poniedziałek, 2019-06-24 Danuty, Jana, Janiny

Spartakiada FAR dla dzieci i młodzieży FAR



Kolejne spotkanie młodych Farowiczów z całej Polski odbyło się w Spale w terminie 23-25 listopada 2015 roku. 

Tegoroczna impreza integracyjno-sportowa dla osób niepełnosprawnych ruchowo, poruszających się na wózkach inwalidzkich zgromadziła 350 osób, w tym 160 dzieci niepełnosprawnych z rodzicami, opiekunami, kadrą FAR oraz zaproszonymi specjalnymi gośćmi. 


Spartakiada FAR dla dzieci i młodzieży to już legendarne wydarzenie, na które uczestnicy czekają z niecierpliwością cały rok i tym razem nie mogło być inaczej!!!

 

Jak było ….?  

Ciekawie, zabawnie, ekscytująco  ale też wyczerpująco, był pot, uśmiech i łzy.


Pierwszym wyzwaniem dla uczestników, było już samo dotarcie do Spały, niektórym zajęło nawet kilka godzin. Rekordziści ze Szczecina jechali aż 8 godzin, wykorzystując czas na tworzenie wspaniałej piosenki zagrzewającej do boju region zachodniopomorski!!!


Czy bliżej czy dalej wszystkich uczestników  witała na miejscu uśmiechnięta kadra FAR.

Oficjalna inauguracja imprezy rozpoczęła się zgodnie z planem. Pierwsze miłe słowa, regionalne pozdrowienia  i wymiana uprzejmości  to dopiero początek przed wielką rywalizacją.


Pierwszego dnia uczestnicy zostali podzieleni na grupy warsztatowe następnie uczestniczyli  w spotkaniach ze specjalistami od bezpieczeństwa w domu, szkole i na drodze. Najmłodsi przyklejali plasterki, inni bandażowali kończyny i głowy a najstarsi uczyli się sztucznego oddychania. Na koniec każda z grup przelała na papier w ramach warsztatów plastycznych swoją wizje bezpieczeństwa z FARem. Efekty tej prace mogliśmy podziwiać wywieszone na hali sportowej w trakcie zawodów następnego dnia.


Podczas gdy dzieci i młodzież zwiększali swoje kompetencje o bezpieczeństwie, rodzice mieli konsultację z producentami i sprzedawcami sprzętu rehabilitacyjno-urologicznego. Na zaproszenie FAR do Spały zjechały się wszystkie wiodące firmy w Polsce proponujące wózki aktywne, sprzęt rehabilitacyjny oraz produkty zabezpieczenia urologicznego. Każdy zainteresowany mogła otrzymać pakiet informacji oraz konsultacje ze sprzedawcą. Dziękujemy wszystkim firmą za przyjazd i profesjonalne porady zaoferowane naszym rodzicom.


Na koniec pierwszego wyczerpującego dnia dzieci uczestniczyły w specjalnie przygotowanym seansie filmotece :) czyli zabawa w kino….zakup biletów, popcorn i sala to standard kulturalnej rozrywki na seansie filmowym.  Niczego z wymienionych rzeczy nie  mogło zabrakło….Seanse i młodzieżowa integracja trwały do późna.
 

Kolejny dzień wszyscy rozpoczęli od smakowitego śniadania, które zapewniło energię i siłę na pierwsze konkurencje sportowe. Uczestnicy podzieleni na osiem grup ze względu na wiek, sprawność i płeć stanęli na starcie w  pięciu konkurencjach: bocce, rzutki, tor przeszkód, sprint i bieg dystansowy.

Zawody sportowe odbywały się na dostosowanym dla naszych potrzeb obiekcie hali lekkoatletycznej. Sędziowie główni wraz z obsługą ich wspierającą czuwali nad czasowym, ale i regulaminowym przeprowadzeniu zawodów. 

W wolnych chwilach uczestnicy sprawdzali swoją wydolności beztlenowej kończyn górnych. W tym celu został zastosowany 30-sekundowy test Wingate (ergometr ręczny LODE, Groningen) w ramach badań przeprowadzono: pomiar masy ciała (waga elektroniczna), pomiar fałdów tłuszczowych i ocena składu ciała (aparat FUTREX), siła chwytu (pomiar dynamometrem ręcznym) i test podania piłki na odległość. Badaniami kierował prof. Bartosza Molika (AWF Warszawa). Badania realizowane są przez Wydział Rehabilitacji AWF Warszawa, przy współpracy z Fundacją Aktywnej Rehabilitacji, University of Montana (Missoula, MT, USA), University of Texas at Arlington (TX, USA), Lakeshore Foundation (Birmingham, Al., USA) oraz Polytechnic University of Madrid (Hiszpania). Celem badań jest określenie poziomu wydolności beztlenowej dzieci i młodzieży z dysfunkcją narządu ruchu. Osoby będące na Spartakiadzie w marcu 2015 mogły tym razem porównać swoje wyniki z tymi prawie z przed roku.


