Temat: Ile moge max. dorobic do renty Z.U.S?

Mam wiec pytanie mam 1 grupe znaczny stopien i rente z.u.s w sokosci 676zl. i ile w moim przypadku moge max.dorobic by mi niezmniejszyli renty lub zawiesili? dodamjeszcze ze niemam renty na stale.

2

Odp: Ile moge max. dorobic do renty Z.U.S?

1770,10 zł brutto.
http://www.zus.pl/swiadcze/emer011.htm

Pozdrawiam

3

Dzieki kaptur jestes wielki!!!!!!!!!!!

4 Ostatnio edytowany przez Lekter (2006-04-13 12:45:54)

Na jakim druku i kiedy trzeba zawiadomić ZUS o podjęciu pracy? Na "ZUS Rp-7" czy innym?

5

Może być.

Osoba pobierająca rentę socjalną lub jej przedstawiciel ustawowy (opiekun prawny lub kurator) są obowiązani niezwłocznie powiadomić Zakład o osiąganiu przychodu w kwocie powodującej zawieszenie prawa do tej renty. Powiadomienie to następuje w formie pisemnego oświadczenia, a jeśli od osiąganego przychodu odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne, uprawniony zobowiązany jest do przedłożenia zaświadczenia wystawionego przez płatnika składek.
http://www.zus.pl/swiadcze/emer015.htm#_odn3

Pozdrawiam

6

Ja nie mam renty socjalnej tylko ZUSowską i kwota którą dorobię mieści się w limicie który można dorobić bez żadnych potrąceń ani zawieszenia renty. W takim razie powinienem zawiadomić ZUS po rozpoczęciu pracy, czy dopiero po pierwszej wypłacie?

7

W takim razie nie pali się. Ale:

Emeryt lub rencista zobowiązany jest zawiadomić organ rentowy o podjęciu działalności podlegającej ubezpieczeniom społecznym i o wysokości osiąganego z tego tytułu przychodu, a po upływie roku kalendarzowego - o wysokości tego przychodu uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym.
Ostateczne rozliczenie świadczeń następuje po zakończeniu roku kalendarzowego i może przybrać formę rozliczenia miesięcznego lub rocznego, w zależności od tego, co dla świadczeniobiorcy jest korzystniejsze. Rozliczenia dokonuje się na podstawie zaświadczenia lub oświadczenia o przychodach z danego roku kalendarzowego, które rencista nadsyła do oddziału  ZUS do końca lutego następnego roku.
http://www.zus.pl/swiadcze/emer011.htm

Wesołych Świąt

8 Ostatnio edytowany przez lulus81 (2006-05-03 08:53:21)

Witam wszystkich, kórzy będą to poniżej czytać :)

Mam pytania podobne do mairus2-a:

Posiadam stopień umiarkowany (chyba 2 grupa) i rente socjalną w wysokości 501,87 zl na czas okresowy (nie stały).
1. Jak się oblicza ile mogę max. dorobić by mi nie zmniejszyli renty lub zawiesili? (czy obliczona max. kwota to wartość brutto czy netto?)
2. W maju podejmuję swoją pierwszą pracę (umowa o prace, pełen etat). Pracodawca jeszcze nie wie że mam rentę (do kwietnia 2007). Czy mam go o tym powiadomić?
3. Kwotę, którą mam dostać na rękę(netto) będzie 1.500zł Jaką pracodawca będzie płacił wysokość składki, gdy jestem na rencie i co się stanie gdy w kwietniu 2007 roku nie przedłużą mi renty?
4. Jeżeli moje wynagrodzenie jest ponad dopuszczalne do otrzymywania renty, to jakie dokumenty mam dać ZUS-owi: (np: ksero podpisanej umowy z pracodawcą, oświadczenie o kwocie powodującej zawieszenie prawa do renty - istnieje gdzieś jakiś wzór?, czy jeszcze coś innego?)
5. Jakie dokumenty powinienem pokazać pracodawcy w momencie podpisywania umowy (czy: druk orzeczenia, decyzja o rencie, czy w ogóle nic nie muszę pokazać?)

i ostatnie

6. Moja niepwłnosprawność powstała przed 20-stym rokiem życia. Czytałem, że muszę przepracować 1 rok aby przejść z renty socjalnej na ZUS-owską. Czy jest ważne na jaki etat się pracowało przez ten rok i czy renta ZUS-owska też jest przyznawana na jakiś okres?

