1 Ostatnio edytowany przez mairus2 (2007-10-11 11:38:13)

Temat: Dofinansowanie na bariery architektoniczne?

Witam serdecznie!!
Mam pytanie odnosnie dofinansowania na zniesienie barier architektonicznych,
a mianowicie na co dokladnie mozna sie starac chodzi mi glownie o wnetrze mieszkania gdyz zamierzam kupic mieszkanie do gruntowego remontu, mieszkanie owe sklada se tylko z dwuch pokoji i przedpokoju calkowita powierzchnia to 45m2 brak kanalizacji (prad i woda jest wink  ,) wiem ze na remont lazienki mozna dostac dofinansowanie a co np z wyrownaniem podlogi? okien oraz dzrwi prosil bym o dokladne informacje na co dokladnie oznaliczyc zgory dziekuje i pozdrawiam.

a i czy np. do instalacji grzewczej tez jest mozliwosc?gdyz tez jej brak a domek znajduje sie na wsi
I-wsza grupa inwalidzka
wozek

2 Ostatnio edytowany przez Jarcyś007 (2007-10-11 18:44:16)

Odp: Dofinansowanie na bariery architektoniczne?

Witaj!
Zakresy rzeczowe zakwalifikowane do dofinansowania
ze środków PFRON dla określonych rodzajów niepełnosprawności

Przedmiotem dofinansowania ze środków PFRON dla osoby niepełnosprawnej w jej miejscu zamieszkania może być:Powrót na początek strony

Grupa I

Osoby z koniecznością poruszania się na wózku inwalidzkim,

1.

Zamiana mieszkania na inne o podobnej powierzchni (z kondygnacji wyższej na parter), wymagające małego przystosowania celem udostępnienia dla wnioskodawcy łącznie z udokumentowanymi kosztami przeprowadzki.
   2.

Realizacja pochylni i podjazdów umożliwiających samodzielne opuszczenie i powrót do miejsca zamieszkania.
   3.

Podnośniki, platformy schodowe, transportery schodowe, windy przyścienne i inne urządzenia do transportu pionowego.
   4.

Adaptacja i modernizacja mieszkania, w tym kuchni, WC i łazienki w celu samodzielnego funkcjonowania.
   5.

Oporęczowanie ciągów komunikacyjnych, WC i łazienek w mieszkaniu.
   6.

Likwidacja progów i zróżnicowanych poziomów posadzek w pomieszczeniach.
   7.

Dostosowanie otworów drzwiowych do potrzeb wnioskodawcy.
   8.

Dostosowanie stolarki okiennej do samodzielnej obsługi przez wnioskodawcę zamieszkującego z inną osobą niepełnosprawną lub samotnie.
   9.

Posadzki antypoślizgowe.
  10.

Montaż automatycznych drzwi do garażu dla wnioskodawcy w mieszkaniach osób niepełnosprawnych zamieszkujących z inną osobą niepełnosprawną lub samotnie.
  11.

Przystosowanie wyposażenia kuchni w urządzenie do samodzielnej obsługi, w tym:
          *

niskie blaty z możliwością wjazdu wózkiem pod blat,
          *

instalowanie gniazd wtykowych i wyłączników w strefie dostępnej dla osoby siedzącej.
  12.

Montaż telefonu i faxu.Powrót na początek strony

Grupa II

Po dokonaniu w miejscu zamieszkania oraz ocenie stopnia samodzielności dla osób o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do decyzji Pełnomocników PFRON należy uznanie niezbędności dofinansowania elementów z zakresu wyszczególnionego dla grupy I.

Grupa III

Osoby z dysfunkcją narządu wzroku

1.

Likwidacja progów.
   2.

Posadzki antypoślizgowe.
   3.

Montaż oporęczowania i uchwytów.
   4.

Montaż instalacji dźwiękowej sygnalizacyjnej i alarmowej.
   5.

Zastosowanie rozwiązań kolorystycznych i fakturowych w celu poprawienia orientacji w otoczeniu.
   6.

Zapewnienie gazowego lub elektrycznego centralnego ogrzewania w mieszkaniach osób niepełnosprawnych zamieszkujących z inną osobą niepełnosprawną lub samotnie.
   7.

Montaż telefonu dla wnioskodawcy o umiarkowanym i znacznym stopniu niepełnosprawności.
   8.

Wymiana kuchni węglowej i gazowej na elektryczną lub mikrofalową.
   9.

Zmiana sposobu oświetlenia i doświetlenia pomieszczeń.Powrót na początek strony

Grupa IV

Osoby z dysfunkcją słuchu lub mowy

1.

