wtorek, 2018-04-24 Bony, Horacji, Jerzego

Świadomi zawodowo

2017-06-20

Mrzeżyno, 16 - 26.05.2017r.

W drugiej słonecznej połowie maja, w Mrzeżyńskim Centrum Sportu odbył się Warsztat Aktywizacji Zawodowej, w którym udział wzięło dziesięcioro uczestników, będących beneficjentami projektu Aktywizacji Zawodowej w regionie zachodniopomorskim.
 

Podczas tegorocznego Warsztatu intensywnie pracowano z uczestnikami pod kątem zwiększenia ich wiedzy odnośnie możliwości zatrudnienia osób z niepełnosprawnością. Kadra Warsztatu oraz doradca zawodowy pracowali między innymi nad autoprezentacją podczas rozmowy kwalifikacyjnej, wizerunkiem oraz wymową, budowaniem własnej wartości jako kompetencji zawodowej, umiejętnością wystąpień publicznych oraz walką ze stresem, który towarzyszy przy rozmowach z potencjalnym pracodawcą. Uczestnicy Warsztatu uzyskali bardzo dużo istotnych informacji odnośnie szeroko rozumianego rynku pracy oraz możliwości zatrudnienia. Ponadto podczas warsztatów edukacji prawnej i obywatelskiej uczestnikom została przekazana wiedza z zakresu praw i obowiązków pracownika. Podczas treningu „Dzień Pracy” uczestnicy mogli doświadczyć różnych zawodów, dzięki czemu odkrywali swój potencjał zawodowy oraz uświadomili sobie, z jakimi umiejętnościami wiąże się wykonywanie określonych zawodów. Po Warsztacie każdy z uczestników potrafi już określić sposób pracy, jaki mu odpowiada, a także łatwiej będzie mógł znaleźć drogę porozumienia z pracodawcą.


Grupa uczestników miała możliwość udziału w zajęciach sportowych, które ukierunkowane były przede wszystkim na zwiększenie wydolności oraz wzbudzenie w nich ducha rywalizacji. Podczas treningu jazdy na wózku uczestnicy pokonywali imitację przeszkód architektonicznych, co znacznie przydało się podczas spaceru w terenie, podczas którego uczestnicy Warsztatu diagnozowali lokalny rynek pracy oraz jego przychylność dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Na Warsztacie nie zabrakło również gier i zabaw integracyjnych, które sprawiły, że zarówno uczestnicy jak i kadra czuli się dobrze w swoim towarzystwie już od pierwszych dni trwania Warsztatu.

Pomimo, że zakończenie Warsztatu przyszło niestety bardzo szybko, to niosło ze sobą wiele miłych wrażeń. Zawiązały się przyjaźnie, były chwile wzruszających podziękowań za wartościowo spędzony wspólnie czas oraz obustronnych podziękowań za otwartość i życzliwość. Sami uczestnicy określają Warsztat jako wartościowy, motywujący, będący lekcją świadomości zawodowej, której do tej pory nie doznali. Tegoroczny Warsztat Aktywizacji Zawodowej najlepiej opisują słowa zawarte w mailu jednej z uczestniczek Warsztatu przedstawionym poniżej, który został przesłany do pracownika projektu w biurze centralnym w Warszawie:


Dzień dobry,

Nazywam się Karolina K. i chciałabym podzielić się moimi wrażeniami z Warsztatów, w których właśnie biorę udział. Z miłą chęcią mogę powiedzieć, że Warsztaty są bardzo profesjonalnie prowadzone i dużo można z nich wynieść. Dodatkowo przemiła atmosfera oraz pozytywne nastawienie kadry jak i uczestników dodaje mi jeszcze większe chęci do kolejnych działań. Chciałabym bardzo podziękować za możliwość udziału w Warsztatach. 

Pozdrawiam,
Karolina 

Uczestników Warsztatu pozdrawiamy i życzymy sukcesów zawodowych
Kadra Warsztatu :-)
 

zobacz zdjęcia »