poniedziałek, 2019-06-24 Danuty, Jana, Janiny

Bioniczna rewolucja: dzięki nowoczesnym technologiom osoby niepełnosprawne wracają do pracy


/adaptacja i tłumaczenie na podstawie artykułu
Davida Lee, BBC News - Iwona Plater/ 

 

Na nowych nogach do pracy

Na coraz trudniejszym rynku pracy miliony osób stara się  o zatrudnienie, a po jego znalezieniu – o utrzymanie pracy.

Szczególną sytuację na rynku pracy mają osoby niepełnosprawne. W ubiegłym roku patrzyliśmy na niesamowite wyniki sportowców na Paraolimpiadzie. I co?

Mimo bardzo jasnych dowodów ich wybitnych osiągnięć osoby niepełnosprawne zmagają się nadal z licznymi trudnościami w uzyskaniu pracy: podstawowe problemy to, jak zwykle, dostępność i mobilność oraz uprzedzenia i ignorancja.

Wydaje się jednak, że może pomóc technologia. Ale ta podróż jest długa, droga kręta i – jak na razie – niezbyt dobrze widać jej koniec. Jest jednak wręcz nieprawdopodobnie fascynująca.

W ścisłej czołówce ludzi zajmujących się biotechnologią jest Hugh Herr,  profesor nadzwyczajny biometryki w słynnym MIT Med Lab (Massachusetts Institute of Technology).

Jest przekonany, że jego pionierska technologia – bionika – jest w stanie przywrócić na rynek pracy dużą grupę osób, które do tej pory mogła mieć spore trudności w powrocie do zatrudnienia.

Przewiduję bioniczną rewolucję – mówi. Wchodzimy w erę bioniki, gdzie technologia staje się na tyle wyrafinowana że skutecznie potrafi naśladować podstawowe funkcje fizjologiczne.

Mówi z przekonaniem i wie dlaczego. Jako główny technolog iWalk – zajmuje się bioniką czyli – mówiąc prościej – zrobotyzowanymi protezami  na codzień.

Sam jest też ucieleśnieniem rewolucji, w którą wierzy. Podczas niefortunnej wyprawy wspinaczkowej w roku 1982 poważne odmroził obie nogi, które w konsekwencji trzeba było amputować. Teraz, dzięki temu, co sam wymyślił, nadal może się wspinać.

Jego bioniczne nogi to produkt tak zaawansowany technologicznie, że nie tylko bardzo dobrze odtwarza naturalne funkcje kończyn ale pod wieloma względami je przewyższa. Co więcej, produkt jest już w sprzedaży, nogi można kupić w 50 ośrodkach w całych Stanach Zjednoczonych.

Jeden z klientów iWalk, rolnik z Ohio, powrócił do pracy po zaledwie dwóch tygodniach od dopasowania nóg.

Ogromnym plusem jest to, ze ludzie wracają do pracy. Patrząc na sprawę od strony ekonomicznej, to oszczędność milionów dolarów – dodaje Herr.

Z amputacją wiążą się często bole pleców i stawów – szczególnie w podeszłym wieku. Wielu naszych pacjentów, przyłączeniu nóg zredukowało ilość przyjmowanych środków przeciwbólowych o połowę lub nawet trzy czwarte – uzupełnia.


Usunąć stygmat

Powrót do pracy to jedna rzecz, ale – dla niektórych – prawdziwą walką może się okazać powrót do pracy na odpowiednim stanowisku.

Barbara Otto jest dyrektorem naczelnym Think Beyond The Label (Myśl nieszablonowo); amerykańskiej organizacji non-profit, która pomaga firmom poradzić sobie z problemami, które ujawniają się przy zatrudnianiu osób z niepełnosprawnością.

Większość firm, z którymi pracujemy mówi nam, że skompletowanie wszystkich formularzy i przejście przez gąszcz przepisów umożliwiających skorzystanie z pokaźnych przecież zachęt związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych jest czasem tak czasochłonne i skomplikowane, że niekiedy skutecznie do tego zniechęca.

Ale, jeśli chcesz zatrudnić kogoś, kto myśli nietuzinkowo, twórczo i niesztampowo – zatrudnij osobę z niepełnosprawnością. Osoby niepełnosprawne ze względu na swoją sytuację zdrowotną, z konieczności zaczynają tak myśleć – twierdzi Otto.

Aby zaradzić stereotypom i problemom organizacja utworzyła cyfrowe centrum spotkań dla pracodawców i pracowników. Głównym celem jest łączenie potrzeb z możliwościami. Na platformie odbywają się też cyfrowe targi pracy pozwalające dodatkowo zwiększyć skuteczność przedsięwzięcia.  

Jedną z ważniejszych cech tych wirtualnych targów jest, to, że nie ma konieczności podróżowania: i firmy i osoby niepełnosprawne mogą wybierać i podejmować decyzje nie tracąc czasu na zbędne wyjazdy.

Jednak najważniejszą rzeczą jest uzmysłowienie pracodawcy jak inny, oryginalny sposób postrzegania pracy może wnieść do organizacji osoba z niepełnosprawnością.

Pracodawcy często szukają innowacji w technologiach czy wykorzystaniu software’u – to ludzie niepełnosprawni mogą dać tę brakującą informację. Ich codzienne życie zmusza ich do stałych innowacji – kończy Otto.