poniedziałek, 2020-10-26 Ewarysta, Lucyny, Lutosławy

WAZ w Budach Głogowskich na Podkarpaciu

2020-10-01


Zobacz więcej zdjęć »

W dniach 15-23.09.2020 r., w ramach projektu "Kompleksowa aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnością szansą na podjęcie i utrzymanie zatrudnienia", odbyły się Warsztaty Aktywizacji Zawodowej Regionu Podkarpackiego.

Tym razem gościliśmy w pięknie położonym, w leśnej scenerii , ośrodku Caritas "Centrum Natury" w m. Budy Głogowskie. Miejsce okazało się trafne bo, oprócz malowniczego usytuowania, ośrodek spełniał większość naszych potrzeb i oczekiwań, a życzliwość Gospodarzy obiektu (i dobra kuchnia!) powodowała, że czuliśmy się jak u siebie, za co serdecznie dziękujemy. Mieliśmy zresztą cały ośrodek do wyłącznej dyspozycji co, ze wzgl. na pandemię koronawirusa, dawało nam duże poczucie bezpieczeństwa (m.in. 1-osobowe sypialnie ).

Czas obozu wypełniony był intensywnymi zajęciami teoretycznymi i praktycznymi. W ramach wykładów i ćwiczeń Uczestnicy pracowali z P. Basią - Doradcą Zawodowym, zapoznając się z tematami związanymi z poruszaniem się na rynku pracy, rozwiązując testy, które mają być pomocne w aktywnym poszukiwaniu zatrudnienia, zgodnego z osobistymi preferencjami.

Bardzo atrakcyjne były zajęcia z kompetencji społecznych, prowadzone fachowo i spontanicznie przez Lucynę, które angażowały wszystkich Uczestników i Kadrę, ucząc współpracy w grupie, umiejętności nawiązywania wzajemnych relacji i kształtowania postaw, a równocześnie dostarczały wiele śmiechu i humoru.

Sporo napracowali się doświadczeni Instruktorzy na wózkach - Zdzichu i Paweł - z pomocą Wolontariuszki Oli, doskonaląc technikę jazdy na wózkach, ucząc pokonywania różnorakich barier i utrudnień, napotykanych w codziennym środowisku życiowym.

Osoby chodzące, poprzez intensywne zajęcia i spacery terenowe, poprawiały swoją kondycję i nabierały pewności w poruszaniu się w terenie wiejsko - leśnym.

Program WAZ wypełniony był treningami ogólno-usprawniającymi z elementami dyscyplin sportowych, uzupełnieniem były zajęcia rekreacyjne z łucznictwa, strzelectwa, tenisa stołowego, które pozytywnie wpływały na zwiększenie stabilizacji i koncentracji ćwiczących,  a dużo frajdy i emocji dostarczały Uczestnikom gry świetlicowe i ulubiona gra w boccię.

Podczas obozu była wyjątkowa okazja obserwować z bliska i dopingować niepełnosprawnych zawodników, uczestniczących w "Mistrzostwach Polski w Kolarstwie ON", wśród których byli i nasi znajomi. Budzącym refleksje wydarzeniem był uroczysty capstrzyk w leśnej scenerii, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, połączony z odśpiewaniem Hymnu Narodowego, dla uczczenia 81-ej rocznicy agresji ZSRR na Polskę w dniu 17 września 1939 roku.

Prawdziwy obóz nie może odbyć się bez ogniska - smaczne kiełbaski i wesołe śpiewanie  wprawiły wszystkich w dobry nastrój, a dyskoteka, połączona z podsumowaniem WAZ, wręczeniem dyplomów i podziękowaniami - dopełniła udanego dzieła.

Wielkie podziękowania należą się Marysi, za profesjonalne prowadzenie serwisu i codzienną opiekę medyczną nad wszystkimi uczestnikami obozu, a także naszym młodym, zaangażowanym Wolontariuszom - Ani i Piotrkowi - którzy zawsze, i dosłownie - byli "na miejscu". Szczególne podziękowania dla Lucyny, która była "wszędzie"!

A nad sprawnym przeprowadzeniem WAZ-u czuwał - nieraz z bliska, czasem z oddali - senior Jacek, który w imieniu Kadry dziękuje Uczestnikom: Ani, Dorotce, Ewce, Kasi i Katarzynce, Natalce, Renatce (alfabetycznie!), Anatolowi, Michałowi i Piotrowi - za  zaangażowanie, zdyscyplinowanie, sympatyczne relacje, niegasnący uśmiech i miłą atmosferę. A że pogoda też dopisała  - to nie ma się do czego przyczepić. Hej!

 

Projekt finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych