76

(38 odpowiedzi, napisanych FAR LEX)

Edyto78- ten temat był poruszany wiele razy na tym forum. Poszukaj trochę, lub wejdź na strony ZUS i poczytaj jaki jest limit na II kw. dla osób na rencie socjalnej.
Gdzie słyszałaś o dotacjach do rent socjalnych, na czym miała  by polegać taka pomoc? Przecież to jest sprawa rządu i budżetu  państwa polskiego a nie Unii Europejskiej roll

77

(2 odpowiedzi, napisanych FAR LEX)

Osoby niepełnosprawnej, której dochód nie przekracza:
- 50% przeciętnego wynagrodzenia na  członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym,
- 65% przeciętnego wynagrodzenia - w przypadku osoby samotnej.

Średnie wynagrodzenie w IV kw. 2009r. wyniosło 3243,60zł.

78

(9 odpowiedzi, napisanych Ogólnie)

Dodam tylko do postu powyżej, że pracodawca zatrudniający pracownika na rencie socjalnej ma obowiązek przesyłać co miesiąc do ZUS-u informacje o wysokości uzyskiwanych dochodów przez pracownika.

79

(6 odpowiedzi, napisanych Ogólnie)

To jest niestety taka polska przypadłość, że zawsze komuś coś zazdrościmy- choćby tego, że co poniektórzy ON mają rentę i pracę i jeszcze do tego pomoc finansową w zakupie niezbędnego sprzętu rehabilitacyjnego. Można tylko odpowiedzieć, że jeśli jest tak nam dobrze, to niech wezmą zazdrośnicy i naszą niesprawność z tym dobrodziejstwem.

A owe komentarze przechodzą wszelkie normy kultury. Zero empatii.

80

(1 odpowiedzi, napisanych Ogólnie)

Trzeba śledzić stronę PFRON-u i poczytać o tegorocznych programach. Raczej w tym roku nie będzie żadnych dofinansowań do zakupu aut przez ON. Jedynie jest prawdopodobnie pomoc z PFRON na zakup oprzyrządowania do samochodu.

81

(20 odpowiedzi, napisanych FAR LEX)

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/57828

82

(27 odpowiedzi, napisanych Ogólnie)

Mnie osobiście drażnią takie reportaże, w których to normalne by się zdawało czynności podnoszone są do niemal czynu heroicznego. Nauka, praca, jazda samochodem, zawieranie małżeństw itp.  z udziałem ludzi zdrowych jest czymś normalnym, to czemu ON są tutaj bohaterami. Widz obejrzy  filmik i co... przez to nam będzie lepiej?  Niepełnosprawni są coraz bardziej widziani pośród społeczeństwa i samym swym uczestnictwem powinni przyzwyczajać innych do faktu, ze my też możemy w miarę normalnie funkcjonować. Żeby tylko coraz mniej było barier architektonicznych w budynkach użyteczności publicznej i... jest jeszcze wiele przeszkód, które nam niezwykle zatruwają egzystencję.

83

(20 odpowiedzi, napisanych FAR LEX)

Wczoraj słyszałam w wiadomościach radiowych, że os 1 stycznia br. zniesiono limit dochodu przy świadczeniu pielęgnacyjnym.

84

(27 odpowiedzi, napisanych Ogólnie)

Na portalu IPON jest wątek na temat tego obrazu. Malcolm może podać na swoim gg adres strony z nagranym  filmem w formacie WinRAR. Oglądałam- i cóż po prostu reportaż o miłości między ON i sprawnymi. Borykają się  z prawie takimi samymi problemami co pełnosprawni ludzie. Ciekawy film- ale nie wnoszący nic nowego do świadomości widzów.  Dla mających ciasne umysły ( a są , są tacy jeszcze ) może być nie do pomyślenia, że  ON również kochają się , zakładają rodziny, rodzą się im dzieci.

85

(20 odpowiedzi, napisanych FAR LEX)

Czytałam w necie, że prezydent podpisał tę ustawę w listopadzie, teraz musi upłynąć od tego momentu 21 dni a potem ukazać się w Dzienniku Ustaw.

86

(1 odpowiedzi, napisanych FAR LEX)

Dużo postów było na tym forum dotyczących pracy i pobierania renty socjalnej. Wpisz  frazę: renta socjalna w wyszukiwarkę i masz odpowiedź. Choćby tutaj

http://www.far.org.pl/forum/viewtopic.php?id=2654

87

(8 odpowiedzi, napisanych Ogólnie)

No cóż, ja od pewnego czasu ma takie wrażenie,że państwo segreguje nas na równych i równiejszych, wymyślając takie a nie inne przepisy. Mam nadzieję, iż kiedyś zmienią się ustawy w tej sprawie na bardziej życiowe i pozwalające jednak ON pracować i pobierać groszowe renty socjalne.

88

(8 odpowiedzi, napisanych Ogólnie)

Po polsku jest wszystko napisane na tej stronie smile. Jak dobrze zrozumiałam to oba przychody są wliczane do dochodu. Jedynie umowa o dzieło pozwala uniknąć przepisu limitującego nasze miesięczne zarobki.

89

(8 odpowiedzi, napisanych Ogólnie)

Proszę tutaj zajrzeć i poczytać


http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=406

90

(6 odpowiedzi, napisanych Ogólnie)

O przewodniku, to chyba można mówić w przypadku osób niewidomych. Tak naprawdę, to w tej uldze chodzi o koszty, jakie ponieśliśmy w przypadku dojazdów na rehabilitację. Jeśli poprosisz kogoś obcego na ulicy o pomoc i tylko podziękujesz, to... nic Cię to nie kosztowało.

