101

(5 odpowiedzi, napisanych Ogólnie)

Najlepiej kupić automat, bo przeróbki nie zawsze sprawdzają się dobrze w późniejszej obsłudze. Ale jest jeden minus przy zakupie samochodu z automatyczną skrzynią biegów- trzeba bacznie zwrócić uwagę na stan techniczny skrzyni. Nieumiejętnia obsługa może spowodować trwałą- i niestety kosztowną w naprawie- awarię. Ja sprowadziłam automat używany z zagranicy. Miałam to szczęście, że trafiłam na egzemplarz, który jest zadbany tzn. terminowo był wymieniany olej i filtr oleju, a właściciel nie miał "ciężkiej" nogi i zapędów do sportowej  jazdy.
Pozdrawiam.

102

(14 odpowiedzi, napisanych FAR LEX)

Witam! Napewno nie należy się Twojej siostrze renta socjalna, ponieważ mają do niej prawo osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niep. Są jeszcze dodatkowe wymogi, ale o tym możesz poczytać na stronie ZUS. Chyba do żadnych  świadczeń  nie ma prawa. Żona mojego kolegi jest w takiej sytuacji i nic nie otrzymuje. Może starać się o pomoc celową z Ośroka Pomocy Społecznej.

http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=406

103

(10 odpowiedzi, napisanych FAR LEX)

Witam!

Na pełnoletnie dziecko , które otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną mogą rodzice odliczyć ulgę prorodzinną, bez względu na uzyskiwane kwoty dochodów przez to dziecko. Jestem w takiej sytuacji, otrzymuję takie świadczenia i pracuję. Tato skorzystał z tego odliczenia.Wydatków na cele reh. mój ojciec nie mógł odliczyć ,ponieważ wykorzystał już limit odliczeń.

Ulgi: prorodzinna i rehabilitacyjna przysługują na dzieci oraz dorosłe osoby niepełnosprawne.Jedna jest odliczana od dochodu, druga od podatku. W moim wcześniejszym poście pisałam, że niemożliwe jest odliczenie obydwu ulg, ponieważ suma odliczeń nie może przekroczyć kwoty zaliczek pobranych przez urząd skarbowy. Jeśli ktoś uzyskuje małe dochody, to niemożliwe jest skorzystanie z obydwu odliczeń.
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/38833

104

(10 odpowiedzi, napisanych FAR LEX)

Witam!

Nie wiem czy dobrze zrozumiałam post powyżej, ale piszesz,że odliczyłaś sobie ulgę prorodzinną na niepełnosprawne dziecko, czy tak? Jeśli zaistniała taka sytuacja, to  nie możesz dodatkowo odliczyć ulgi rehabilitacyjnej, ponieważ już wykorzystałaś swój limit odliczeń ( chyba że uzyskujesz duże dochody, co automatycznie podnosi kwotę odliczeń).

Pozdrawiam.

105

(3 odpowiedzi, napisanych FAR LEX)

Bartoszotoka, jeśli Twoja żona czuje się oszukiwana, poszkodowana, a pensja jest wypłacana niezgodnie z ustaleniami w umowie o pracę, to zgłoście ten fakt do PFRON-u ( jeśli zakład pracy korzysta z refundacji kosztów zatrudnienia pracownika ON ), lul PIP-u. Nie wiem jak inaczej Ci pomóc.

Pozdrawiam

106

(3 odpowiedzi, napisanych FAR LEX)

Rzeczywiste, że nie ma czego się czepiać, bo to nie jest żaden argumet, iż pracodawca wypłacił nam pensję ponad limit. Jedynie można mieć żal do pana prezydenta, iż zawetował nową ustawę uwalniającą durne progi dochodów dla osób na socjalnej. Jak pisałam w innym poście do bartoszaotoka, też musiałam oddać jedną rentę. Przebolałam ten fakt, ale z przepisami się nie dyskutuje, są takie jake nam zafundowało państwo. W tym roku pracodawca " poszedł" nam na rękę i wypłacił " trzynastkę" na raty.

Pozdrawiam

107

(4 odpowiedzi, napisanych FAR LEX)

W przypadku otrzymywania renty socjalnej, naszym obowiązkiem jest poinformowanie pracodawcę, że mamy prawo do takiego świadczenia. Natomiast zakład pracy co miesiąc powinien przesyłać ZUS-owi informację o wysokości uzyskiwanych przez nas dochodów. Reakcja ze strony ZUS-u nie będzie natychmiastowa w przypadku przekroczenia dochodów. Ja w ub. roku, w lutym otrzymałam "trzynastkę", a w czerwcu poinformowano mnie, że muszę w ciągu miesiąca wpłacić na konto ZUS-u nienależnie pobraną rentę socjalną za ten jeden miesiąc. Dlatego też najlepiej od razu zgłosić ZUS-owi fakt, że będziemy uzyskiwać dochód w wysokości przekraczającej kwotę limitów i zawiesić wypłatę renty. Bardzo "bolesne" jest późniejsze oddawanie -nierzadko- sporych sum smile

Pozdrawiam.

108

(10 odpowiedzi, napisanych FAR LEX)

Witam!
Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej i całkowicie niezdolnej do pracy. Lekarz orzecznik ZUS wydaje decyzję o zaliczeniu takiej osoby do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Na tej podstawie otrzymuje się prawo do renty socjalnej wypłacanej wraz z zasiłkiem pielęgnacyjnym.

