poniedziałek, 2019-06-24 Danuty, Jana, Janiny

Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych na Stadionie Narodowym w Warszawie


W związku z ratyfikowaniem Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych,  w dniu 30. września 2012 br., na Stadionie Narodowym w Warszawie, odbyła się prezentacja różnych środowisk osób niepełnosprawnych. Prezentacja towarzyszyła finałowi 34. Maratonu Warszawskiego. Spotkaniu przyświecał trojaki cel:  pokazanie wybitnych osiągnięć osób niepełnosprawnych, ukazanie ich codziennego  życia, sposobów w jaki pokonują bariery i zmniejszają skutki niepełnosprawności oraz przedstawienie najistotniejszych treści samej Konwencji – tego, tego w jaki sposób jej zapisy mogą rzeczywiście pomóc osobom niepełnosprawnym.

Spotkanie z osobami niepełnosprawnymi było zlokalizowanie w dwóch miejscach na terenie stadionu: na zewnątrz na wejściu na stadion oraz w środku, przy płycie głównej. Przed wejściem na stadion, pomiędzy trzema altanami i telebimami, na których wyświetlane były główne hasła Konwencji, odbywały się pokazy związane z niepełnosprawnością ruchową, w których mogły uczestniczyć osoby pełnosprawne.  Siadając na wózek pełnosprawni mogli wejść w sytuację osoby na wózku i przekonać się, jakie są większe i mniejsze trudności i bariery, z którymi na co dzień stykają się wózkowicze. Prezentowano naukę techniki jazdy na wózku inwalidzkim, czy szermierki na kółkach, można było podjąć próbę skutecznej komunikacji w języku migowym.

Zamierzonym efektem takich prezentacji było przeplatanych uczestnictwem było zwiększenie wiedzy na ten temat niepełnosprawności i, co za tym idzie oferowanie skutecznej pomocy w  życiu codziennym. Efektem dodatkowym natomiast była integracja osób pełno- i niepełnosprawnych.
Na imprezie byli obecni niepełnosprawni sportowcy, medaliści i uczestnicy Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie, którzy także promowali idee Konwencji i wyjaśniali jej najważniejsze założenia. Swoim udziałem zaszczycili uczestników m. in. tegoroczni i byli medaliści i uczestnicy Igrzysk Paraolimpijskich:

Alicja Eigner– tenis stołowy (brąz),
Małgorzata Jankowska– tenis stołowy (brąz),
Grzegorz Pluta – szermierka (złoto),
Marta Makowska – szermierka (brąz)
Dariusz Pender – szermierka (złoto),
Piotr Sawicki – łucznictwo, trzykrotny uczestnik Igrzysk Paraolimpijskich,
Arkadiusz Jabłoński – szermierka, medalista z Aten i Sydney,
Stefan Makowski – szermierka, uczestnik igrzysk w Londynie 2012, medalista z Aten.

Wszyscy obecni na stadionie mieli możliwość zapoznania się z najważniejszymi założeniami
Konwencji, przedstawionymi w skrótowej formie czterech ulotek tematycznych: Konwencja, Godność i wolność, Równość i niedyskryminowanie, Dostępność i uczestnictwo. Ponadto można było obejrzeć także rysunki o niepełnosprawności autorstwa znanego rysownika Henryka Sawki.

Wydarzenia na stadionie relacjonowały stacje telewizyjne

W czasie pokazów można było także podpisać Deklarację życzliwości – zobowiązanie do włączenia się, w miarę możliwości, w działania na rzecz osób niepełnosprawnych.

W związku z ratyfikacją Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych Fundacja Aktywnej Rehabilitacji wydała bezpłatną publikację, finansowaną ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. Broszura zawiera treść Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych wraz z komentarzem mec. Jarosława Kamińskiego, radcy prawnego. Broszura dostępna jest w biurze Fundacji Aktywnej Rehabilitacji – osoby, które chciałby ją otrzymać prosimy o kontakt z biurem w Warszawie (dane teleadresowe: www.far.org.pl; zakładka kontakt).