wtorek, 2023-01-31 Joanny, Ksawerego, Luizy

Kompleksowa Aktywizacja Społeczna Osób poruszających się na wózku inwalidzkim V w woj. łódzkim

2021-04-07


Dnia 31.03.2021 r. kończy się kolejna edycja projektu „Kompleksowa Aktywizacja Społeczna Osób poruszających się na wózku inwalidzkim V”. Wszystkie formy wsparcia cieszyła się dużym powodzeniem i wysoką frekwencją mimo spotkań w formie zdalnej. Uczestnicy wykazali się wielką cierpliwością i zaangażowaniem w realizacji założonych działań i celów.
W projekcie uczestniczyły trzydzieści cztery osoby niepełnosprawne z województwa łódzkiego. Zrealizowano aż trzy warsztaty Aktywnej Rehabilitacji w formie zdalnej, w tym jeden dla opiekunów osób niepełnosprawnych oraz dwa obozy Aktywnej Rehabilitacji w formie wyjazdowej w ośrodku „Solpark” w Kleszczowie.

W październiku 2020 r. razem z biurem regionalnym w województwie mazowieckim został zorganizowany pierwszy obóz w formie wyjazdowej, który odbył się w ośrodku „Solpark” w miejscowości Kleszczów. W obozie wzięło udział piętnastu uczestników, w tym siedmiu uczestników z województwa łódzkiego. Wytężona praca pozwoliła zwiększyć zakres samoobsługi, polepszyć koordynację wzrokowo-ruchową, oraz poprawić umiejętności poruszania się na wózku inwalidzkim.

Jako pierwszy region w Polsce zorganizowaliśmy wsparcie w formie zdalnej dzięki aplikacji Zoom. Mimo obaw o efektywność tego działania, to zaangażowanie kadry jak i uczestników sprawiło, iż warsztat zyskał bardzo pozytywny odbiór.

Pierwszy warsztat zdalny odbył się w grudniu 2020 r. i przebiegł on bez problemów technicznych. Zarówno uczestnicy jak i kadra zostali przeszkoleni z aplikacji Zoom, która pomagała w komunikacji na odległość. Dzięki pracy w formie zdalnej możliwe było przekazanie wiedzy w postaci prezentacji multimedialnych oraz przedstawienie i omówieniu budowy wózka za pomocą kamerki internetowej. W warsztatach wzięło udział pięciu uczestników z regionu łódzkiego. Uczestnicy dostali specjalistyczne wsparcie z zakresu dietetyki, dodatkowych ubezpieczeń dla osób niepełnosprawnych, doboru oraz pozyskania wniosków na zaopatrzenie urologiczne jak i ortopedyczne, pełen pakiet informacji z zakresu profilaktyki przeciwodleżynowej oraz urologii osób z dysfunkcją narządu ruchu.

Kolejny warsztat zdalny został zorganizowany w lutym 2021 r. Forma oraz przebieg warsztatu zdalnego niewiele różniła się od pierwszego wsparcia w formie online lecz przebiegł już z większą pewnością. W warsztatach wzięło udział pięciu uczestników z regionu łódzkiego. Tak jak podczas pierwszego warsztatu uczestnicy otrzymali specjalistyczną wiedzę z zakresu dietetyki, dodatkowych ubezpieczeń dla osób niepełnosprawnych, doboru oraz pozyskania wniosków na zaopatrzenie urologiczne jak i ortopedyczne, pełen pakiet informacji z zakresu profilaktyki przeciwodleżynowej oraz urologii osób z dysfunkcją narządu ruchu.

W trzecim warsztacie zdalnym uczestnikami byli opiekunowie osób z niepełnosprawnością. W warsztatach wzięło udział pięciu opiekunów z regionu łódzkiego. Mimo różnego wieku i poziomu umiejętności obsługi komputera, uczestnicy po szkoleniu z Aplikacji Zoom byli w stanie spokojnie skupić się na pochłanianiu wiedzy, która została przekazana przez prowadzącą warsztat. Zakres materiału obejmował wszelkie zagadnienia związane z zapewnieniem opieki oraz zadbanie o zdrowie osób z niepełnosprawnością. Uczestnicy uzyskali wiedzę z zakresu praw, dofinansowań i świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Odbiór całego warsztatu zdalnego przez uczestników był bardzo pozytywny.

Zwieńczeniem był drugi obóz w formie wyjazdowej, zorganizowany na przełomie lutego i marca. Obóz odbył się w ośrodku „Solpark”, który mieści się w Kleszczowie. W obozie wzięło udział trzynastu uczestników, w tym siedmiu uczestników z województwa łódzkiego, cztery osoby z województwa śląskiego oraz dwie osoby z województwa mazowieckiego. Wytężona praca pozwoliła zwiększyć zakres samoobsługi, polepszyć koordynację wzrokowo-ruchową, oraz poprawić umiejętności poruszania się na wózku inwalidzkim. Uczestnictwo w obozie dało możliwość wymiany doświadczeń i integracji z osobami z innych województw.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, zarówno uczestnikom jak i kadrze za miniony, dość trudny z uwagi na sytuację epidemiologiczną rok. Zaczynamy już planować kolejny projekt, mamy nadzieję, że będzie jeszcze lepszy od poprzednich.
 

Od 01.04.2021 rusza nowy projekt „Kompleksowa Aktywizacja Społeczna Osób poruszających się na wózku inwalidzkim”.


Osoby zainteresowane uczestnictwem w projekcie prosimy o kontakt z biurem regionalnym Fundacji Aktywnej Rehabilitacji w łodzi: ul. Tatrzańska 109, 93-279 Łódź tel.: 42 642 78 01.

Osoby do kontaktu: 
Michał Matusiak Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wioletta Więckowska Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 

Projekt finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych


 


 Wybierz województwo:
 dolnośląskiekujawsko-pom.
 lubelskielubuskie
 łódzkiemałopolskie
 mazowieckieopolskie
 podkarpackiepodlaskie
 pomorskieśląskie
 świętokrzyskiewarmińsko-maz.
 wielkopolskiezachodniopom. Projekt MOBILITY 

 – Twoje auto dostosowane do potrzeb
 związanych z niepełnosprawnością

 Z ogromną przyjemnością informujemy,
 że uruchomiony już został Projekt
 MOBILITY,  będący efektem współpracy
 Toyota Motor Poland (TMPL) oraz
 Fundacji Aktywnej  Rehabilitacji „FAR”, 
 którego celem jest zapewnienie osobom 
 z niepełnosprawnością  ruchową
 dostępu do indywidualnie 
 dostosowanych samochodów...

Czytaj więcej 


 Utwórz SUBKONTO w Fundacji Aktywnej
  Rehabilitacji FAR i zbieraj środki na swoją
  rehabilitację. Subkonto można założyć 
  online: https://platformafar.pl/rejestracja  

Czytaj więcej  


Przetwarzamy Twoje dane 
zgodnie z RODO   

Szczegółowe informacje 
znajdziesz tutaj
 


Inspektor Ochrony Danych
Osobowych FAR
 
Szczegółowe informacje 


Poradniki FAR – seria wydawnicza poświęcona najważniejszym problemom utrudniającym osobom poruszającym się na wózkach  powrót do aktywnego życia. Zapraszamy do czytania »


  Polska Liga Rugby na Wózkach