Jeśli masz możliwość, to odwołuj się. Może coś wywalczysz. Moim zdaniem obecne przepisy w tej sprawie są niejasno napisane, i dlatego tak wiele osób nieświadomie/ świadomie popełnia błędy.

91

(6 odpowiedzi, napisanych Ogólnie)

Są wymagane dokumenty potwierdzające dojazdy na zabiegi. Proszę zajrzeć choćby na tę stronę:

http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly … cyjna.html

92

(6 odpowiedzi, napisanych Ogólnie)

US ma prawo domagać się od Ciebie potwierdzenia w postaci choćby skierowania od lekarza na rehabilitację, bądź też jakiegoś dokumentu od samego rehabilitanta. Niestety większość ludzi uważa, że jak ma znaczny lub umiarkowany stopień i zarejestrowane na siebie auto, to już wystarczy aby odliczyć sobie ulgę rehabilitacyjną. Taką informację otrzymałam od pracownika "skarbówki".
Współczuję Ci tej sytuacji.

93

(1 odpowiedzi, napisanych FAR LEX)

Moim zdaniem Twoja żona powinna otrzymać jeszcze w grudniu rentę.

94

(14 odpowiedzi, napisanych FAR LEX)

Obecnie renty socjalne nie są przyznawane na stałe. Jakoś skomplikowanie napisałeś swojego posta. Jak napisałam wyżej jeśli w orzeczeniu jest adnotacja o  niepełnosprawności która powstała przed przed 16. rokiem życia, bądź też podczas studiowania i komisja zaliczyła badanego do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, to taka osoba ma prawo do renty socjalnej.

95

(1 odpowiedzi, napisanych FAR LEX)

Temat wałkowany już wiele razy na tym forum. Proszę używać wyszukiwarki. Choćby tutaj:
http://www.far.org.pl/forum/viewtopic.php?id=2585
http://www.far.org.pl/forum/viewtopic.php?id=2620


Niestety jeśli lekarz główny zakwestionuję decyzję lekarza orzecznika, to nie otrzymasz renty. Gdyby tak się stało, to przecież masz możliwość złożenia odwołania od orzeczenia. Niestety teraz trzeba przejść niezłą batalię, aby wygrać z nierzadko absurdalnymi opiniami medyków na temat stanu zdrowia.

96

(10 odpowiedzi, napisanych FAR LEX)

Witam!

Jeśli masz udokumentowany cały przebieg choroby, to pozostaje tylko złożyć wniosek na komisję lekarską. Jeśli nie spróbujesz, to nigdy nie dowiesz się czy Twój stan zdrowia kwalifikuje Cię do któregokolwiek stopnia niepełnosprawności. Każdy przypadek jest inny.
Życzę powodzenia smile

97

(10 odpowiedzi, napisanych FAR LEX)

Witam!

Jeśli Twój stan zdrowia ulega pogorszeniu, to może staraj się skompletować dowody leczenia od lekarzy ( im więcej różnych potwierdzeń o istniejących chorobach- tym lepiej ) i stawaj na komisję lekarską ZUS-owską. Gdybyś została zaliczona do znacznego lub umiarkowanego stopnia niep. to wtedy jest szansa na świadczenie pieniężne z Ośrodka Pomocy Społecznej. Wiem, że osoby, które nie mają udokumentowanych wymaganych lat pracy, a borykają się z poważnymi chorobami i co najważniejsze- przyznany mają stopień niepełnosprawności,   korzystają z pomocy finansowej z MOPS-u.

Być może  mylę się, toteż liczę na wypowiedzi innych Forumowiczów.

98

(25 odpowiedzi, napisanych Ogólnie)

Takich kuriozalnych sytuacji nie da się wyeliminować. Polskie społeczeństwo musi przyzwyczaić się do faktu, że my ON mamy prawo do zabawy, pracy itd. Jeszcze kilnanaście lat wcześniej sporadycznie byliśmy widoczni na ulicach, w urzędach. Czasy się zmieniają- wychodzimy z domów, chcemy korzystać ze wszystkich możliwości które daje nam życie. Wszędzie spotyka się ludzi o ciasnych  umysłach, którzy nie mogą pojąć, że ON również mogą robić to co inny. Jedyna rada- nie poddawać się i realizowć swoje marzenia smile

99

(14 odpowiedzi, napisanych FAR LEX)

Cieszę się,żę udało się Twojej siostrze postawić pierwszy krok. Życzę powodzenia!!! Pozdrawiam.

100

(14 odpowiedzi, napisanych FAR LEX)

Witam!
Przykra rzeczywistość, ale ON mają małe pole do popisu na otwartym rynku pracy. Ja mam znaczny stopień niep. i zaczęłam pracować na pół etatu będąc już po trzydziestce.Mój zakład pracy zatrudnia pracowników z orzeczonym stopniem niep. Może niech Twoja siostra pójdzie na inne kursy, lub rozpocznie naukę. Wykształcenie podwyższy szanse na zdobycie pracy.
Byłam również zarejestrowana w Urzędzie Pracy jako poszukujaca pracę, ale znikoma była nadzieja  na angaż z I grupą.
Twoja siostra stoi przed nie lada dylematem, ale trzeba działać i nie popadać w marazm. Wiem, wiem łatwo tak mówić, jednak nie ma sytuacji bez wyjścia. Powodzenia smile