51

(5 odpowiedzi, napisanych FAR LEX)

Kolejny raz powtarzam, że internet jest kopalnią wiedzy, choćby pod tym linkiem możesz poczytać o zatrudnieniu pracowników ON:
http://pomocspoleczna.ngo.pl/x/200429

Jeśli nasze informację nie satysfakcjonują Ciebie, to przecież można zadzwonić do PFRON-u, gdzie na pewno otrzymasz kompetentną odpowiedź.

52

(2 odpowiedzi, napisanych FAR LEX)

Na pewno warto dalej próbować, skoro masz taką szansę i jak wspominasz obszerną historię choroby. Jak zrozumiałam, niepełnosprawność powstała przed 16. rokiem życia, toteż jest już jedna z przesłanek do otrzymania renty socjalnej. Uważam, że powinnaś się odwołać od tej decyzji.

Co do zasiłku z MOPS, to tutaj brane jest pod uwagę kryterium dochodowe rodziny. Najlepiej jest zasięgnąć informacji u źródła.

53

(3 odpowiedzi, napisanych FAR LEX)

Wymagasz od nas wróżenia z fusów. Wszyscy moi znajomi będący na komisjach ZUS-owskich zawsze musieli odczekać ok. 2 tygodni na wynik orzeczenia. Treść orzeczenia jest jeszcze weryfikowany przez wojewódzkiego lekarza orzecznika. Takie są procedury- nie spotkałam się jeszcze z taką sytuacją, że osoba orzekana dostawała odpowiedź tuż po komisji. Czekaj cierpliwie na list z ZUS-su. W razie czego możesz przecież się odwołać do wyższej instancji.

54

(1 odpowiedzi, napisanych FAR LEX)

Kilka postów niżej masz informację o rencie socjalnej,  w ogóle na na tym forum jest dużo tematów na interesujące Cię zagadnienie . Zechciej skorzystać z wyszukiwarki.
http://www.far.org.pl/forum/viewtopic.php?id=3556

55

(8 odpowiedzi, napisanych FAR LEX)

Trudno jest ocenić tak wirtualnie, czy możesz otrzymać uprawnienia do renty socjalnej. Na pewno musiałbyś jeszcze raz stawać na ZUS-owską komisję lekarską, która oceniła by czy pogorszenie stanu zdrowia nastąpiło przed 16. bądź 25. rokiem życia . Tak z urzędu nie otrzymasz owego świadczenia na podstawie poprzedniego orzeczenia o niepełnosprawności.

56

(8 odpowiedzi, napisanych FAR LEX)

Wklejam fragment  ze strony ZUS z informacją, komu przysługuje renta socjalna:


"Renta socjalna przysługuje osobie, która:

    * jest pełnoletnia oraz
    * jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
          o przed ukończeniem 18. roku życia albo
          o w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo
          o w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Renta socjalna przysługuje zatem wyłącznie osobie, która osiągnęła pełnoletność i która jest całkowicie niezdolna do pracy. Za osobę pełnoletnią uważa się osobę, która ukończyła 18 lat. Za osobę pełnoletnią uważa się również kobietę, która zawarła związek małżeński po ukończeniu 16 lat, a nie ukończyła 18. roku życia.

Ustalenia całkowitej niezdolności do pracy i przewidywanego okresu jej trwania dokonuje lekarz orzecznik ZUS na zasadach i w trybie określonym w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 2004 nr 39, poz. 353 z późn. zm.). W myśl tej ustawy, za całkowicie niezdolną do pracy uważa się osobę, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Przy ocenie prawa do tej renty nie jest istotne, kiedy powstała całkowita niezdolność do pracy, lecz to, aby niezdolność ta była skutkiem naruszenia sprawności organizmu, powstałego we wskazanych okresach.

Podstawę do przyznania renty socjalnej, na wniosek zgłoszony po dniu 30.09.2003 r., stanowi także:

    * orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,
    * orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia o zaliczeniu do I lub II grupy inwalidów oraz
    * orzeczenie lekarza orzecznika, wydane przed dniem 1 października 2003 r., uprawniające do renty socjalnej na podstawie ustawy o pomocy społecznej. "


Ciężka sytuacja finansowa nie jest przesłanką do przyznania renty socjalnej. Tutaj decyduje stan zdrowia oraz czas powstania niepełnosprawności.

