Temat: ABC Odszkodowań

Unormowanie odpowiedzialności za szkody wynikające z ruchu mechanicznych środków komunikacji zawiera Kodeks cywilny oraz powołane poniżej ustawy pomocnicze.
       Podmiotem ponoszącym odpowiedzialność w myśl art. 436 k.c. jest samoistny posiadacz mechanicznego środka komunikacji.
       Zgodnie z art. 34 ustawy o ubezpieczeniach  obowiązkowych ( …) z ubezpieczenia OC  posiadaczy pojazdów  mechanicznych przysługuje odszkodowanie, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do   odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, której następstwem jest:

- śmierć

- uszkodzenie ciała

- rozstrój zdrowia

- utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia

Zgodnie z ust. 2 powołanego artykułu za szkodę powstałą w związku z ruchem pojazdu mechanicznego uważa się również szkodę powstałą :

- przy wsiadaniu do i wysiadaniu z pojazdu;

- bezpośrednio przy załadowaniu i rozładowaniu pojazdu;

- podczas zatrzymania, postoju lub garażowania,

Jak wynika z powyższego odpowiedzialność posiadacza pojazdu rozciąga się na szkodę wyrządzoną komukolwiek. Dotyczy to zarówno osób postronnych, jak i osób znajdujących się w pojeździe lub mających z nim styczność, także kierowcy.
       W związku z istniejącym obowiązkiem zawarcia umowy ubezpieczenia OC z wybranym ubezpieczycielem to ubezpieczyciel opowiada zamiast lub obok posiadacza za szkodę powstałą w związku z ruchem pojazdu. Takie unormowanie stosunków zapewnia poszkodowanemu stosunkowo szybkie i skuteczne naprawienie szkody, a osobę odpowiedzialną zwalnia od ujemnych konsekwencji wypadku.

Ekspert ERGO Centrum

2

Odp: ABC Odszkodowań

Witam serdecznie,

Wszystkich zaineresowanych użytkowników Forum FAR zapraszam serdecznie na bezpłatne konsultacje.

Na wasze pytania odpowiadają specjaliści posiadający wieloletnie doświadczenie oraz wiedzę w zakresie obowiązujących przepisów oraz likwidacji szkód.

ERGO Centrum
tel./fax: 076 817 70 57
tel.kom.: 508 104 487

Więcej informacji na nasz temat znajdziecie Państwo na stronie internetowej
www.ergocentrum.pl

3

witam moja 11 letnia córka została potrącącona przez samochód. Wypadek był z winy córki, dlatego, że wjechała prosto pod koła auta rowerkiem. Doznała skomplikowanego złamania prawej ręki oraz urazu głowy. Córka 14 dni leżała w szpitalu teraz ma rehabilitację. Nie wiem co mam zrobic słyszałam rózne opinie, jedne że moge starać się o odszkodowanie, inni wypowiadali się że sprawcy wypadku nie należy sie odszkodowanie.Jak to faktycznie jest, czy mogę starać się o odszkodowanie czy nie. Proszę o odpowiedź.

4 Ostatnio edytowany przez ergocentrum (2008-03-27 08:52:11)

Witam serdecznie,

Odszkodowanie należy się także wówczas, gdy wypadek spowodowało małoletnie dziecko. Często mamy do czynienia z tego rodzaju wypadkami, gdy np. dziecko pozostawione bez upieki wybiega na drogę pod nadjeżdżający samochód, lub wracając ze szkoły idzie niewłaściwą stroną drogi. Także wówczas należy się odszkodowanie pod warunkiem, że dziecko nie ukończyło 13 roku życia.

W Pani przypadku mamy do czynienia z podobną sytuacją tzn. Pani córka wjechała pod samochód rowerkiem. Córka miała 11 lat w chwili wypadku i jak najbardziej należy się jej odszkodowanie.

Ma Pani prawo ubiegać się o zadośćuczynienie, zwrot poniesionych kosztów na leczenie i rehabilitację oraz innych kosztów wynikłych z wypadku.

Z poważaniem
Ekspert ERGO Centrum

5 Ostatnio edytowany przez EFELA (2008-03-26 18:09:24)

Dziękuję za szybką odpowiedź.

