabinie a reszta "na krypie", to na pewno zasady bezpieczeństwa zostały złamane przez osoby organizujące przejazd, a nie przez ich uczestników (chyba, że nie powiedziała nam Pani wszystkiego).

Proszę się również zastanowić nad złożeniem zawiadomienia do organów ścigania (na policję). Moim zdaniem opisane przez Panią zdarzenie wyczerpuje znamiona przestępstwa... Powinno zostać wszczęte przynajmniej postępowanie wyjaśniające.

8

Odp: odszkodowanie z Warty zadośćuczynienie

Rozumiem, a co do domagania się odszkodowania od osoby, która mnie naraziła na niebezpieczeństwo, czy muszę czekać do zakończenia śledztwa prowadzonego przez prokuraturę? Podejrzanymi są dwie osoby jeden ze studentów ,który prowadził ów samochód i instruktor,który nadzorował zjazd.Zgadza się w pojeździe były 2 miejsca w kabinie, a do każdego samochodu wsiadało 5 osób, instruktor stał z boku. A co do opisywania przeze mnie okoliczności,były niekompletne ,ale tylko ze względu na to,że powiedziano mi na początku,że to nie jest istotne kto i gdzie siedział,że z tyłu nie było siedzeń itd. Warta jednak na to zwróciła uwagę, a tym samym mnie zaskoczyła wydana opinią na, którą nie byłam przygotowana.

9

Odp: odszkodowanie z Warty zadośćuczynienie

W sprawie, która zapewne się toczy podejrzanymi są 2 osoby, ale postępowanie dotyczy prawdopodobnie spowodowania wypadku a nie narażenia uczestników "kursu (szkolenia, praktyk) na możliwość narażenia życia lub zdrowia. Są to 2 odrębne sprawy. Chyba, że policja wzięła to pod uwagę.

Zasadnicze znaczenie będzie miało, kto dopuścił do tego, aby pasażerowie siedzieli w miejscu do tego nie przystosowanym, bez pasów, etc. Sądzę, że winnym powinien być organizator - w końcu odpłatnie wykonywał te usługi (mój domysł). Inna sprawa, czy mógł on powierzyć kierowanie pojazdem studentowi....

10

Odp: odszkodowanie z Warty zadośćuczynienie

Student mógł prowadzić samochód jeśli posiadał prawo jazdy i wyraził chęć. Samochód był zarejestrowany na instruktora, który także był właścicielem ośrodka, gdzie odbywały się praktyki.

11

Odp: odszkodowanie z Warty zadośćuczynienie

Tak, ale czy student mógł prowadzić pojazd wraz z pasażerami - innymi uczestnikami kursu...? Co innego, gdy za kierownicą siedzi doświadczony instruktor - wtedy narażenie pasażerów jest mniejsze. Co innego z kolei, gdy za kierownicą siedzi "amator" - czy instruktor powinien dopuścić do tego, aby w trakcie takiej "nauki" byli obecni inni studenci (poza instruktorem i kierowcą)...? Sądzę, że takie kwestie są opisane właśnie w regulaminie/umowie, etc.

12

Odp: odszkodowanie z Warty zadośćuczynienie

Rozumiem Pana wątpliwości i faktycznie dobre pytanie czy powinien siedzieć amator. Moim zdaniem nie, z tego co zauważyłam podczas jazdy innych studentów, kierujący mieli ogromne problemy z prowadzeniem samochodu. Gdyby instruktor siedział chociaż obok, mógłby zareagować. Takie jest moje zdanie wynikające z obserwacji.

13

Odp: odszkodowanie z Warty zadośćuczynienie

Właśnie smile

14

Odp: odszkodowanie z Warty zadośćuczynienie

Właśnie wysłałam odwołanie od decyzji Prokuratury oraz odwołanie do Warty pozostaje czekać.

15

Odp: odszkodowanie z Warty zadośćuczynienie

Kwestia odwołania do Warty to nie jest taka pilna sprawa, tutaj nie ma krótkich terminów. Natomiast bardzo prosze pilnować wszelkich terminów związanych z prokuraturą i sądem w tym porzypadku.

16

Odp: odszkodowanie z Warty zadośćuczynienie

Witam właśnie otrzymałam pismo z sądu, podtrzymali decyzję o umorzeniu postępowania ,gdyż pan instruktor swoim zachowaniem nie wyczerpał znamion czynu z art.160 § 3 kk w zw. z art.160 § 1 kk.
Odwołanie od decyzji Warty złożone pod koniec stycznia nadal nie zostało rozpatrzone, sprawa została przekazana kolejnej firmie zewnętrznej, pracującej dla Warty, która również nie widzi podstaw by odrzucić moje rzekome przyczynienie, 80% (!) ,do wypadku. Pan znający sprawę stwierdził, że : "to tak jakby ktoś pani kazał skoczyć w ogień ,a Pani to zrobiła"

17

Odp: odszkodowanie z Warty zadośćuczynienie

1. byłam na praktykach organizowanych przez uczelnię, nie był to wyjazd dla zabawy, ze znajomymi
2. praktyki studenckie posiadają regulamin oraz instrukcję BHP, którą podpisuje każdy student i jest zobligowany przestrzegać
3. podczas praktyk za bezpieczeństwo uczestników odpowiada organizator( w tym przypadku był to pan instruktor, który jest również współwłaścicielem ośrodka, gdzie odbywały się praktyki)
4. podczas zjazdu samochodem terenowym za zachowanie bezpieczeństwa jego uczestników odpowiada instruktor
5 Pan instruktor dopuścił się by uczestnicy siedzieli na tyłach samochodu bez pasów i bez jakichkolwiek siedzeń, do tego samochód mógł prowadzić student,laik.
Instruktor naraził mnie na utratę zdrowia sadzając mnie z tyłu samochodu. W postępowaniu prokuratury zostało to zaznaczone ,że nie zachował bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku i tyle na ten temat. Nikt nie jest winny, a Warta zrobiła ze mnie sprawcę wypadku?!