Naruszenie sprawności organizmu musi powstać przed 18. rokiem życia,lub w trakcie nauki w szkole lub szkole wyższej przed ukończeniem 25. roku życia.
Pozdrawiam.

109

(11 odpowiedzi, napisanych FAR LEX)

Jutro mają odbyć się w sejmie głosowania dotyczące zawetowanych ustaw przez prezydenta. Pewnie dowiesz się wtedy więcej szczegółów.  Myślę, że nie przejdzie propzycja zniesienia limitów w dochodach dla osób pracujących i pobierających renty socjalne.

110

(1 odpowiedzi, napisanych FAR LEX)

Zmiana renty socjalnej na rentę inwalidzką jest trudna. Podstawowym kryterium jest takie, że podczas pracy musi znacznie pogorszyć się Twój stan zdrowia. Domyślam się, że co roku zakład pracy kieruję Ciebie na badania okresowe i lekarz medycyny pracy zna Twój stan zdrowia. Jeśli by były jakieś problemy zdrowotne, automatycznie nie podpisuje karty zdrowia i zaleca dalsze leczenie. Jednak nie znam szczegółów Twojej sprawy. Jesli masz problemy ze zdrowiem poparte dowodami leczenia, to może masz szansę na zmianę stopnia niepełnosprawności i świadczenia.
Pozdrawiam.

111

(11 odpowiedzi, napisanych FAR LEX)

Wielka szkoda, że prezydent zawetował ustawę o uwolnieniu limitów w dochodach w przypadku rent socjalnych. Jeśli już jest taki problem, to myślę iż logiczne byłoby chociaż podwyższenie sumy w dodatkowych przychodach do wysokości 2200zł. brutto, tak jak mają osoby pobierające inne świadczenia. No cóż, pomażyliśmy i wracamy do starej rzeczywistości. Przyszłoroczna rewaloryzacja krezusami nas nie uczyni. Styczniowe podwyżki szybko "zjedzą" zawrotne kwoty  wzrostu rent. Pozdrawiam.

112

(16 odpowiedzi, napisanych Ogólnie)

Witam!
Jeśli mogę coś polecić,to tylko kupno pełnego automatu. Ja w 2000r. z pomocą PFRON-u zakupiłam Seicento Cytimatyk. Auto z fabryki wyjeźdżało z manualną skrzynią biegów. Dopiero pózniej było montowane automatyczne sprzęgło. Dla mnie to auto było TOTALNĄ PORAŻKĄ I KNOTEM. Po trzech latach zepsuło się to "rewelacyjne" sprzęgło. Koszt naprawy 2000zł.
Najlepiej sprawują się auta które mają montowane automatyczne skrzynie fabrycznie. Nie warto inwestować pieniędzy w takie przeróbki,bo niestety nie sprawdzają sie później bezawaryjnie podczas eksploatacji.
Ja jestem paraplegiczką, i poruszam się tylko automatami. Niestety kupno używanego auta z ASB ma jeden minus-przy zakupie musimy zwrócić uwagę jak działa skrzynia. Nieumiejętna obsługa powoduje poważne awarie skrzynki,a w konsekwencji bardzo duże koszty napraw.Pomimo wszystko-automaty są bardzo wygodne w prowadzeniu. Pozdrawiam

113

(11 odpowiedzi, napisanych FAR LEX)

Jeśli dochód nie przekracza 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,ZUS nie zmniejsza ani nie zawiesza renty rodzinnej.Natomiast, gdy zarobki przekraczają 70% i nie są  wyższe niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ZUS wydaje decyzję o zmniejszeniu kwoty wypłacanej renty rodzinnej. Po przekroczeniu 130% kwoty renta jest zawieszana.
Więcej informacji na ten temat znajdzie Pani na tej stronie:
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=1560

114

(16 odpowiedzi, napisanych Ogólnie)

Witaj!
Jeśli nadal jesteś zainteresowany kupnem oprzyrządowania,to zajrzyj na tę stronę. Bywają tam oferty sprzedaży RGH II. Sama jestem zmotoryzowana i mam zamontowane w aucie takie oprzyrządowanie. Jest bezawaryjne, w miarę wygodne,choć napewno bywają w ofercie lepsze. Ale wygoda kosztuje.Pozdrawiam.
http://ipon.pl/ogloszenia/?ak=po&bid=13&pbid=25
Jeszcze jeden adres,nie wiem tylko czy ogłoszenia są aktualne,ale warto poszukać.
http://www.autocentrum.pl/?FF=137&stype=25

115

(11 odpowiedzi, napisanych FAR LEX)

Witam!
Niestety osoby pobierające rentę socjalną są rozliczane przez ZUS w skali miesięcznej,tzn. pracodawca ma obowiązek przesyłania do tej instytucji comiesięcznych informacji na temat naszych dochodów.Od 1 czerwca do 31 sierpnia 2008r możemy dorobić do renty 895,20 zł.brutto. Pracując na pełnym etacie najczęściej renta socjalna jest zawieszana, z racji przekroczenia śmiesznie niskiego limitu dochodu.
Wszystko na to wskazuję,że w przyszłym roku osoby będące na rencie socjalnej przyznanej na stałe,będą mogły zarabiać bez ograniczeń. Polecam następującą stronę:
http://orka.sejm.gov.pl/Druki6ka.nsf/wgdruku/627