poniedziałek, 2019-06-24 Danuty, Jana, Janiny

XIV Letnie Igrzyska Paraolimpijskie – Londyn 2012


W dniach 29. sierpnia – 9. września 2012 roku w stolicy Wielkiej Brytanii – Londynie odbyły XIV Letnie Igrzyska Paraolimpijskie. Były to drugie Igrzyska Paraolimpijskie rozgrywane w Anglii (wcześniej zorganizowane zostały w 1984 roku w Stoke Mandeville). Uczestnictwo w XIV Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie zapowiedziały 164. państwa – o 16. więcej niż w Pekinie. W 20. konkurencjach paraolimpiskich wzięło udział łącznie 4200. sportowców ze 166. krajów. Polskę reprezentowało 101. zawodników. W stolicy Chin nasza kadra liczyła 91. osób, w Atenach już 104. Na uroczystości otwarcia chorążym polskiej ekipy była lekkoatletka klubu Start Szczecin – Renata Chilewska. Zawodniczka ta ma na swoim koncie już 6. medali paraolimpijskich w pchnięciu kulą, rzucie: oszczepem i dyskiem.
 

Igrzyska Paraolimpijskie – czym są?

Igrzyska Paraolimpijskie, zwane także potocznie Paraolimpiadą, są drugimi pod względem wielkości zawodami sportowymi z wielu dyscyplin dla zawodników z fizycznymi i intelektualnymi niepełnosprawnościami. Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC) ustanowił sześć kategorii niepełnosprawności. W sześciu kategoriach niepełnosprawności, sportowcy są podzieleni w zależności od stopnia ich upośledzenia, w funkcjonalnym systemie klasyfikacji, który różni się od sportu do sportu. Zawodnicy mający jedną z tych niepełnosprawności są w stanie konkurować na Igrzyskach Paraolimpijskich, choć nie każdy sport może umożliwić start w danej kategorii niepełnosprawności. Kategorie te odnoszą się zarówno do Igrzysk odbywających się latem jak i zimą. Do kategorii tych zaliczamy następujące dysfunkcje: amputacje, porażenie mózgowe, niepełnosprawność intelektualna, wózek inwalidzki, niedowidzący, Les Autres: sportowców z niepełnosprawnością fizyczną, która nie wchodzi ściśle w ramach jednej z pięciu innych kategorii, takich jak karłowatość, stwardnienie rozsiane lub wady kończyn, spowodowane miedzy innymi zanieczyszczeniami spowodowane przez talidomid.

Igrzyska Paraolimpijskie odbywają się co 4. lata, są organizowane zazwyczaj kilka dni po igrzyskach olimpijskich przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski, w skrócie: MKP, z ang. International Paralympic Committee. Paraolimpiada dzieli się na letnie i zimowe Igrzyska. Do dyscyplin paraolimpijskich Igrzysk letnich należą: łucznictwo, lekkoatletyka, boccia, kolarstwo, jeździectwo, piłka nożna drużyny 5, piłka nożna drużyny 7, goalball, judo, podnoszenie ciężarów, wioślarstwo, żeglarstwo, strzelanie, pływanie, tenis stołowy, siatkówka, koszykówka na wózkach, taniec na wózkach, szermierka na wózkach, szermierka na wózkach, rugby na wózkach, tenis na wózkach. Do Igrzysk zimowych zaliczamy następujące konkurencje: biathlon, hokej na siedząco, narciarstwo biegowe, narciarstwo alpejskie, curling wózkach. 


Z Historii Paraolimpiady

Pierwsze zorganizowane sportowe wydarzenie dla niepełnosprawnych sportowców, które zbiegło się zresztą z Igrzyskami Olimpijskimi, odbyło się właśnie w dniu otwarcia Igrzysk Olimpijskich w 1948 w Londynie. Urodzony w Niemczech dr Ludwig Guttmann ze Stoke Mandeville Hospital, który uciekł z nazistowskich Niemiec, dzięki pomocy Rady do pomocy Uchodźcom-Naukowcom (CARA) w 1939 r., zorganizował zawody sportowe dla brytyjskich weteranów II Wojny Światowej z urazami rdzenia kręgowego. Pierwsze zawody w 1948 roku i zostały nazwane Międzynarodowymi Grami dla Wózków Inwalidzkich i miały być zbieżne z Igrzyskami Olimpijskimi. Celem dr Guttmana było stworzenie elitarnej konkurencji sportowej dla osób niepełnosprawnych, które są równoważne z Igrzyskami Olimpijskimi. Zawody odbywały się ponownie w tym samym miejscu w 1952 roku, gdzie weterani holenderscy uczestniczyli u boku Brytyjczyków, i był to pierwszy międzynarodowy turniej w swoim rodzaju. Te pierwsze zawody, znane także jako Stoke Mandeville Games, zapoczątkowały Igrzyska Paraolimpijskie. Pierwsze letnie igrzyska paraolimpijskie odbyły się w 1960 roku z inicjatywy sir Ludwiga Guttmanna, zimowe natomiast w 1976 roku. Aby wystartować na Igrzyskach Paraolimpijskich należy uzyskać kwalifikację, podobnie jak na Igrzyska olimpijskie. Z roku na rok minima są podwyższane ze względu na wzrost poziomu sportowego zawodników.
Polacy na Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie 2012
Polacy na Paraolimpiadzie zdobyli 36. medali, czyli o 6. więcej niż cztery lata temu w Pekinie i tym samym zajęli 9. miejsce w klasyfikacji medalowej. Wyprzedzili m.in. Włochy, Francję, Hiszpanię, Kanadę, Japonię i Szwecję. Polacy sportowcy z igrzysk w Pekinie przywieźli 30. medali, a z Aten 54. Wśród 36. medali 14. z nich to złote, 13. srebrnych i 9. brązowych, plasując się z tym dorobkiem na 9. pozycji w gronie 75. krajów z trofeami. 