Z małą przerwa na obiad starty trwały aż do godziny 17.30.

Poświęcenie, determinacja, wytrwałość, i chęć zwycięstwa czuć  było w powietrzu, wszyscy dawali z siebie 200%  zerkając na okazałe medale i puchary, a także licząc na nagrody!!


Po zakończonej rywalizacji wszyscy zasłużyli na podziękowania i słowa uznania. Były one szczególne gdyż padły z ust wielokrotnego Mistrza Świata, Europy i Polski oraz Mistrza Olimpijskiego w rzucie młotem Pana Pawła Fajtka. Pan Paweł wręczył wszystkim uczestnikom medale i uścisnął dłoń, co podniosło prestiż naszej imprezy. Z wielką cierpliwością rozdawał autografy oraz fotografował się ze wszystkimi uczestnikami Spartakiady (kadra i rodzice też chcieli mieć pamiątkę spotkania z mistrzem). Zarząd FAR bardzo dziękuje za poświęcony czas Panu Pawłowi i oczywiście życzymy sukcesów.


Szybka kolacja, zmiana garderoby i o 20.00 wszyscy spotkaliśmy się na parkiecie. Pożegnalna dyskoteka to element bez którego nie mogła by się odbyć żadna FARowa impreza. Trochę tańców, przepyszny tort oraz to na co czekali wszyscy sportowcy - wręczenie pucharów i nagród.


Tym razem zwycięzcy byli obdarowywani przez vice prezesa FAR Rafała Skrzypczyka oraz tegoroczną MISS Polski Na Wózku Katarzynę Kozioł.


Uścisk dłoni Rafała i całus od Miss to dodatek do pucharów, dyplomów i nagród hojnie przekazanych Fundacji przez zaprzyjaźnione firmy. Wszystkim serdecznie dziękujemy w imieniu swoim oraz zwycięzców.


Zabawa przy muzyce trwała do późnej nocy. Trudno było okiełznać emocje i położyć się do łóżek jednak całodzienne zmęczenie dawało o sobie znać.

Ostatniego dnia spotkaliśmy się na wspólnym śniadaniu, szybkie sprzątanie, pakowanie i powrót do domów.  W nie jednym autokarze rozbrzmiewały piosenki na pożegnanie, wspominane były konkurencje i wspaniałe chwile.


Spartakiada dzieci i młodzieży FAR to duże przedsięwzięcie, ale zawsze dopracowane i świetnie przeprowadzone gdyż nic tak nie cieszy jak uśmiech i radość na ustach naszych uczestników. Dla takich chwil warto żyć!!!  I choć kosztuje sporo zachodu to nikt z nas nie chciałby stracić okazji do wspólnego spotkania i podziwiania zaangażowania i energii naszych podopiecznych dlatego obiecujemy, że zrobimy co w naszej mocy co by spotkać się na Spartakiadzie w 2016 roku.
 

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom z kadry za zaangażowanie i nieocenioną pomoc, specjalistom na warsztatach za interesujące i pouczające zajęcia, sędziom dyscyplin za sprawiedliwe i sumienne obliczanie punktów, rodzicom i kibicom za zagrzewanie do walki a przede wszystkim Naszym Młodym Zawodnikom za chart ducha i wytrwałość !!!


Serdecznie dziękujeny sponsorom Spartakiady – Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Fundacji PZU oraz Sunrise Medical, Coloplast, sportowarodzina.pl i Bazgroszyt.pl




...................................................................................................................................
Zobacz zdjęcia »
...................................................................................................................................

