czwartek, 2023-03-23 Feliksa, Konrada, Zbysławy

Wakacje to to nie były

2021-09-13

Zobacz zdjęcia »


16-27 sierpnia 2021 roku w ośrodku „Solpark” w Kleszczowie odbył się Obóz Aktywnej Rehabilitacji, finansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach projektu „Kompleksowa aktywizacja społeczna osób poruszających się na wózku inwalidzkim VI”.
 

 

Obóz zorganizowany został dla 10 uczestników z regionu mazowieckiego. Pierwszy dzień przywitał nas słoneczną pogodą. Ten dzień poświęcony został na przygotowanie obozu, jak i na szkolenie z zakresu technik asekuracji i przenoszenia oraz pomocy w samoobsłudze osobom poruszającym się na wózku.
 

Następnego dnia dołączyli do nas uczestnicy obozu – ciekawi, a zarazem niepewni tego co ich czeka. Na szczęście po poznaniu pozytywnie nastawionej kadry, również u nich zaczął pojawiać się entuzjazm i uśmiech na twarzy. Przedstawiliśmy uczestnikom plan obozu, a także opowiedzieliśmy o tym czego mogą się spodziewać w trakcie tych intensywnych jedenastu dni.

Przez większość obozu pogoda nas nie rozpieszczała ale pojawiające się słońce pozwoliło na przeprowadzenie zajęć na zewnątrz. Uczestnicy obozu uczyli się techniki jazdy, w tym m.in. prawidłowego napędzania wózka, balansu, pokonywania przeszkód, jazdy slalomem, kontrolowania upadków, a także przesiadania z wózków na wyższe lub niższe powierzchnie. Ponadto wykorzystywaliśmy czas na trenowanie samoobsługi - ubieranie się na wózku lub łóżku oraz czynności życia codziennego.
 

Uczestnicy pracowali nad wzmocnieniem mięśni podczas treningów ogólnorozwojowych przy wykorzystywaniu ciężarków, kijków oraz materacy. Już po pierwszych treningach widać było rezultaty dużego zaangażowania uczestników, dzięki czemu każdy z nich wzmacniał się, a przekładało się na podnoszenie poziomu samoobsługi.

W trakcie obozu nie zabrakło również atrakcji gdzie całą grupą wybraliśmy się na taras widokowy do pobliskiej kopalni. Poza nauką obozowicze mieli okazję uczestniczyć w grach i zabawach sportowych rozwijających ich ogólną kondycję fizyczną. Celem tego rodzaju zajęć było pokazanie, że osoba poruszająca się na wózku może czynnie brać udział w wielu dyscyplinach sportowych takich jak np. boccia, piłka ręczna, rugby, koszykówka, tenis stołowy, łucznictwo. 
 

Daje to możliwość rozwijania pasji, prowadzenia aktywnego i zdrowego trybu życia. Uzupełnieniem tych wszystkich zajęć skupiających się na wzmocnieniu i funkcjonalności były zajęcia edukacji pro-zdrowotnej oraz trening kompetencji społecznych, podczas których poruszaliśmy tematy dotyczące osób z niepełnoprawnością oraz ich funkcjonowania w społeczeństwie oraz z bliskimi.

Z każdym kolejnym dniem obozu widać było postępy w wielu dziedzinach. Był to czas bardzo intensywny zarówno dla uczestników, jak i dla kadry. Wszyscy mieliśmy możliwość wymiany doświadczeń oraz poszerzenia wiedzy.Obóz Aktywnej Rehabilitacji miał dla jego uczestników ogromną wartość, wpłynął na ich życie oraz postrzeganie siebie jako osoby z niepełnosprawnością.
Projekt finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Fundacji PZU 

 


 Wybierz województwo:
 dolnośląskiekujawsko-pom.
 lubelskielubuskie
 łódzkiemałopolskie
 mazowieckieopolskie
 podkarpackiepodlaskie
 pomorskieśląskie
 świętokrzyskiewarmińsko-maz.
 wielkopolskiezachodniopom. Projekt MOBILITY 

 – Twoje auto dostosowane do potrzeb
 związanych z niepełnosprawnością

 Z ogromną przyjemnością informujemy,
 że uruchomiony już został Projekt
 MOBILITY,  będący efektem współpracy
 Toyota Motor Poland (TMPL) oraz
 Fundacji Aktywnej  Rehabilitacji „FAR”, 
 którego celem jest zapewnienie osobom 
 z niepełnosprawnością  ruchową
 dostępu do indywidualnie 
 dostosowanych samochodów...

Czytaj więcej 


 Utwórz SUBKONTO w Fundacji Aktywnej
  Rehabilitacji FAR i zbieraj środki na swoją
  rehabilitację. Subkonto można założyć 
  online: https://platformafar.pl/rejestracja  

Czytaj więcej  


Przetwarzamy Twoje dane 
zgodnie z RODO   

Szczegółowe informacje 
znajdziesz tutaj
 


Inspektor Ochrony Danych
Osobowych FAR
 
Szczegółowe informacje 


Poradniki FAR – seria wydawnicza poświęcona najważniejszym problemom utrudniającym osobom poruszającym się na wózkach  powrót do aktywnego życia. Zapraszamy do czytania »


  Polska Liga Rugby na Wózkach