niedziela, 2018-10-21 Celiny, Hilarego, Janusza

Obozy AR dla dzieci i młodzieży


Obozy Aktywnej Rehabilitacji w ramach projektu „Kompleksowa aktywizacja społeczna dzieci w wieku 4-16 lat poruszających się na wózku inwalidzkim III”

Obozy dla Dzieci


Przeznaczone są dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat, poruszających się na wózku inwalidzkim.

Celem obozu jest,  aby poprzez prezentację wzorców osobowych – instruktorów poruszających się na wózkach – oraz aktywny trening umożliwić uczestnikom rozwijanie swoich umiejętności oraz wzmocnienie ich wiary w siebie i, w konsekwencji, wyrobienie w dzieciach jak największej samodzielności i niezależności. W przypadku dzieci, które dorastają jako osoby niepełnosprawne, pomoc w uzyskaniu pozytywnego obrazu samego siebie jest niezwykle istotna.

Nasz cel osiągamy poprzez szereg altusystematyzowanych działań.

Dzieci mają możliwość wypróbowania swoich sił w zakresie różnych dyscyplin sportowych, w trakcie zajęć treningowych, które są odpowiednio dopasowane do  ich potrzeb oraz możliwości.

Poza zajęciami treningowymi dzieci mają szansę "pomajstrować" przy swoich wózkach pod kierunkiem instruktorów oraz, bawiąc się, zdobywać i rozwijać umiejętności związane z samoobsługą – samodzielne ubieranie się, sprzątanie po sobie – ścielenie łóżka, składanie ubrań.

Jest też dużo czasu odpoczynek, rozmowy w grupie i nawiązywanie nowych przyjaźni.

Każde dziecko ma swojego własnego instruktora poruszającego się na wózku oraz opiekuna pełnosprawnego.

Bardzo ważny jest fakt, że instruktorzy prowadzący zajęcia na obozie sportowym dla dzieci są w większości osobami poruszającymi się na wózkach i prezentując swoje własne doświadczenia stanowią konkretny, silnie przemawiający i inspirujący wzorzec dla uczestników.

alt
Na obozie Aktywnej Rehabilitacji dla dzieci prowadzimy następujące zajęcia:

  • Technika jazdy na wózku aktywnym: w czasie tych zajęć dzieci uczą się budowy wózka „aktywnego”,  prawidłowej postawy na wózku i techniki jazdy zarówno na płaszczyźnie, jak i po przeszkodach typu: progi, podesty, schody; ważnym elementem treningu są również: nauka upadania i jazdy w terenie – pozwalają one dzieciom optymalnie wykorzystać wózek w różnych sytuacjach codziennego życia.
  • Łucznictwo: dzieci zapoznają się z podstawowymi zasadami sportu,  a praktyka strzelecka pozwala im doskonalić  precyzję, koncentrację oraz koordynację wzrokowo-ruchową.
  • Pływanie: w trakcie zajęć na basenie, poprzez zabawę,  dzieci oswajają się z wodą oraz uczą się technik pływania dostosowanych do ich możliwości. Na pływalni oraz w przy okazji korzystania z  prysznica ćwiczą samodzielne ubieranie oraz rozbieranie się, jak również przesiadanie się z wózka i na wózek.
  • Trening ogólnousprawniający: dzieci wykonują proste ćwiczenia z piłkami, kijkami, ciężarkami, na materacach lub na wózkach mające zwiększyć siłę górnej partii mięśni; trening przygotowuje dzieci do samodzielnych ćwiczeń w domu. 
  • Gry zespołowe/terenowe: sporty typu koszykówka, piłka ręczna, rugby uczą rywalizacji fair-play i współpracy w zespole; gry terenowe z mnóstwem ciekawych zadań do wykonania dodatkowo urozmaicają zajęcia.
  • Tenis stołowy/boccia: treningi, podczas których dzieci uczą się podstawowych zasad sportu, a przy okazji ćwiczą koncentrację i koordynację wzrokowo-ruchową. 
  • Dyskoteka/ognisko: oprócz treningów jest też czas na zabawę; dyskoteka to dobra okazja do nauki dbania o siebie i swój atrakcyjny wygląd.

Nauka samodzielności w codziennych czynnościach

Dziecko otrzymuje niezbędną pomoc w zakresie higieny osobistej, ale też  zgodnie z ogólną ideą obozu, z pomocą doświadczonych instruktorów (opiekunów) uczy się radzić sobie samo, na tyle na ile jest to możliwe. Podczas obozu dzieci uczą się samodzielnego cewnikowania, ubierania się , składania ubrań, ścielenia łóżka – często po raz pierwszy w życiu.
 
Kurs dla rodziców

W trakcie obozu aktywnej rehabilitacji dla dzieci prowadzony jest kurs dla rodziców lub opiekunów dzieci biorących udział w obozie. Konieczne jest, aby przynajmniej jeden rodzic/opiekun wziął w nim udział. W czasie trzech intensywnych dni wykładów i warsztatów oprócz przyswajania wiedzy można spotkać rodziców innych dzieci niepełnosprawnych oraz dorosłe osoby niepełnosprawne. Kurs obejmuje wykłady z historii aktywnej rehabilitacji w Polsce, zagadnienia dotyczące urologii i higieny, budowy wózka aktywnego, profilaktyki odleżyn, psychologicznych uwarunkowań rozwoju dziecka niepełnosprawnego. Rodzice mają okazję usiąść na wózek i razem z dzieckiem wziąć udział w sztafecie rodzinnej.
alt

Obozy Aktywnej Rehabilitacji dla młodzieży

Obozy te przeznaczone są dla młodzieży w wieku od 12 do 16 lat, z urazem rdzenia kręgowego, przepukliną oponowo rdzeniową lub rozszczepem kręgosłupa, poruszających się na wózku inwalidzkim. Jest to kontynuacja programu aktywnej rehabilitacji dla dzieci.

Program obozu jest specjalnie dobrany do potrzeb nastolatków. Młodzież  ma możliwość wypróbowania swoich sił w podczas  zajęć  prowadzonych w formie treningów sportowych z Instruktorami Aktywnej Rehabilitacji poruszającymi się na wózku.

Wieczorami młodzież uczy się  pewności siebie, asertywności i stawianie granic, autoprezentacji, umiejętności samodzielnego zsiadania z wózka i ubierania się, wypracowywania własnego stylu, poznawania własnych atutów, zmian w okresie dojrzewania, radzenia sobie w sytuacji publicznej.