WYNIKI SPARTAKIADY


Grupa startowa D1


numer startowynazwiskoimięRZUTKI
[pkt]
SPRINT
[s]
BOCCE
[pkt]
TOR PRZESZKÓD 
– SLALOM [s]
BIEGI
DYSTANSOWE
[pozycja]
739MaziarzWeronika2419,5670,344
788CiecierskaMartyna2318,7840,332
737OleksySandra1518,0090,343
724GołębiewskaLarysa1919,8250,375
746BorkowskaZuzanna2323,9260,399
1007KakarekoJulia2519,5900,391
773GrudzińskaOliwia2222,8820,478
738AnisimowiczPaulina1622,5920,417
732MichalskaJulia1521,5010,416
721WorachAnna1922,9620,4718
729WojciechowskaAnna2124,7810,4016
768ZielińskaMagdalena1924,1320,4912
711ZającZofia2124,5030,5017
707PaszewskaMarta Anna1526,6960,4414
753MajerczakMarlena1724,0020,4915
770KleinaJulia1925,5410,4811
761BednarekNikola1625,85100,4919
795OpatSandra1822,2800,5710
797RóżyckaKornelia1525,4320,4623
769KoszelakZuzanna1425,5340,4820
772BednarczykZuzanna2026,6920,5321
709SulejAmelia1526,6800,4813
778RomaniukKarolina1526,1730,5522
727FelińskaRoksana2036,9201,2825
790KaznowskaWiktoria1233,3831,0024

Grupa startowa D2

numer startowynazwiskoimięRZUTKI [pkt]SPRINT [s]BOCCE [pkt]TOR PRZESZKÓD 
– SLALOM [s]
BIEGI DYSTANSOWE [pozycja]
839GębuśMateusz2128,1910,5414
844GreneczkoKrystian830,5631,0317
812JaszakDominik2324,1610,486
679KaczorWiktor1823,0320,417
830LeśniewskiMateusz2141,4231,0318
649LubkaWitold2029,5070,5016
828ŁapińskiMikołaj1720,2990,354
883MajkaKrzysztof2520,7990,393
627MichalikWiktor2219,0000,335
855NiwaSzymon2127,8740,4513
801NowakHubert2325,0060,5212
848OchojskiŁukasz2418,0020,382
689PetrusiewiczPaweł2126,2470,5111
838ReczekPatryk2024,0220,559
808SawaFranciszek1933,8020,5515
876SikoraIgor2122,0720,418
804StanisławekJakub1842,5321,2719
697SzulczyńskiMichał2325,1600,4310
837WilkowskiMikołaj2419,2940,331

Grupa startowa D3

numer startowynazwiskoimięRZUTKI [pkt]SPRINT [s]BOCCE [pkt]TOR PRZESZKÓD 
– SLALOM [s]
BIEGI DYSTANSOWE [pozycja]
1066CzachuraZuzanna2421,2240,401
1021PowązkaBartosz2323,5840,412
1077SitarzNadia2526,6840,456
1017KucharskaAleksandra2224,2580,573
1058GmajAneta1625,1850,474
1008KwapisiewiczJulia2425,8740,519
706KaczyńskaJulia2826,8830,478
1016KozłowskaMaria1924,7830,465
1032ŚwierczyńskaWiktoria2334,5640,5910
1011AdamczykZofia1232,8841,1811
1098GrzegorzewiczMarta1128,9000,507
1015KlińskaWiktoria211.08,3591,3817
1089KleinDorota1559,3242,2215
1070WilczkoWiktoria1843,0711,1313
1061RomanowiczWiktoria943,1211,0912
1062GajowiakMartyna51.46,8142,3416
1055IzienickaWiktoria638,2401,4214
1090JuraczykWiktoria31.11,3544,2218

Grupa startowa D4

numer startowynazwiskoimięRZUTKI [pkt]SPRINT [s]BOCCE [pkt]TOR PRZESZKÓD 
– SLALOM [s]
BIEGI DYSTANSOWE [pozycja]
1076ChrzanAdam2117,7580,41
1108ByśJakub2319,9160,362
1121FerencJakub2419,6640,373
1146JaworowskiKrzysztof2124,0450,454
1086WalągMaciej2237,5191,0014
1155WiaderekJakub1731,6660,5212
1004RzepeckiKarol1625,2830,477
1095BożekJakub1736,9991,1810
1036OstrowskiMichał1326,6530,475
1023KlimkiewiczWiktor1831,3211,006
1137GrabińskiBartłomiej1432,8840,568
1020PiekarzOskar930,9441,009
1159GieraAlan1841,6941,0411
1005MichalakMateusz1449,9461,2216
1022MataczDaniel211.27,7241,3318
1125ZdziabekMateusz1442,2251,3913
1081WojtczakBartosz182.50,1662,1219
1018DereńWiktor191.17,4121,4717
1012RuchniewiczKacper850,0102,0115
 