Sygnalizacja świetlna, np.:
          *

wyposażenie dzwonka do drzwi w sygnalizację świetlną,
          *

wyposażenie telefonu w sygnalizację wizualną.
   2.

Zakup i montaż faxu.
   3.

Zakup i montaż pętli induktofonicznych.
   4.

Zakup i montaż wzmacniacza do telefonu.

Grupa V

Osoby z inną niepełnosprawnością

Po dokonaniu wizji w miejscu zamieszkania oraz ocenie stopnia samodzielności dla osób o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do decyzji Pełnomocników PFRON należy uznanie niezbędności dofinansowania elementów z zakresu wyszczególnionego w niniejszym Katalogu lub uznanych przezPowrót na początek strony Pełnomocników PFRON za niezbędne.

Bariery w obszarach zurbanizowanych

1.

wyrównanie nawierzchni w pobliżu obiektów,
   2.

likwidacja różnic poziomów na ciągach komunikacyjnych dla pieszych i zejść do parkingów,
   3.

wyznaczenie miejsc parkingowych dla pojazdów osób niepełnosprawnych,
   4.

montaż instalacji sygnalizacji dźwiękowej na przejściach dla pieszych,
   5.

obniżenie krawężników i zróżnicowanie faktury nawierzchni na przejściach dla pieszych.

UWAGA

W ramach dofinansowania likwidacji barier urbanistycznych, architektonicznych i w komunikowaniu się dla osób fizycznych i prawnych PFRON będzie dofinansowywał udokumentowane koszty inwestora zastępczego i inspektora nadzoru w procentowej.

3

no i dzwonilem do tego pcpr powiatowego no i lipa!powiedziano mi ze oni maja bardzo male fundusze na te cele i jedyne co moga zrobic to podlogi i to musza zobaczyc czy faktycznie jest taka potrzeba wymienic kibelek i polozyc 4m2 kafelek kolo umywalki, to chyba jest mala przesada

4

Niestety takie są realia. PCPR żyją swoim życiem. Petentów traktują jak intruzów i kombinatorów. Człowiek ma wrażenie , że oni dają tą kasę z własnej kieszeni. Poproś na piśmie o motywacji odmowy sfinansowania likwidacji poszczególnych barier. Jeżeli w jednym roku dostaniesz jakąś pulę pieniędzy za trzy lata możesz wniosek uzupełnić.

5 Ostatnio edytowany przez interpio (2007-10-16 07:47:52)

Urzędnik ma za zadanie tłumaczyć dlaczego nie należy się Wam pomoc a nie konkretnie pomagać bo pieniądze zostały rozdysponowane na pomoc własnej rodzinie i dobrym znajomym.
Ilekroć starałem się uzyskać jakąś pomoc od urzędu, ZAWSZE miałem kłopoty np. dofinansowanie kursu komputerowego musiałem interweniować w Centrali PFRONu w Warszawie, dofinansowanie handbike'a - przeciwko urzędnikom musiałem wystawić lokalną prasę, radnych i etc.
Dlaczego, jeżeli staram się o coś co jest zapisane w ustawie zaraz przyczepia mi się łatkę awanturnika i roszczeniowca?
Niedawno zostałem wezwany do Opieki Społecznej w swoim mieście, bo starałem się o przydział mieszkania.
Na komunalne mnie nie stać - bo jestem mocno zadłużony  (kredyty na spłatę handbików i garaż do ich trzymania (i do mieszkania też, ze względu na brak barier architektonicznych).
W Opiece Społecznej niby mieli mi pomóc w otrzymaniu mieszkania socjalnego (często mieszkania socjalne są o wiele tańsze i o lepszym standardzie niż komunalne).
Pracownik socjalny napierw mówi że :"Mieszkanie socjalne nie ma centralnego ogrzewania"
Na to ja: "Nic nie szkodzi - będę grzał gazem".
Potem pracownik socjalny:"To mieszkanie socjalne jest na wysokim parterze"
Na to ja odpowiadam:"Nic nie szkodzi i tak będzie mi łatwiej schodzićć niż I piętra"
Potem na koniec przyszła pracownica, ta co rozdziela mieszkania w ZBK i powiedziała, że mieszkania socjalnego nie dostanę bo mam rentę!
Ja tak się zapytuję, skąd Ci "biedniejsi" ode mnie mieszkańcy lokali socjalnych mają takie super fury z zasiłku dla bezrobotnych lub z Opieki Społecznej?