6

ABC ODSZKODOWAŃ cz.II

Temat :Szkody majątkowe wywołane śmiercią poszkodowanego

W przypadku śmierci osoby bliskiej w wyniku wypadku osobom, które wykażą, że w skutek śmierci tej osoby doznały znacznego pogorszenia się sytuacji życiowej należy się stosowne odszkodowanie. Odszkodowanie przyznawane jest osobom najbliższym zmarłego: przede wszystkim dzieciom i współmałżonkowi zmarłego. Jednak w kręgu osób uprawnionych do odszkodowania mogą znaleźć się także osoby, którym zmarły stale i dobrowolnie dostarczał środków utrzymania, a więc także: konkubent, rodzice, dziadkowie oraz rodzeństwo zmarłego. Wszystkie te osoby muszą jednak wykazać, że na skutek śmierci poszkodowanego nastąpiło znaczne pogorszenie się ich sytuacji życiowej. Nie chodzi tutaj wyłącznie o aspekt materialny pogorszenia się sytuacji, ale także rozległe świadczenia z innych dziedzin życia jak wzajemna pomoc i wsparcie.

W przypadku śmierci w wyniku wypadku osoby bliskiej uprawnionym przysługują ponadto roszczenia o :

- zwrot kosztów leczenia i pogrzebu;

- rentę.

Ekspert ERGO Centrum

Przypominam, że możecie Państwo ze swoimi problemami dzwonić do Eksperta pod nr telefonu 076 / 817 70 57 lub 508 104 487 (dyżur od poniedziałku do piątku w godzinach  9 - 16 ).

7

mialem wypadek samochodowy jestem ofiarom jak i kierowca samochodu jakie mnie obejmuja odszkodowania

8

ABC ODSZKODOWAŃ cz. III (UFG czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny)

W polskim systemie obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych istnieje założenie, zgodnie z którym poszkodowanemu należy zapewnić możliwie najpełniejszą ochronę. Przejawia się to w stworzeniu możliwości naprawienia szkody powstałej także w sytuacjach, gdy:

1) szkoda na osobie została wyrządzona przez sprawcę, którego tożsamości nie      można ustalić i nie można ustalić danych dotyczących pojazdu
2) szkoda na osobie lub mieniu powstała w związku z ruchem pojazdu, którego      posiadacz nie był ubezpieczony.

W obu tych sytuacjach odszkodowanie z ubezpieczenia OC jest wypłacane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. (www.ufg.pl)

Ergo Centrum
Ekspert ODSZKODOWAŃ

9

SERDECZNIE ZAPRASZAM NA SERWIS  www.bezpiecznadroga.com

10 Ostatnio edytowany przez EFELA (2008-07-09 06:52:15)

EFELA napisał/a:

witam moja 11 letnia córka została potrącącona przez samochód. Wypadek był z winy córki, dlatego, że wjechała prosto pod koła auta rowerkiem. Doznała skomplikowanego złamania prawej ręki oraz urazu głowy. Córka 14 dni leżała w szpitalu teraz ma rehabilitację. Nie wiem co mam zrobic słyszałam rózne opinie, jedne że moge starać się o odszkodowanie, inni wypowiadali się że sprawcy wypadku nie należy sie odszkodowanie.Jak to faktycznie jest, czy mogę starać się o odszkodowanie czy nie. Proszę o odpowiedź.

Witam.

Dzisiaj mogę powiedzieć, że bardzo sie cieszę i dziekuję smile w swoim imieniu i Agnieszki, że zajeliści sie Państwo moja sprawą. Na ERGO trafiłam tu na forum napisałam posta i szybko mi odpowiedzieli. Potem skontaktowałam sie z nimi telefonicznie - odbyłam konkretną rozmowę z panią, która zajmowała sie potem moja sprawą. Przesłałam im pełnomocnictwo pocztą i od tej pory nie musiałam się niczym martwić. Zebrali wszystnie dokumenty, zajeli się sprawą. Z kwoty odszkodowania jestem bardzo zadowolona i ciepło wspominam współpracę z panią Pauliną, która na bieżąco informowała mnie co się dzieje.

Cieszę się, że mogę wystawić pozytywnego posta smile))))

Poszkodowanym szukajacym solidnej i profesjonalnej firmy serdecznie polecam.
pozdrawiam smile

ANKA I AGNIESZKA

11

W wypadku samochodowym którego byłam kierowcą ale nie sprawcą poszkodowana została moja wtedy dwumiesięczna córeczka( teraz 6 m-cy) poważny uraz czaszkowo- mózgowy , mimo tego że nie my spowodowaliśmy wypadek, ale przez to że mała była przewożona na przednim siedzeniu ale z włączona poduszką sprawca chce uniknąć odpowiedzialności. Co możemy w tej sprawie zrobić.Proszę o pomoc.

12 Ostatnio edytowany przez ergocentrum (2008-07-07 22:14:31)

Witam serdecznie,

jeżeli Pani córeczka była pasażerem pojazdu nie ma znaczenia kto był sprawcą wypadku, należy się jej odszkodowanie.