57

(3 odpowiedzi, napisanych FAR LEX)

Jeśli nie będziesz korzystać z odliczenia ulgi, to wtedy nic nie musisz robić. ZUS rozliczył Wasze dochody i przesłał informację do Urzędu Skarbowego. Jeśli natomiast chcesz odliczyć jakąś ulgę, to wtedy sama wypełniasz PIT 37  z załącznikiem PIT 0. Jeśli masz auto bądź jesteś jego współwłaścicielką i jeździłaś z synem na rehabilitację, możesz wtedy odliczyć sobie ulgę rehabilitacyjną. Koszty pobytu w sanatorium, poniesione z własnego budżetu także zaliczają się  do tej ulgi.

Na dzieci niepełnosprawne( bez limitu wieku),  pobierające zasiłek pielęgnacyjny bądź rentę socjalną, rodzice mogą odpisać sobie ulgę prorodzinną.

58

(7 odpowiedzi, napisanych FAR LEX)

Jak zwykle internet jest kopalnią wiedzy:
http://www.twoja-firma.pl/ekspert/pytan … -staz.html

59

(1 odpowiedzi, napisanych FAR LEX)

A nie lepiej najpierw wpisać owe pytanie w wyszukiwarkę?
http://www.gazetapodatnika.pl/artykuly/ … a_6153.htm

60

(1 odpowiedzi, napisanych FAR LEX)

http://www.rp.pl/artykul/55647,433152-M … -ojca.html

61

(1 odpowiedzi, napisanych FAR LEX)

Zadzwoń w tej sprawie do PFRON-u. Wyjaśnij w jakiej znalazłeś się sytuacji. Tylko nie rozumiem dlaczego chcesz od razu sprzedawać auto- koszty naprawy są niestety niemiłym akcentem posiadania pojazdu.
Tylko PFRON może Ci udzielić konkretnych odpowiedzi- i tam się udaj.

62

(4 odpowiedzi, napisanych Ogólnie)

Na zimę to za duże przeciągi w tym pojeździe smile

63

(2 odpowiedzi, napisanych FAR LEX)

A nie zasięgaliście informacji w najbliższym ZUS-sie?
http://www.prawo-pracy.pl/forum/viewtopic.php?t=16892

64

(5 odpowiedzi, napisanych FAR LEX)

Robertino- masz absolutną rację, tylko lekarze orzecznicy z Powiatowych Zespołów do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności często uprzykrzają nam życie.Znam to z autopsji. Jak powstawał nasz ZAZ, to lekarze stwierdzali bezstronnie, iż większość moich znajomych może pracować w zakładzie. Przy następnych już komisjach raptem zmieniali zdanie, choć stan niepełnosprawnego ogólnie nie pogorszył się lub nie poprawił.Dlatego też uważam, że właśnie lekarz medycyny pracy powinien w ostateczności oceniać możliwości psycho-fizyczne pacjenta do danej pracy, na podstawie opinii lekarzy specjalistów. Po co jest podwójne orzekanie- raz komisje powiatowe, dwa- ZUS?  Przecież jedna instytucja mogłaby sprawnie oceniać stan zdrowia do celów rentowych i zatrudnienia. I tutaj zaskoczyłeś mnie stwierdzeniem, że PUP kieruje ON do lekarza medycyny pracy, nigdy nie słyszałam o takiej możliwości.
Ograniczenia w dochodach przy rentach socjalnych jest dla ,mnie wielkim kuriozum, którego nikt nie może zlikwidować. Czytam o proponowanych zmianach w przepisach o rentach, jednak jakoś wyraźnych deklaracji zniesienia limitów na socjalnej próżno szukać.

65

(5 odpowiedzi, napisanych FAR LEX)

Tak naprawdę Zakłady Aktywności Zawodowej przygotowują ON do pracy na otwartym rynku pracy. Szczytne zamierzenia- tylko nierealne w małych miastach. Ja pracuję na 0,55 etatu, czyli po 5 godz. z wyjątkiem czwartków. Gdy przekroczysz limit dochodu, renta jest zawieszana. Dużo jest postów na forum dotyczących łączenia socjalnej z pracą.

Zgodnie z przepisami ze znacznym i umiarkowanym stopniem niep. możemy pracować 7h dziennie. Przysługuje nam również dodatkowo 10 dni urlopu wypoczynkowego, po przepracowaniu jednego roku od dnia otrzymania stopnia niepełnosprawności.  W takim wymiarze pracy na pewno zarobimy powyżej limitów dochodu przy rencie socjalnej.