Znam takiego Pana co mieszka w szałasie nad rzeczką, starał się kiedyś o zasiłek
w Opiece Społecznej i wiecie ile dostał po 2 miesiącach - całe 30 złotych!

Ale w Oleśnicy od lat rządzi ta sama klika, działacze PO i SLD, teraz LiD - czy im zależy na losie najbiedniejszych...

6 Ostatnio edytowany przez Jarcyś007 (2007-10-17 19:15:04)

Interpio nie mieszaj do tego polityki. To wina tylko i wyłącznie ludzi. To brak kompetencji. Czy ktoś jest z PiS czy z PO - nie ma to większej różnicy.

7

Ja właśnie jestem w trakcie załatwiania takich środków na usunięcie barier architektonicznych i muszę przyznać, ze nie mam dobrego zdania o sposobie załatwiania mojej sprawy przez PCPR. Zachowują sie jakby dzielili własne , prywatne środki i nie odczuwam chęci pomocy, ale utrudnianie otrzymania takich środków. Ostatnio powiedziano mi, ze mogę otrzymać maksymalnie kwotę do 10 tys zł. Jeżeli zostają niewykorzystane środki to już wiem dlaczego. Po prostu zainteresowani po takich próbach tracą ochotę na wszelkie próby ułatwiania sobie życia. Mam nadzieje, że Ty trafisz na osoby życzliwsze. Mój błąd polegał na tym, że zobaczono mnie jak poruszam sie o lasce. Mam amputowane obie nogi i czasami porostu chodzę na protezach. Czasami zbyt duża samodzielność nie jest mile widziana.
Troszeczkę goryczy jest w tym moim pisaniu, ale spotykam się często z takimi zachowaniami nieszczerymi. Jesteśmy zachęcani jako osoby niepełnosprawne do usamodzielniania się, ale kiedy to robimy, to jesteśmy zmuszani to uwsteczniania się. Gdybym pojechał swoim wózkiem, to ok. a jak pójdę na protezach (w Augustowie akurat tacy petenci są załatwiani na piętrze i nie ma wjazdu dla wózków), to odbierają to jako przypadek nie kwalifikujący sie do korzystania z pomocy.
Powodzenia w staraniach. Jeżeli ktoś wie to może napisze jaka jest właściwie górna granica dofinansowania usuwania barier architektonicznych.

8 Ostatnio edytowany przez Jarcyś007 (2007-10-17 19:20:15)

Ta suma w tej chwili to 39 000 zł. Więcej informacji
www.idn.org.pl/sonnszz/bariery_zal2.htm

9 Ostatnio edytowany przez Jarcyś007 (2007-10-16 15:47:26)

bariery architektoniczne i w komunikowaniu się
Podstawa prawna: ustawa z dn. 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.) i rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dn. 25.06.2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków PFRON (Dz. U. nr 96, poz. 861 z późn. zm.).

Dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych i w komunikowaniu się

O dofinansowanie ze środków Funduszu zadań mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, jeżeli przeciętny miesięczny dochód rodziny, w rozumieniu przepisów o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych, pomniejszony o obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych, składkę z tytułu ubezpieczeń emerytalnego, rentowego i chorobowego, określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, oraz o kwotę alimentów świadczonych przez osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym na rzecz innych osób, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za rok podatkowy poprzedzający rok, w którym składany jest wniosek nie przekracza kwoty 50 % przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym lub 65 % przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej oraz ich realizacja umożliwi lub w znacznym stopniu ułatwi osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem, mogą ubiegać się:

- na likwidację barier architektonicznych – osoby niepełnosprawne, które mają trudności w poruszaniu się, jeżeli są właścicielami nieruchomości lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości albo posiadają zgodę właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym stale zamieszkują,
- na likwidację barier w komunikowaniu się i technicznych – osoby niepełnosprawne, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności.

Dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych nie przysługuje, jeżeli:
- osoba niepełnosprawna ubiegająca się o dofinansowanie ma zaległości wobec Funduszu, lub w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku, jest stroną umowy zawartej z Funduszem i rozwiązanej z przyczyn leżących po stronie osoby niepełnosprawnej;
- osobom niepełnosprawnym, które w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku uzyskały odpowiednio na te cele dofinansowanie ze środków Funduszu.