Grupa startowa M1

numer startowynazwiskoimięRZUTKI [pkt]SPRINT [s]BOCCE [pkt]TOR PRZESZKÓD
 – SLALOM [s]
BIEGI DYSTANSOWE [pozycja]
536BudzyńskaAleksandra2130,3360,5922
532CiszewskaWeronika2220,7700,438
540DąbrowskaJulia2115,4450,281
553DudaAgata2217,8400,326
519JankowiakKarolina2219,8100,357
518KaczyńskaOliwia1919,1960,3811
599KazekKlaudia1722,0630,4014
516KaźmierczakWiktoria1136,3170,5520
530KaźmierczakWeronika1237,3590,5421
510KopińskaMarta1524,4460,5018
528KowalskaJoanna1722,1740,4516
520KucharukPatrycja2118,0130,365
15ŁyśWiktoria1816,3340,362
517MaciończykMonika2319,7860,3712
533MackiewiczWeronika2323,9420,5317
583MarzecJulia1517,1640,324
566RyńskaJulia2020,4920,3915
547SzczudlikOliwia2020,2920,3813
546TomczukBarbara1020,0900,383
531WasiakKlaudia1421,7840,429
543WolędzkaJoanna Żaneta2021,9820,4010
588ZadrągMagdalena2023,6920,5619

Grupa startowa M2

numer startowynazwiskoimięRZUTKI [pkt]SPRINT [s]BOCCE [pkt]TOR PRZESZKÓD
 – SLALOM [s]
BIEGI DYSTANSOWE [pozycja]
1122KacperczykDawid2614,9460,304
1132NowakowskiTomasz2414,5230,292
1 148ŚlusarczykKrzysztof2214,3430,271
1102PrzybyszBartłomiej2216,95150,309
1180OstaszJakub2317,1940,305
539ŻukowskiMateusz2215,6240,326
1 160SzymczakJan217,0490,303
1128WronaMichał1815,9140,307
1158GajewskiJakub2215,880,3514
1164BijakGrzegorz2317,530,318
1117RybakSebastian2316,4210,3310
1165KędziaWiktor2417,8520,3212
1142MastalerzMaksymilian2216,6900,3411
1 185BielaAdam2522,590,4221
1109JagodzińskiWojciech2117,3170,3518
1154ZawadzkiMateusz2418,130,4216
1139TuzikowskiKrystian2117,5330,3515
1177BugajskiOskar2217,1600,3417
1195CzamańskiFilip2519,3820,3720
1145KobusNikodem2116,8200,3813
1198GodulaPrzemysław2234,6391,39dyskwalifikacja
1179KluskaBartosz1818,1630,3719
1167TrybekRadosław1924,6640,4922
1193JaworskiSebastian161.24,7142,11dyskwalifikacja
1118AngerBartosz1930,9411,1523
1183WłodekPrzemysław141.18,0331,5024
1192GrygojćKrystian1659,2222,1325

Grupa startowa MA

numer startowynazwiskoimięRZUTKI [pkt]SPRINT [s]BOCCE [pkt]TOR PRZESZKÓD
 – SLALOM [s]
BIEGI DYSTANSOWE [pozycja]
86KrawiecStanisław2425,4930,411
18HarendarzZachariasz1528,4330,512
287SzydłoNatalia2332,8720,485
16JendrzejakTobiasz2030,3810,494
60OćwiejaZofia1029,3200,423
26GrabiecOliwier1234,6040,566
392JokszDominik1030,8341,027
81MaćkowiakKacper1939,8761,159
3NadolskiKacper932,9761,038
50RakoczyKacper1741,9751,0810
53BezruczkaPaweł181.00,4791,1913
58WenderholmEmilia1144,1901,0212
46GurzędaAdrian641,6521,1111
55KaszkowiakMaksymilian1655,2021,2715
64UrbańskiMikołaj857,4631,5714

Grupa startowa MA 1

numer
startowy
nazwiskoimięRZUTKI
[pkt]
SPRINT
[s]
BOCCE
[pkt]
TOR
PRZESZKÓD

 – SLALOM [s]
BIEGI DYSTANSOWE
[pozycja]
284DziatkiewiczKacper2228,2830,422
57FormelaAdam2127,7520,553
292MroczkaJakub2032,5030,485
285ZdarowskiŁukasz1826,9010,501
989LeśniowskaJulia2131,8151,288
289MilerNicole1937,9150,586
267LubiszewskaSandra1333,5950,544
219BabulaKlaudia1838,5681,119
385SekuterOliwia1449,3931,0211
231JagodzińskaKornelia2452,1611,5410
228KoczaraFranciszek1747,1901,057
288Nowicka (Mela)Oliwia212.05,6742,2314
221GórniakSebastian191.01,7921,1612
283SchrőderEdyta1157,5621,3613