Każdej osobie poszkodowanej wskutek wypadku należy się odszkodowanie z polisy OC sprawcy wypadku. Jest to odszkodowanie, które przysługuje niezależnie od tego czy osoba poszkodowana uzyskała już wcześniej odszkodowanie np. z tytułu NNW( Następstw Nieszczęśliwych Wypadków ) czy z ZUS-u.

Pozdrawiam Ekspert ERGO Centrum

13 Ostatnio edytowany przez ergocentrum (2008-07-07 22:14:46)

Jeżeli szuka Pani pomocy w dochodzeniu roszczeń chętnie zajmiemy się Pani sprawą lub udzielimy bezpłatnej konsultacji pod nr tel. 508 104 487 lub 076/817 70 57 lub prosimy o kontakt mailowy: biuro@ergocentrum.pl

Pozdrawiam
Ekspert ERGO Centrum

14

Dziękuje serdecznie za odpowiedz.Zapytam jeszcze o jedno,  o jakie odszkodowanie to znaczy z jakich źródeł możemy się starać bo napisał Pan/i z tytułu NNW ZUS OC sprawcy?nie bardzo rozumię, (na pewno się skontaktuję smile

15

Minimini ostrożnie  z pochopnym wyborem firmy która poprowadzi twoja sprawe.  Nie podpisuj żdnej umowy pochopnie, to może tylko zaszkodzic twoim finansom. Skontaktuj sie z kilkoma firmami prowadzacymi sprawy odszkodowawcze i przeczytaj uwaznie podsówane Ci umowy. Wielu jest naciągaczy zreszta jesli ogladasz tv to powinnas widziec co sie na tym rynku dzieje.   Ja osobiscie rozmawiałam z 4 firmami a wybrałam firme ze Szczecina i jestem zadowolona dojezdzaja do mnie sprawe obecnie mam w sadzie i zawsze wiem co kiedy i jak sie toczy. No i prowizja firmy jest symboliczna bo 10% po wygranej. Jeśli chcesz wiedziec cos wiecej napisz na gg podam Ci namiary.

16

Minimini, oczywiście w przypadku doznania w wypadku komunikacyjnym obrażeń ciała odszkodowanie ( zadoścuczynienie) przysługuje zarowno z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku, jak i z NW pojazdu którym porusza sie poszkodowany (jeżeli poszkodowany posiada takie ubezpieczenie ).
Jeżeli chodzi o Pani poprzednią wypowiedź, nie bardzo rozumiem na jakiej podstawie sprawca wypadku miałby uniknąć odpowiedzialności. Zapewne fakt, że Pani córka znajdowała się na przednim siedzeniu pojazdu, a poduszka była właczona nie miał wpływu  na spowodowanie wypadku, a jedynie na zakres doznanych przez córkę obrażeń. 
Aby jednak udzielić Pani szczegółowych informacji w sprawie konieczne jest zapoznanie się dokumentami, przede wszystkim ustaleniami poczynionymi w sprawie przez policję, ewentualnie, jeżeli sprawa została już zakończona sąd, biegłych sądowych itd. ( bo o tym Pani nie pisze , czy sprawa została już zakończona? ), oraz dokumentacją lekarską dotyczącą leczenia córki po wypadku.

Odnośnie wypowiedzi mika79_27 oczywiście jestem za tym aby zawsze sprawdzić wszystkie informacje oraz zapoznać się z podpisywanymi doumentami i co istotne tanio nie zawsze jest równoznaczne z profesjonalnie i rzetelnie, a to w takich sprawach powinno być priorytetem.

Pozdrawiam
ERGO Centrum

17

Owszem nie zawsze znaczy skutecznie ale jeśli firma jest sprawdzona i skuteczna a do tego tania to już bardzo wiele. Ja o tej firmie dostałam info od znajomych którzy korzystali z ich pomocy i sprawdzili ich na własnej skórze. Ja teraz też moge polecić ich innym w potrzebie bo dzialają szybko, sprawnie, skutecznie i tanio.

18

Dzięki za odpowiedzi. Dziś rozmawiałam z jedną z takich firm, przedstawiciele byli bardzo uprzejmi ale dało sie wyczuć że umieją kombinować:)mika nie mam gg ale może ty masz skypa to może tak sie skontaktujemy i porozmawiamy.
Państwo z którymi dziś rozmawiałam stwierdzili że skoro szkoda została zgłoszona kilka miesięcy temu to nie ma czasu trzeba szybko działać bo może być za późno żeby wywalczyć więcej niż ubezpieczyciel  przyzna i będzie to trudniejsze, czy ktoś może powiedzieć czy tak jest faktycznie? Jak to wogóle wygląda ile trwa przyznanie takiego odszkodowania?Bo trochę mi w głowie namieszali. i jak to jest z tym vatem od ich prowizji faktycznie go płacą?A my czy po uzyskaniu takiego zadośćuczynienia będziemy musieli się jakoś ze skarbówką rozliczyć? Pomóżcie bo sama nie wiem co robić:((

