Odpowiedź do Bogusława
Proszę wysłać pismo o jednakowej treści, w którym należy zaznaczyć, o problemie z poruszaniem się do Spółdzielni Mieszkaniowej albo Wspólnoty i do Urzędu wydział Komunikacji, ponieważ nie wiadomo, do kogo należy droga do Spółdzielni Mieszkaniowej, czy do Gminy.
Dokumenty:
Orzeczenie, plan sytuacyjny umiejscowienia miejsca parkingowego, kartę parkingową oraz dowód rejestracyjny.
http://www.idn.org.pl/sonnszz/UPRAWNIENIA.htm
Parking
(Dz. U. z 1997 r., Nr 98, poz. 602 z późn. zm.)
O wyznaczenie ogólnodostępnego zastrzeżonego miejsca postojowego (parkingu) może starać się:
• osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności (I grupa inwalidzka),
• oraz osoby z umiarkowanym lub lekkim stopniem niepełnosprawności (odpowiednio inwalida II lub III grupy), jeśli niepełnosprawność dotyczy narządów ruchu lub jest związana z chorobami, które mają wpływ na sprawność ruchową (wymagane jest orzeczenie lekarza).
• Osoba opiekująca się osobą niepełnosprawną (,,kierowca przewożący osobę niepełnosprawną mającą trudności w poruszaniu się"), posiadająca:
- zaświadczenie o pobieraniu zasiłku pielęgnacyjnego (np. na dziecko), uzupełnione zaświadczeniem lekarskim o niepełnosprawności lub poważnej chorobie,
- dokument: książeczkę ZUS lub orzeczenie komisji lekarskiej stwierdzającej, że osoba jest niepełnosprawna, korzysta z pomocy osób trzecich lub ma duże trudności w poruszaniu się.
Miejsce, w którym będzie wyznaczony parking nie może utrudniać ruchu.
Możliwe są dwie sytuacje:
1. Parking ma znaleźć się na ,,drodze wewnętrznej" np. osiedlu, podwórku - wówczas na wyznaczenie parkingu musi zgodzić się zarządca terenu. Nie ma obowiązku zatwierdzenia projektu w Zarządzie Dróg Miejskich.
2. Parking ma znaleźć się na drodze publicznej (np. przy bloku) i jest dostępny dla wszystkich uprawnionych - wówczas wniosek o jego wyznaczenie składa się w instytucji Zarząd Dróg Miejskich.
W Warszawie - ZARZĄD DRÓG MIEJSKICH przy ul. Chmielna 120, 00-801 Warszawa, tel. 620-10-21 w. 116.
Do podania musi być dołączona legitymacja zaświadczająca prowadzenie samochodu przez osobę niepełnosprawną (legitymacja inwalidy wydana przez Poradnię Zaopatrzenia Ortopedycznego). Nie trzeba przedstawiać orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (grupie inwalidzkiej).
UWAGA: Parking przysługuje nie ze względu na stopień niepełnosprawności, ale uprawnienia do prowadzenia samochodu przez osobę niepełnosprawną.
http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/1878D68A
Zasady oznakowania miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych reguluje rozporządzenie ministrów infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. Nr 170, poz. 1393). Stosownie do postanowień ww. rozporządzenia, miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych może być oznaczone w sposób różnorodny - zarówno znakami pionowymi, jak i poziomymi, które mogą być zajmowane tylko przez uprawnione do tego osoby, tj. uprawnione osoby niepełnosprawne o obniżonej sprawności ruchowej oraz osoby kierujące pojazdem, przewożące osoby niepełnosprawne. Zajmowanie powyższych miejsc przez osoby do tego nieuprawnione jest rażącym naruszeniem wszelkich norm społecznych i stanowi wykroczenie.