66

(4 odpowiedzi, napisanych Ogólnie)

Rentę socjalną można łączyć z rentą rodziną w przypadku gdy umiera jedno z rodziców. Wtedy socjalna jest wypłacana w niepełnej wysokości wraz z rodzinną, ponieważ suma tych świadczeń nie może przekroczyć pewnego progu ( nie pamiętam dokładnie przepisów. Strona ZUS może służyć pomocą ).

Na tym forum był już kilkakrotnie poruszany problem przejścia z renty socjalnej na inwalidzką. Podstawą jest znaczne pogorszenie stanu zdrowia podczas okresu zatrudnienia. Jeśli masz twarde podstawy poparte zaświadczeniami od lekarzy specjalistów- to możesz próbować udowodnić ten fakt na komisji lekarskiej.

67

(1 odpowiedzi, napisanych FAR LEX)

Najlepiej w tej sprawie zadzwonić do ZUS-u. Mój znajomy był w podobnej sytuacji, tylko że musiał oddać nienależnie pobraną rentę socjalną. ZUS zgodził się na rozłożenie znacznej kwoty na raty. Ale jak wspomniałam, zwróć się do urzędu z zapytaniem.

68

(12 odpowiedzi, napisanych Ogólnie)

Wystarczy  kliknąć w ikonkę "szukaj" a następnie wpisać hasło Mikrotech i pojawi się wszystko, czego szukasz roll

69

(4 odpowiedzi, napisanych Ogólnie)

Mnie też bardzo drażni określenie- kaleka. Jakoś tak czuję się wtedy poniżona. Jesteśmy po prostu mniej sprawni.

A tak ogólnie jakie wrażenia macie po obejrzeniu tych fotek? Ja przyznam się,że z mieszanymi uczuciami odebrałam ową sesję.

70

(4 odpowiedzi, napisanych Ogólnie)

http://www.figa.pl/Kampania-reklamowa-z … delka-a671

Przeczytaj dokładnie cytowana powyżej informację o zasadach przyznawania renty osobom pracującym. Twój stan zdrowia musi ulec znacznemu pogorszeniu podczas okresu zatrudnienia, aby móc ubiegać się o zamianę renty socjalnej na rentę chorobową.

72

(105 odpowiedzi, napisanych Ogólnie)

Uuu Ewka23- wytoczyłaś armatę smile Chyba co poniektórzy poczują się dotknięci, ale zapewne wiesz co piszesz.

73

(105 odpowiedzi, napisanych Ogólnie)

Jesteś jeszcze młodym chłopakiem i nie dziwię się,że pragniesz mieć bliską sobie osobę. W naszym przypadku jest to trudniejsze, bo niepełnosprawność zniechęca innych do bliższego poznania, zaznajomienia się z nami. No cóż, ja już przywykłam do tego- widocznie musi tak być. Za wszelką cenę nie będę walczyć o to- co nie znaczy,że Ty nie możesz dalej starać się i  szukać tej jedynej smile.
Ja z wiekiem stwierdzam, iż nie wszystko jest nam dane- przykre, ale prawdziwe. Bycie we dwoje wymaga dużej mądrości życiowej, i jeszcze większej tolerancji. Tym bardziej jest to istotne, gdy zmagamy się z naszymi niesprawnościami, bądź chorobami . Jeśli ktoś nie czuje się na siłach wiązać się z ON- chwała mu za to,bo rozsądnie podchodzi do życia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia smile

74

(2 odpowiedzi, napisanych FAR LEX)

Mona77- powtarzam już kolejny raz -dlaczego najpierw nie poszukacie na forum, czy przypadkiem nie ma już podobnego pytania ? Temat rent socjalnych wałkowany był tutaj już do bólu.

1.Jeśli przekroczysz limit dochodu ZUS zawiesza wypłacanie renty socjalnej ( najlepiej wcześniej zgłosić ten fakt ZUS-owi, by oszczędzić sobie problemów). Pracodawca ma obowiązek wysyłać co miesiąc do owej instytucji informacji o uzyskiwanych dochodach niepełnosprawnego pracownika.

2. Po utracie pracy można odwiesić wypłacanie renty.

3. Renty socjalne przyznane na stałe nie podlegają weryfikacji.

75

(9 odpowiedzi, napisanych Ogólnie)

Edyto78- czytaj posty powyżej ze  zrozumieniem.