19

Mam pytanko do eksperta z ergocentrum o ile w moim imieniu by śię Państwo ubiegali? Wiadomo jakie konsekwencje może mieć uraz czaszkowo - mózgowy, do tego pęknięta czaszka( obrzęk mózgu, obszerne krwiaki w płacie czołowym prawym) to tak w skrócie i przybliżeniu i do ońca wizyty u neurologa, a w tej chwili rehabilitacja non stop co dziennie która wyklucza moje pójście do pracy.O jakiej realnie kwocie możemy mówić jeśli Pan może napisać.

20

Witam.
do minimini: Vat od prowizji pełnomocnika - jest zasadny. Wynosi 22%.

Co do naciągaczy, również przestrzegam przed wszelką ich maścią, np. użytkownikami stworzonymi tylko w celu wyrażenia późniejszych pozytywnych opinii na temat konkretnej firmy (vide użytkownik EFELA). Wystarczy przejrzeć posty a odpowiedź sama się nasuwa.

Co do wysokości roszczeń odszkodowawczych (w szczeg. zadośćuczynienia), wątpię czy ktokolwiek jest w stanie na podstawie szczątkowych informacji udzielić Pani profesjonalnej porady. W tym celu należy przeanalizować wiele dokumentów w szczególności dot. stanu zdrowia po wypadku.

21

mam skypa minimini jest taki sam jak nick tutaj znajdziesz napewno

22

ok spróbuję się skontaktować  jak tylko znajdę chwilkę dzięki.a Versus poleca swoje usługi?:)nie mam pojęcia jak się za to wszystko zabrać sprawa w sądzie niedługo, a tu takie zamieszanie może trzeba było poprosić o pomoc tą firmę z L....

23 Ostatnio edytowany przez EFELA (2008-07-17 16:34:43)

witam,

Dawno nie odwiedzałam forum i tu nagle, hym Panie Versus.

Nie lubię Polskiej przypadłości jaką jest narzekanie i krytykowanie innych. Ma Pan coś do zaoferowania to niech pan to zaoferuje wprost (widać ze nie czuje się pan zbyt pewnie na tle konkurencji - bo skąd krytyka i takie wypowiedzi)

Uważam, ze powinnismy sie wypowiadać nie tylko jak cos nam się nie podoba,wręcz przeciwnie powinniśmy mówić o rzeczach pozytywnych.

Szukałam na tym forum pomocy (i nie tylko tu ) i ją otrzymałam.

Jestem zadowolona i chętnie się podziele tym z innymi.

Chyba mam prawo wystawić pozytywny komentarz w ramach wdzięczności, a w szczególności jak ktos na to zasługuje.

(a może według pana pani minimini też jest figurantka). Żałosne

24

Witam.
EFELA ja tylko podałem przykład. Według mnie - posty wysyłane z tego loginu i loginu ergocentrum są wysyłane z tego samego IP. Jeżeli się mylę to przepraszam. Jednak sądzę, że tak, ponieważ rzadko zdarza się, że Klient zadowolony, który uzyskał już pomoc wraca na forum aby wydać pozytywną opinię smile - na dodatek cytując swoją wcześniejszą wypowiedź (tracąc czas na jej szukanie) oraz edytując posta (wrażenie, żeby ładnie wyglądał). Nie jest moim celem szukanie takich osób. Podałem tylko, że na wszelkiego rodzaju forach jest bardzo wiele takich osób. Bardzo tego nie lubię. A z uwagi, że mam kontakt z osobami poszkodowanymi, nasłuchałem się wielu opowiadań...

Minimini, ja nie polecam swoich usług, tylko wypowiedziałem się na tym forum. Wybierze Pani firmę, która Pani będzie najbardziej odpowiadała.

25

Nawet data rejestracji w serwisie podobna smile 19 i 26 marzec

Pierwszy post ergocentrum z 19 marca (data rejestracji) - tutaj http://www.far.org.pl/forum/viewtopic.php?id=2260
Później powtórka w dniu 21.03.

Następnie zadane pytanie EFELI z 26.03 i od razu odpowiedź (po kilku minutach). Po 2,5 miesiącach pochwała EFELI dla ergocentrum smile smile smile i to nie tylko w jednym temacie, ale w kilku. Również tutaj http://www.far.org.pl/forum/viewtopic.p … 61&p=5

Dla mnie to bardzo zadowolony Klient smile smile smile