poniedziałek, 2022-06-27 Cypriana, Emanueli, Władysława

Weekendowy warsztat dla młodzieży w mieście stu mostów

2021-03-09

Wrocław 26-28.02.2021 r.

Hurra! Otworzyli hotele! Bardzo ucieszyliśmy się, że w końcu możemy się spotkać na żywo w większej grupie FARowiczów, aby uczestniczyć w Warsztacie Aktywnej Rehabilitacji :)

 

 


 

Nasi uczestnicy - nastolatkowie z rejonu dolnośląskiego i opolskiego, byli bardzo spragnieni spotkań w grupie rówieśniczej oraz entuzjastycznie nastawieni do udziału w „weekendówce”.

W związku z tym, że wiele ostatnich miesięcy spędziliśmy w domu, postawiliśmy na realizację celów i zadań, które nie były ostatnio możliwe do zrealizowania w formie zdalnej. Rozładowanie napięć psychicznych oraz skierowanie nagromadzonej energii witalnej w stronę aktywności fizycznej, to główny cel jaki sobie postawiliśmy. 

Zależało nam również na rozwijaniu i utrwalaniu zainteresowań sportowych uczestników, toteż przygotowaliśmy szereg zajęć, aby pomóc młodzieży w znalezieniu aktywności, którą polubią. I tak podczas treningu z koszykówki i badmintona, poza poprawą sprawności fizycznej, kształtowaliśmy wolę walki, współzawodnictwa czy poszanowania dla innych. Trening ogólnokondycyjny dodał nie tylko siły fizycznej, ale również tej mentalnej. Natomiast technika jazdy, zarówno na sali, jak i w terenie pomogła wzmocnić wiarę we własne możliwości podczas pokonywania barier architektonicznych. 

Rodzice również nie próżnowali, lecz aktywnie uczestniczyli w szeregu pogadanek dotyczących dopasowania wózka, urologii czy profilaktyki odleżynowej oraz zajęć praktycznych ,tj. technika jazdy, zdrowy kręgosłup czy techniki relaksacji. 

Lecz samym sportem żyje człowiek! Dla miłośników kultury przygotowaliśmy wyjście do pobliskiego kina, gdzie mogliśmy kształtować nawyki kulturalnego zachowania w miejscach publicznych oraz estetycznej wrażliwości poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej.

Muzyka i śpiew podczas „The voice of FAR” pomogły zredukować lęki i stres oraz wzmocnić wiarę we własne możliwości każdemu, kto zdobył się na wykonanie przed całą grupą wylosowanej prze siebie piosenki.


Dodatkową dawkę motywacji i nowej wiedzy przyniosły warsztaty dotyczące poruszania się komunikacją miejską i planowania trasy w obrębie Wrocławia, w którym uczestniczyli piętnasto- i szesnastolatkowie, podczas gdy młodsza grupa wykonywała woreczki sensoryczne oraz slime’y usprawniając tym samym motorykę małą oraz stymulując niemalże wszystkie zmysły!

Podsumowaniem warsztatu weekendowego były zajęcia z panią psycholog, w trakcie których młodzież starała się wypisać swoje mocne strony oraz zaplanować pracę nad tymi słabszymi. Doświadczyli także, jak mogą wpływać na poprawę samopoczucia oraz samooceny własnej jak i osób, które ich otaczają. „Ile posiejesz, tyle zbierzesz”. Wierzymy, że karma wraca oraz że trud włożony podczas weekendówki, w połączeniu z systematyczną pracą przyniesie wymierne korzyści na drodze do samodzielności naszych podopiecznych.

Magdalena Piekarek

Zobacz zdjęcia »

 

Projekt finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

 
 


 Wybierz województwo:
 dolnośląskiekujawsko-pom.
 lubelskielubuskie
 łódzkiemałopolskie
 mazowieckieopolskie
 podkarpackiepodlaskie
 pomorskieśląskie
 świętokrzyskiewarmińsko-maz.
 wielkopolskiezachodniopom. Projekt MOBILITY 

 – Twoje auto dostosowane do potrzeb
 związanych z niepełnosprawnością

 Z ogromną przyjemnością informujemy,
 że uruchomiony już został Projekt
 MOBILITY,  będący efektem współpracy
 Toyota Motor Poland (TMPL) oraz
 Fundacji Aktywnej  Rehabilitacji „FAR”, 
 którego celem jest zapewnienie osobom 
 z niepełnosprawnością  ruchową
 dostępu do indywidualnie 
 dostosowanych samochodów...

Czytaj więcej 


 Utwórz SUBKONTO w Fundacji Aktywnej
  Rehabilitacji FAR i zbieraj środki na swoją
  rehabilitację. Subkonto można założyć 
  online: https://platformafar.pl/rejestracja  

Czytaj więcej  


Przetwarzamy Twoje dane 
zgodnie z RODO   

Szczegółowe informacje 
znajdziesz tutaj
 


Inspektor Ochrony Danych
Osobowych FAR
 
Szczegółowe informacje 


Poradniki FAR – seria wydawnicza poświęcona najważniejszym problemom utrudniającym osobom poruszającym się na wózkach  powrót do aktywnego życia. Zapraszamy do czytania »


  Polska Liga Rugby na Wózkach