Temat: PFRON "Sprawny dojazd"

Cześć.

Czy ktoś z was korzystał z pilotażowego programu sprawny dojazd?

Jeśli tak to sprawa was dotyczy. O co chodzi byłem jakiś miesiąc temu w PFRON i rozmawiałem z kobietą od tego programu. Kobieta ta poinformowała mnie, że zasady programu ulegają zmianie. Zmiany są dość drastyczny ponieważ dofinansowanie sięga nie 19 średnich krajowych lecz 30. No i osoby z 2 grupą mogą się starać o dofinansowanie.
Kobieta ta powiedział mi również, że zarząd PFRON stara się wynegocjować w ministerstwie zwrot różnicy dofinansowania dla osób z pierwszego programu. Dziś do mnie dzwoniła że niestety ministerstwo odmówiło. Jednak poprosiła abym przekazał osobom zainteresowanym, że jeszcze nic straconego tylko każdy z nas musi napisać pismo do Rzecznika Osób Niepełnosprawnych RP oraz do prezesa PFRON. Bo np. ja musiałem zaciągnąć kredyt, czego nie robiłbym gdyby warunki były jak teraz. Poza tym sytuacja (warunki) uległy zmianie w przeciągu 1 miesiąca. To jest po prostu nie w porządku.

Pozdrawiam

2

Odp: PFRON "Sprawny dojazd"

ja brałem w tym udział podobało mi sie ze dali mi prawie 50% wartości samochodu ale kupiłem używany i różnica 25% jest strasznie duża będę starał sie żeby mi oddali te 25% tak łatwo im takiej kasy nie podaruje

3

Witam!

Tutaj jest ta informacja:

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/22528

Czy to oznacza, że razem z oprzyrządowaniem jest 39 razy najniższe wynagrodzenie?

4

Najwięcej dofinansowania można otrzymać do 28.000 + do 8.000 na oprzyrządowanie. Jeżeli oprzyrządowanie kosztuje mniej, np. 6.000 to PFRON da ci tylko 6.000

5

Mam pytanie jeżeli ktos ma umiarkowany stopień niepełnosprawności(niedowidzi) Rodzic może zakupić samochód.Pracuję mam 25 lat.
proszę o odpowiedź na maila grzegorz1456@wp.pl

6

Ja też zostałem wpuszczony w maliny przez PFRON brałem kredyt na auto w pierszej edycji programu chętnie powalczę o zwrot kasy.

7

Ma ktoś może jakiegoś gotowca którego można wysłać do rzecznika on oraz prezesa pfron.

8

kto wie w końcu jaka jest maksymalna wartość kupowanego samochodu? jedne źródła piszą że 20000Euro a inne że ileś tam średnich krajowych a więc ok 42000zł.

9

20.000 euro. A teraz niech mi ktoś logicznie wytłumaczy po co ta górna granica, bo ja tego nie rozumiem i nie pojmuję...

10

thx grzelo ale jesteś pewien? Jak dzwoniłem do Pfronu to mi podali że 42.000zł

11

rolins napisał/a:

thx grzelo ale jesteś pewien? Jak dzwoniłem do Pfronu to mi podali że 42.000zł

Jest to wyraźnie napisane w materiałach informacyjnych do programu dla "Obszaru A". Tu cytat:

"Cena brutto samochodu osobowego nie może przekroczyć równowartości 20.000 EURO wg średniego kursu NBP z dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rok złożenia wniosku (w 2008 roku - 71.640 zł.)".

Dla mnie to jest kompletnie niezrozumiałe. Co PFRON obchodzi za ile ja kupię auto? Dają 28.000, ja płacę minimum 20% swojego wkładu, a czy kupię auto za 40.000, 80.000 czy za milion, to nie powinno nikogo interesować według mnie. No chyba, że niepełnosprawni nie powinni wyskakiwać ponad pewien poziom posiadania...

12

A ja uważam, że nie masz racji. Jeżeli kogoś stać na drogie auto to niech sobie kupuje, tylko nie widzę powodu żebyśmy my musieli do tego dopłacać.
Zauważ, że pomimo dopłacania tych 80% to i tak część z nas auto nie kupi bo po prostu , nas nie stać potem na utrzymanie.
Ubezpieczenia itp...

13

andrzejzet4 napisał/a:

A ja uważam, że nie masz racji. Jeżeli kogoś stać na drogie auto to niech sobie kupuje, tylko nie widzę powodu żebyśmy my musieli do tego dopłacać.
Zauważ, że pomimo dopłacania tych 80% to i tak część z nas auto nie kupi bo po prostu , nas nie stać potem na utrzymanie.
Ubezpieczenia itp...

To jest całkiem oddzielna para kaloszy jeśli chodzi o to czy kogoś stać czy nie stać (ja na ten przykład w tym roku z programu nie skorzystam właśnie z powodu braku posiadania brakującej części pieniędzy). Ale wyznaczanie takiego limitu, co do grosza, de facto przesądza jaką klasą auta będzie niepełnosprawny jeździć. I zaręczam Ci, że wyżej niż auto klasy kompakt nie podskoczysz, bo kompakt z automatem ledwie się w tym limicie zmieści. W twierdzeniu, że jeśli kogoś stać na drogie auto, to niech sobie kupuje, ale my nie musimy do tego dopłacać widzę nutkę zawiści :-). Bo przecież chyba lepiej mieć auto lepsze niż gorsze. Są ludzie, którzy pół życia zbierają kasę na samochód i nie rozumiem dlaczego, jeśli uzbierają dajmy na to 60.000 zł, nie mieliby dostać dodatkowych 28.000 i kupić przykładowo auta za 88.000zł tylko dlatego, że PFRONu widzi mi się było takie, aby ustalić limit ceny. Tak, jak już powiedziałem, ten limit znacząco zawęża krąg poszukiwań. Nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych, ale śmiem podejrzewać, że nie jest tak przez przypadek. To dało się już zaobserwować w Łodzi na targach sprzętu rehab., kiedy kilka konkretnych firm samochodowych bardzo agresywnie promowało się w ramach tego programu... Ale ja nic nie mówię, bo to wcale nie musi być prawda...

14 Ostatnio edytowany przez pyra (2008-02-29 20:14:31)

Jak wygląda sprawa odwołań??

15 Ostatnio edytowany przez Mietko_1 (2011-01-28 08:37:35)

a

16

Jak sama nazwa wskazuje, jest to dofinansowanie, a nie kredyt, więc jest bezzwrotne.

17 Ostatnio edytowany przez Mietko_1 (2011-01-28 08:37:51)

a

18 Ostatnio edytowany przez Mietko_1 (2011-01-28 08:38:03)

a

19 Ostatnio edytowany przez Mietko_1 (2011-01-28 08:38:13)

a

20 Ostatnio edytowany przez Mietko_1 (2011-01-28 08:38:37)

a

21 Ostatnio edytowany przez pyra (2008-03-03 07:11:20)

Będzie trzecia edycja może wtedy sie załapiesz, teraz jest potrzebna umowa na trzy miesiące, może później nię bedzie potrzeba wcale.

22

Umowa! To masz na myśli "praca"?

23

tak praca

24

na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania, spółdzielczej umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej (z tym, że w przypadku umowy na czas określony – termin jej obowiązywania nie może być krótszy niż 3 miesiące), działalność rolnicza, działalność gospodarcza

25 Ostatnio edytowany przez Mietko_1 (2011-01-28 08:38:58)

a