18

Odp: odszkodowanie z Warty zadośćuczynienie

Chciałam również przestrzec osoby, które powierzają sprawy związane z odszkodowaniem specjalnym firmom. Niektóre z nich zbyt wiele składają obietnic, zapewnień ,że uda się uzyskać pewne kwoty z tytułu uszczerbku na zdrowiu itd. Działalność marketingowa takich firm przerasta czasami zwykłego człowieka, a zapewnień bez pokrycia składają one wiele... więcej realizmu i konkretnych faktów, a mniej obiecywania "złotych gór" życzę takim firmom.

19

Odp: odszkodowanie z Warty zadośćuczynienie

Proszę nie uogólniać. Z mojego doświadczenia wynika, iż wiele firm działających w oparciu o szeroką siatkę pośredników właśnie tak działa. Z kolei te, które nie posiadają takiej "sieci" są realistami i nie obiecują "złotych gór"...

20

Odp: odszkodowanie z Warty zadośćuczynienie

sytuacja nadal nie jest wyjaśniona, odwołanie na decyzję Warty o 80 % przyczynieniu się do wypadku złożone w połowie stycznia tego roku, nadal pozostaje bez odpowiedzi ze strony Warty. Czy  to możliwe,by tak długo trwała procedura? Próby telefonowania nic nie dają, wstępnie obiecywali, że  już niedługo, nawet podawali datę, teraz natomiast nikt nie odbiera telefonu. Sprawę prowadzi  kancelaria WTT Invest dla TUiR Warta. Co jeszcze można zrobić by przyspieszyć sprawę, która jakby nie patrzeć przeciąga się już prawie rok?? Rok starać się o jakiekolwiek zadośćuczynienie?!

21

Odp: odszkodowanie z Warty zadośćuczynienie

W takiej sytuacji pomocny bywa Sąd, właściwy do miejsca zamieszkania lub siedziby TU (ty wybierasz).

22

Odp: odszkodowanie z Warty zadośćuczynienie

Właśnie dostałam odpowiedź z Warty, podtrzymują decyzję o 80 % przyczynieniu się do wypadku, według nich świadomie zajęłam miejsce w przedziale ładunkowym i nie nalezy mi sie odszkodowanie.
Tylko okoliczności były takie, że instruktor kazał właśnie tam zając miejsca i były to praktyki, w których miałam obowiązek uczestniczyć, a program tego dnia przewidywał jazdę samochodem terenowym na terenie ośrodka.
Pytanie czy mam jakąkolwiek szanse w sądzie wygrać z Wartą i jej całym zapleczem prawno-marketingowym.

23

Odp: odszkodowanie z Warty zadośćuczynienie

Jesteś dorosła? Jeśli tak, to zajmując miejsce nieprzeznaczone dla ludzi.. moim zdaniem przyczyniłaś się. Mogłaś odmówić. Ale Sąd wcale nie musi się ze mną zgodzić.

"Pytanie czy mam jakąkolwiek szanse w sądzie wygrać z Wartą i jej całym zapleczem prawno-marketingowym."
Oczywiście masz szansę, ale sugeruję wynająć prawnika. Sądy są dla ludzi, a Sędziowie nie lubią zazwyczaj TU.

24

Odp: odszkodowanie z Warty zadośćuczynienie

Jestem dorosła, kwestia jest taka,że byłam pod opieką instruktora, który przeprowadzał  te zjazdy samochodami terenowymi, i on kazał nam wsiąść na tył samochodu , gdzie nie było miejsc siedzących i pasów, tylko leżały dwie skrzynie nie przymocowane. W zeznaniach stwierdził, że taki sposób pzrewożenia osób jest przez niego wiele lat praktykowany, a skrzynie są formą atrakcji. To były ćwiczenia na zaliczenie praktyk, w których , jako student, miałam obowiązek uczestniczyc pod groźbą nie zaliczenia praktyk, a tym samym 4 roku studiów.
Zarzut Warty jest taki, że świadomie zajęłam tam miejsce. Ja nie wiedziałam, że tam nie powinnam siadać, i miałam prawo nie wiedzieć. Instruktor czuwa nad bezpieczeństwem uczestników i pod jego opieką była wtedy nasza grupa. Oględnie patrząc na tę sprawę można początkowo stwierdzić, że nasza jest wina, ale okoliczności tego wypadku są specyficzne. Wyjazd był zoorganizowany przez uczelnie, nie był to wypad studentów dla zabawy. My mielismy zdobyć tam praktykę na temat przewodnictwa po obiektach i ośrodkach turystycznych. Wiele nas uczą na temat bezpieczeństwa  nad grupami zoorganizowanymi, które w przyszłości będziemy prowadzić i ciągle kłądą nam do głowy , że my piloci, przewodnicy, instruktorzy, odpowiadamy za tych ludzi, ich bezpieczeństwo i człowiek ma prawo nie wiedzieć wielu rzeczy, ale wyjeżdżając na wycieczkę zoorganizowaną, kwestie organizacji, przestrzegania przepisów bhp i bezpieczeństwa ponosi organizator wyjazdu.

25

Odp: odszkodowanie z Warty zadośćuczynienie

pozostaje sąd , na którego mnie nie stać