1

Odp: pytanie do wiedzacych - prosze o info

Witaj
Paradoksalnie to właśnie dla osób z najsłabszymi łapkami idea "rehabilitacji poprzez sport" jest jak najbardziej na miejscu. Szczególnie w programie realizowanym przez FAR. Kwalifikowany sport może być oczywiście konsekwencją naszych obozów i tak się zdarza. Ważniejsze jednak jest to by pokazać jak można pomimo wielu ograniczeń utrzymywać się w dobrej formie.
Nikt nie musi nikogo przekonywać o konieczności utrzymywania i poprawiania swojej sprawności dla większej samodzielności i niezależności. Ważne by robić to jak najbezpieczniej. Od instruktorow FAR powinnaś się tego dowiedzieć. Dodatkowo prawidlowo dobrany i dopasowany wózek w polączeniu z prawidlową, ekonomiczną techniką jest najważniejszy u tych "najsłabszych" fizycznie. Pojęcie "najslabszy" jest bardzo względne. To wlaśnie u tych osob samodzielność wymaga największej kondycji i wytrenowania.
Zainteresuj się obozem kobiecym, a najlepiej skontaktuj się z najbliższym koordynatorem lub z biurem FAR.
Obozy pomimo wielu cech zewnętrznych nie są typowymi obozami dla sportowcow.
Pozdrawiam

2

Niestety FAR nie realizuje oddzielnego programu dla osob majacych przeciwwskazania do obciążania rak. O takim programie też nigdzie nie słyszałem.
Widziałem, ze podjęłaś ten watek na innej stronie i jest już odpowiedz. Praktycznie jedyna alternatywa jest klasyczny turnus rehabilitacyjny lub turnus z tzw. "elementami aktywnej rehabilitacji" sprowadzającym sie do powielania zajęć, które już poznałaś na obozie. Sugestia obozu kobiecego nie była odpowiedzią zastępczą na zasadzie, jeśli nie odpowiem to znaczy, ze nie mamy programu i jesteśmy niedoskonali. FAR nie jest w stanie rozwiązywać wszystkie problemy, nawet wąskiej i jednolitej grupy - URK, a nawet nie myśli o tym. Jesteśmy tez przekonani jak wiele musimy poprawić w programach obecnie realizowanych. Pomysł obozu kobiecego wynikal z innych zalet tego programy, niż te, które przytoczyłaś. Rozmowy na babskie tematy i nauka makijażu to nie jedyne elementy. Prawdziwa różnice zobaczyć można porównując program sportowy klasycznego obozu i obozu dla kobiet. W pierwszym przypadku jest on bardzo siłowy, Szwedzi, twórcy metody aktywnej rehabilitacji nazywają go bardzo męskim, a alternatywa dla niego ma być program obozu kobiecego. Nie znaczy to, ze kobiety z racji swojej płci maja lżej trenować. Chodzi tu raczej o dobór dyscyplin, form ruchu, które w Twoim przypadku mogą być mniej obciążające. Skontaktuj sie z Ela Kujawa lub Ewa Sałaj, a dowiesz się sie więcej.
Mam prośbę byś nie uzywała tak dużych uogólnień bo osoba postronna może odnieść wrażenie, ze obóz FAR jest dla super sprawnych, a obóz kobiecy tylko dla tych dziewczyn, które czują potrzebę wygadania i myślą wyłącznie o nowych kosmetykach.
Jeśli masz kontakt z Lechem to powinnaś mieć dobrze rozplanowane obciążenia. Jeżeli nie to poproś o to. Poprzez internet trudno tworzyć indywidualny plan treningowy.
Co do kontynuacji tzw. obozów II stopnia, to trudno stwierdzić, ze któryś konkretny spełni Twoje oczekiwania. z tego, co zrozumiałem szukasz dla siebie jakiejś formy aktywności ruchowej, która jednocześnie nie będzie miała wpływu na Twoje ograniczenia związane z nadmiernym obciążaniem ramion. Jednocześnie nie ma to być klasyczna rehabilitacja lub kolko zainteresowań. Zadanie dość trudne bez konsultacji. Prawdopodobnie nurkowanie, żeglarstwo lub jazda konna (nie hipoterapia) byłaby odpowiednia. We wszystkich jednak formach ruchu obciążamy w większym lub mniejszym stopniu barki.
Na razie tyle, lecz rozumiem, ze to nie koniec dyskusji i może cos ciekawego sie z niej wykluje. Pomysły milo widziane.
Pozdrawiam i do zobaczenia.
Rafal

3

HEJ TO ZNÓW JA
Mam pytanko jak ktos wie to prosze o odpowiedź jak najszybciej możecie nawet na gg:podsyłajcie mi szystko co wiecie o samochdach dla ON:jaki najlepszy,gdzie można przerobic,koszta,gdzie zdawać prawko jakie sa mi potrzebne papierki by zaczac to realizowac itp.
PODKREŚLAM JESTEM Z POMORZA A KONKRETNIE Z GDAŃSKA
piszcie czzekam juz się nie cierpliwie
POZDROWIENIA I BUZIAKI PA

4

i to mi się podoba, do zobaczenia w czwartek pod wodą!

5

topienie to moja ulubiona zabawa. Jak nie łykniesz wody to nie będzie Ci się podobać cała reszta.

6

Aniu

z uwagą czytam Waszą wymianę zdań i podoba mi się do czego doszliście
na dzień dobry bardzo Ci dziękuję za wypisanie ankietki,ku mojej radości większość naszych obozowiczów to zrobiła o co się troszkę obawiałam
a wracając do Twoich problemów wygląda na to,że woda jest dla Ciebie najlepszą alternatywą
rozumiem,że skoro dostajesz sterydy,to masz problem ze stawami zatem forma odciążenia jaką daje woda powoduje,że nie ma docisku na powierzchnie stawowe,który istnieje podczas czynnych ćwiczeń,do tego ćwiczysz jednocześnie z oporem i to jest fajne dzięki wodzie
nie znam całej tzw historii choroby Twoich barków,ale to,że bolały Cię tak bardzo po obozie wynika nie tyle z przeciwwskazań co do ćwiczeń siłowych tylko z przeciążenia ich w wyniku ciągłej ich pracy przez tyle dni z rzędu bez wytchnienia
wydaje mi się,że jeśli wzmocnisz je sobie dzięki wodzie,będziesz mogła spokojnie wprowadzać od początku trening siłowy czynny bez odciążania,ale i tak uważam,że basen jest dla Ciebie najlepszą formą terapii
od paru lat współpracuję z pacjentami,którzy mają problemy ze stawami i jeśli są to ludzie młodzi,to kieruję ich właśnie na basen
pozdrawiam Cię serdecznie i trzymam kciuki,żeby Ci barki w końcu dały spokój i nie wiązały rąk wink
p.s.a tak na marginesie to jesteś w dobrych terapeutycznych rękach