Wymagane dokumenty:
1)       wniosek na ustalonym druku,
2)       kopia orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (lub orzeczenia równoważnego) Wnioskodawcy i innych osób niepełnosprawnych zamieszkałych wspólnie z Wnioskodawcą,
3)       aktualne zaświadczenie lekarskie zawierające informację o rodzaju niepełnosprawności,
4)       udokumentowana podstawa prawna zameldowania w lokalu (akt notarialny, zaświadczenie ze spółdzielni lub ADM, itp.),
5)       oświadczenie wnioskodawcy (na ustalonym formularzu) i osób zamieszkujących wspólnie z wnioskodawcą o dochodzie brutto osiągniętym w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku,
6)       udokumentowanie dochodów wszystkich osób wymienionych w oświadczeniu, tj. w przypadku osób pracujących na podstawie umów o pracę lub prowadzących działalność gospodarczą zaświadczenie z Urzędu Skarbowego, osoby pobierające świadczenie emerytalne lub rentowe – kopię rocznego obliczenia podatku przez organ rentowy PIT-40a, osoby pobierające świadczenia z pomocy społecznej – zaświadczenie z OPS o wysokości otrzymanych świadczeń, osoby bezrobotne zarejestrowane w urzędzie pracy – zaświadczenie o statusie bezrobotnego i ewentualnych świadczeniach otrzymywanych w związku z tym, dzieci powyżej 16 roku życia – ksero legitymacji szkolnej lub zaświadczenie ze szkoły w przypadku dzieci uczących się, osoby nie osiągające żadnych dochodów nie mogące w żaden z w/w sposobów udokumentować ten fakt winny wypełnić odpowiedni druk oświadczenia pod odpowiedzialnością karną,
7)       oświadczenie pod odpowiedzialnością karną o posiadaniu 20% udziału środków własnych na realizację zadania,
8)       zgoda właściciela lokalu (bariery architektoniczne),
9)       szkic mieszkania (bariery architektoniczne),
10)    kosztorys ofertowy (bariery architektoniczne),
11)    oferty cenowe urządzeń (bariery w komunikowaniu się),
12)    oświadczenie o niekorzystaniu z innych środków.

Wniosek o dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych i w komunikowaniu się składa się w każdym czasie w danym roku w którym ma nastąpić realizacja zadania.

Realizacja zadania:
Podstawę dofinansowania likwidacji barier ze środków Funduszu stanowi umowa zawarta przez starostę z osobą niepełnosprawną lub jej przedstawicielem ustawowym.
Wysokość dofinansowania zadań wynosi do 80% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.
Dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowanie ze środków PFRON.

10

Byłem w PCPR w Drezdenku w sprawie nowej łazienki.
Urzędniczka wyliczyła że piętnastokrotne przeciętne wynagrodzenie
to obecnie ponad 39 tysięcy. Odpukać, nie miałem jeszcze z nimi kłopotu.
Widać, jest urzędnik typu człowiek i urzędnik typu urzędnik.
Niestety tych pierwszych ze świecą szukać.

11

No ja mam inną sytuaję. Zamierzam budować dom i w planach już uwzględnić usunięcie barier itp. Gotowe projekty nie uwzględniają barier dla niepełnosprawnych; muszę wybierać najbardziej zbliżony i go "przerabiać" albo zamówić indywidualny projekt. Tak czy siak różnica w cenie gotowca , a indywidualnego projektu jest 3-krotna.

W powyrzszym, wsio pisze o przeróbce dostosowaniu, ale na etapie juz istniejących mieszkań/domów, nic w projekcie/ustawie nieznalazłem o dofinansowaniu na etapie budowy/rozbudowy, a konkretniej projekcie nowo powstałego obiektu mieszkania/domu.
Jakoś logicznie mysląc to po co mam budowac dom z barierami i później go przystosowywać/likwidować barierey, kiedy juz na etapie projektowania można by było uniknąć zbędnych nakładów.

Reasumując to, czy dofinansowanie na etapie projektu, przyszłej budowy mógłbym sie starać i czy się kwalifikuję???

Czy ktoś miał taka sytuacje albo czy ktoś zna taka sytuacje u znajomych?
A jakie to jest ten dochód minimalny do dofinansowania???

12

Ta wiadomość została rozpoznana jako spam i oczekuje na weryfikację przez moderatora.

13 Ostatnio edytowany przez wyrwik (2014-07-23 09:16:17)

Ciekawy temat został poruszony w prawdzie to archeologiczny post, ale uważam iż warty kontynuowania.

Można otrzymać dotację na likwidację bariery - więc co w przypadku ich uniknięcia na etapie projektowania i budowy?

Co do wielkości dochodów - to chyba bez znaczenia - chodzi im raczej o potwierdzenie statusu zawodowego - bezrobotni mogą zaświadczenie z UP dołączyć więc dochód 0,00zł