Poniżej przedstawiamy Państwu zdobycze Polski – łącznie 36. medali:

 

Złote medale zdobyli:

Mateusz Michalski (Start Gorzów Wlkp.) – bieg na 200. m
Maciej Lepiato (Start Gorzów Wlkp.) – skok wzwyż
Barbara Niewiedział (LUKS MGOKSiR Korfantów) – bieg na 1500. m
Ewa Durska (UKS Barnim Goleniów) – pchnięcie kulą
Karolina Kucharczyk (Kadet Rawicz) – skok w dal
Joanna Mendak (Start Białystok) – pływanie, 100. m stylem motylkowym
Natalia Partyka (Szansa Start Gdańsk) – tenis stołowy, gra pojedyncza Patryk Chojnowski (Start Ostródzianka Ostróda) – tenis stołowy, gra pojedyncza Piotr Grudzień, Marcin Skrzynecki (obaj Start Zielona Góra) – tenis stołowy, drużynowo Chojnowski, Sebastian Powroźniak (Start Radom) – tenis stołowy, drużynowo
Grzegorz Pluta (IKS AWF Warszawa) – szabla na wózkach Dariusz Pender (IKS AWF Warszawa) – szpada na wózkach
Rafał Wilk (Start Szczecin) – dwa: w jeździe na czas i ze startu wspólnego na rowerze z ręcznym napędem (tzw. handbike)

 

Srebrne medale:

Alicja Fiodorow (Start Radom) – bieg na 200. m
Arleta Meloch (Olimpia Grudziądz) – bieg na 1500. m
Katarzyna Piekart (Start Gorzów Wlkp.) – rzut oszczepem
Mateusz Michalski (Start Gorzów Wlkp.) – bieg na 100. m
Mariusz Sobczak (Start Radom) – skok w dal
Janusz Rokicki (KS MOSiR Cieszyn) – pchnięcie kulą (kat.F58)
Karol Kozuń (IKS Zduńska Wola) – pchnięcie kulą (kat. F55)
Oliwia Jabłońska (Start Wrocław) – pływanie, 100. m stylem motylkowym
Anna Harkowska (Warmia i Mazury Olsztyn) - trzy w kolarstwie: w wyścigu na 3000. m na torze oraz szosowym – w jeździe na czas i ze startu wspólnego
Krzysztof Kosikowski, Artur Korc (Warmia i Mazury Olsztyn) – kolarski wyścig tandemów ze startu wspólnego
Patryk Chojnowski (Start Ostródzianka Ostróda), Sebastian Powroźniak (Start Radom) – tenis stołowy, drużynowo

 

Brązowe medale:

Alicja Fiodorow (Start Radom) – bieg na 400 m
Rafał Korc (Start Otwock) – bieg na 1500 m
Tomasz Blatkiewicz (Start Gorzów Wlkp.) – rzut dyskiem
Tomasz Rębisz (Start Koszalin) – pchnięcie kulą
Łukasz Mamczarz (Start Gorzów Wlkp.) – skok wzwyż
Paulina Woźniak (Start Szczecin) – pływanie, 100 m stylem klasycznym
Milena Olszewska (Start Gorzów Wlkp.) – łucznictwo
Marta Makowska (IKS AWF Warszawa) – floret na wózkach
Partyka, Alicja Eigner (Start Wejherowo), Małgorzata Jankowska (IKS AWF Warszawa) – tenis stołowy, drużynowo


 
36. medali i wysokie 9. miejsce w klasyfikacji medalowej to duży sukces polskich paraolimpijczyków. Sportowców i pozostałych członków polskiej ekipy po XIV Igrzyskach Paraolimpijskich powitano w poniedziałek 10. września ok. 21.30, a także we wtorek 11. września ok. 14.15 w hali przylotów na warszawskim Lotnisku Chopina.
Gratulujemy wygranym!