Sorki, że tak dużo i  same podstawy, ale jestem dopiero na początku całej tej zagmatfanej drogi przepisów :)

9

Jeśli zarobisz ponad 758,60 zł brutto, to powinieneś powiadomić ZUS o osiąganiu przychodu w kwocie powodującej zawieszenie prawa do tej renty. Powiadomienie to następuje w formie pisemnego oświadczenia, a jeśli od osiąganego przychodu odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne, uprawniony zobowiązany jest do przedłożenia zaświadczenia wystawionego przez płatnika składek.
http://www.zus.pl/swiadcze/emer015.htm

Pracodawcy nic do Twojej renty, natomiast ZUS-owi jak najbardziej. Pracodawca otrzyma na Ciebie dofinansowanie z SOD, dodatkowo Twoją składkę emerytalną pokryje PFRON, a pracodawcy ZUS: http://www.pelnniepeln.republika.pl/3.htm

Renta z tytułu niezdolności do pracy może być przyznana okresowo, a przepisy mówią o rocznym okresie ubezpieczenia: http://www.zus.pl/swiadcze/emer001.htm

Pozdrawiam

10

Dzięki bardzo za info :)

Jeszcze małe pytania na koniec:

1. Więc jak będę podpisywał umowę z pracodawcą to mogę mu nie mówić że mam rente, czy lepiej powiedzieć ?
A jak nie będę musiał mówić, to czy on otrzyma o tym informacje od ZUS-u lub skąd się dowie?

2. I ostatnie: Co zawiera zaświadczenie wystawione przez płatnika składek (rozumiem, że chodzi tu o pracodawcę) jeżeli będą odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne? Czy te składki będzie odprowadzał pracodawca?

Czy te żaświadczenie to jest właśnie ksero podpisanej umowy z pracodawcą, czy chodzi tu o coś innego?

11

Mam pytanie ,czy ta max kwota jaką można .dorobić 1770,10 zł brutto to jest liczona razem z rentą ,czy oddzielnie , i czy ona jest aktualna?

12

Z tą kwotą maksymalną to chyba nie jest tak do końca, że możną dorobić 177,10zł/mies to jest średnia kwartalna ogłaszana w każdym kwartale. Graniczne kwoty przychodu dla 2006 r. wynoszą odpowiednio:
20 732, 70 zł (suma kwot przychodu odpowiadających 70% przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w 2006 r.). Po przekroczeniu tej kwoty renta zostanie częściowo zawieszona tak więc w jednym miesiącu można dorobić więcej w innym mniej liczy się dochód roczny.

13

posiadam znaczny stopień niepełnosprawności oraz chorobę specjalną związaną z zanikiem nerwu wzrokowego. Pracuję i pracodawca otrztmuje dofinansowanie, czy podejmując drugą pracę to drugi pracodawca również otrzyma dofinansowanie z PFRON?

14

Jeśli w roku 2006 uzyskałem dochód 21483,88 zł będąc na rencie ZUS zostanie zmniejszona mi wysokość renty? W jaki sposób wygląda zmniejszenie renty , czy nastąpi od dnia zgłoszenia zmniejszenie czy należy zwrócić do ZUS za rok poprzedni czyli 2006 ?

15 Ostatnio edytowany przez Lekter (2007-02-18 18:19:15)

mq21 napisał/a:

Jeśli w roku 2006 uzyskałem dochód 21483,88 zł będąc na rencie ZUS zostanie zmniejszona mi wysokość renty? (...)

Kwota którą można było dorobić w 2006r. to  20732,70zł. czyli przekroczyłeś limit o 751,18zł. i tyle będziesz musiał zwrócić.

http://www.zus.pl/default.asp?id=1&p=&idk=438

16

Czy kwotą granicznego dochodu nie powodującą zmniejszenia renty jest  kwota rocznego przychodu tj. całkowity przychód roczny wykazany w PIT jako przychód czy dochód po odliczeniu kosztów uzyskania przychodu?

17

Liczy się przychód brutto.

18

1770,10 zł brutto. to na reke ile?????

19

Witam małe pytanie .Ile mogę dorobić do renty na umowę-zlecenie [częściowo niezdolny ]

20

Mam pytanie. Otrzymuję rentę w wysokości 620zł ( netto). Przychód za 11- m-cy osiągnąłem 40.033,1zł ( brutto ). W listopadzie  otrzymam ok. 3.300zł. Ile będę musiał zwrócić ??? Czy zawieszenie renty coś pompże???

21 Ostatnio edytowany przez Lekter (2007-10-25 18:22:43)

Po przekroczeniu 130% średniej krajowej renta zostaje zawieszona i przy takich dochodach będziesz musiał zwrócić całą rentę z wyjątkiem dodatku pielęgnacyjnego bo on nie podlega zawieszeniu bez względu na wysokość dochodów.

Kwoty równe 130% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego:
od 1 marca 2007 r.    - 3461,30 zł
od 1 czerwca 2007 r.  - 3521,90 zł
od 1 września 2007 r. - 3437,70 zł

22

Mam pytanie.
Czy bony żywnościowe z ZFSS też wlicza się do przychodu , który po przekroczeniu limitu w  wysokości 70% .sredniej krajowej , powoduje konieczność zwrotu nadwyżki do ZUS.

23

mam male pytanie otrzymuje rente rodzinna w wysokosci 570zl teraz otrzymalam oferte pracy w wysokosci 2000zl brutto czy renta zostanie  wstrzymana

24

Nie stracisz renty. Możesz dorobić 70% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego BRUTTO, obecnie jest to 2078,00zł, więc się zmieścisz w limicie.

25

witam
Osiągnołem przychód w 2008r. 34000 zł, składki do ZUS zapłaciłem 8063zł, pobieram rentę w wysokości 812zł czy w tym przypadku potrącą mi wypłatę z  renty i jaką kwotę?