Temat: ZASIŁEK STAŁY z Pomocy Społecznej

WITAM  :-)
  MAM PYTANIE , JESTEM OSOBĄ NIEPEŁNOSPRAWNĄ  . MAM OŻECZENIE  O ZNACZNYM STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI .
NIE MOGĘ DOSTAĆ RENTY Z ZUS-U  BO SIE NIEKWALIFIKUJE (  NIEMAM PRZEPRACOWANYCH LAT ) DOSTAŁAM ZASIŁEK STAŁY Z OPIEKI SPOŁECZNEJ I NAJPIERW BYŁ W WYSOKOŚCI 418 ZŁ , ALE JAK DOSTAŁAM Z URZĘDU MIASTA  ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY , TO  OPIEKA SPOŁECZNA   TŁUMACZĄC SIĘ TYM ŻE ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY JEST  MOIM DOCHODEM  , POMNIEJSZYŁA MI  ZASIŁEK STAŁY O ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY  . WYLICZYLI TO TAK :
   461,00zł -  kryterium dochodowe osoby samotnie gospodarującej       określono                zgodnie  z  art. 8 ust 1 pkt 1 cytowanej ustawy                   
   - 144zł  posiadany dochód ( zasiłek pielęgnacyjny )   
do wypłaty różnica  317, 00 zł  - wysokoś zasiłku stałego
MOJE PYTANIE TO : CZY  MOGĄ TAK ZROBIĆ , SŁYSZAŁAM ŻE ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY NIE JEST DOCHODEM . CO  MAM ZROBIĆ ŻEBY NIE POTRĄCANO MI TYCH  144 ZŁ PIELĘGNACYJNEGO .

2

Odp: ZASIŁEK STAŁY z Pomocy Społecznej

Dobrze słyszałaś.

W art. 3 Ustawy o świadczeniach rodzinnych: http://www.idn.org.pl/sonnszz/sw_rodz.htm
definiujących pojęcie dochodu, nie ma mowy o zasiłku pielęgnacyjnym. Często też w wyjaśnieniach procedur piszą: Do dochodu nie wlicza się dodatków dla sierot zupełnych, zasiłków pielęgnacyjnych, zasiłków okresowych z pomocy społecznej, jednorazowych świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze z pomocy społecznej oraz dodatku mieszkaniowego.

Złóż odwołanie od decyzji OPS z uwagi na niezgodność z prawem- drogę odwoławczą powinnaś mieć na decyzji.

Pozdrawiam

3

Jednak świadczenia rodzinne to co innego, a zasiłek stały to inna pula niestety.Są inaczej rozpatrywane i maja inne kryteria co do dochodów. W OPS dochodem jest i zasiłek pielegnacyjny i dodatek mieszkaniowy i wszelkie inne nawet obiady w szkole.Oni wogóle dziwnie to obliczaja.To przykre.Ja samotnie wychowuje dziecko niepełnosprawne i okazuje się,ze nie mogę korzystac z pomocy OPS bo moje dochody przekraczaja wytyczną, a mam tylko zasiłki w rodzinnym.Własnie odmówiono mi obiadów w szkole dla córki i też musiałam przedstawiać w dochodach i pielęgnacyjny i dodatek mieszkaniowy.

4

Mam pytanie.OD 10 lat jestem na drugiej gr inwalidzkiej,bez prawa do renty gdyż zabrakło mi kilka miesiecy do renty..OTRZYMUJE ZASILEK STAŁY..Przez tyle lat nic sie u mnie nie zmienia tylko czasami do tego zasiłku otrzymuje dodatek na dożywianie 120zl po 2 lub 3 razy do roku..Jestem w separacji od 4 lat utrzymuje sie tylko z opieki,,swiadczenia oplaca mój ex..Ponieważ choruje i tych pieniedzy nie wystarcza mi na leki a co mowic o jedzeniu u kupieniu sobie ciucha..Obecnie potrzebuje zrobic badania oczyu wykupicokulary czy inne nawet badania ale nie mam za co..ostatnio dzwonilam do opieki pytając czy otrzymam dodatek odpowiedział nie wiem ale jak chce pani sie przejśc do mnie to zapraszam..TAKIE podejscie mają pracownicy do podopiecznych chorych ludzi..
autor: ~jola

5

KILKA RAZY W CIĄGU ROKU SA PODWYŻKI A CO NA TO OPIEKA??? -
Żywności drożeje - wynika z badania cen prowadzonego przez firmę Nielsen na zlecenie "Rzeczpospolitej". W ciągu ostatniego kwartału ceny 20 podstawowych produktów wzrosły o 2,6 proc., choć wcześniej regularnie spadały. PRZEZ TYLE LAT STOIMY W MIEJSCU a wszystko drozeje w koncu co my bedziemy jeść??? Choć nadal najtaniej jest w hipermarketach, to sklepy wielko powierzchniowe zaskoczyły klientów największymi podwyżkami. W dyskontach ceny podniosły się o 3,1 proc., w supermarketach o 3,2 proc., a w hipermarketach za te same produkty zapłacimy aż o 4,7 proc. więcej niż w poprzednim kwartale.

6

nie ma wytłumaczenią ze wszysko podrożało w marketach my chcebmy jako chore i biedne ludzie życ godnie nie nasza wina że zachorowaliśmy i zabraklo nam lat do renty...kobiety mają po 3 dzieci iutrzymują sie z 800zl ludzie śmiech na sali to jest głodowka żeby za tyle kasy wyrzyć KOSZMAR...z nas robią ludzi po za marginesem.

7

kaptur napisał/a:

Dobrze słyszałaś.

W art. 3 Ustawy o świadczeniach rodzinnych: http://www.idn.org.pl/sonnszz/sw_rodz.htm
definiujących pojęcie dochodu, nie ma mowy o zasiłku pielęgnacyjnym. Często też w wyjaśnieniach procedur piszą: Do dochodu nie wlicza się dodatków dla sierot zupełnych, zasiłków pielęgnacyjnych, zasiłków okresowych z pomocy społecznej, jednorazowych świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze z pomocy społecznej oraz dodatku mieszkaniowego.

Złóż odwołanie od decyzji OPS z uwagi na niezgodność z prawem- drogę odwoławczą powinnaś mieć na decyzji.

Pozdrawiam

Witam! właśnie wróciłam z MOPS gdzie zaniosłam decyzję o przyznamiu dodatku mieszkaniowego. Niestety dodatek został zaliczony do dochodu, w związku z czym obniżono mi zasiłek stały z 444zł do 200zł. Po przeliczeniu dochodów i wydatków okazało się, że przed dodatkiem zostawało mi miesięcznie 60 zł, teraz 30 zł.
Istna paranoja!!!! Wychodzi na to, że państwo pomagając zabiera nam ostatnie grosze!!!!

8

Witam. JOLAxxx: "KILKA RAZY W CIĄGU ROKU SA PODWYŻKI A CO NA TO OPIEKA???" To na to, że jak myślisz skąd opieka ma pieniądze? Z budżetu miasta i do nich możesz mieć pretensje, a odnośnie naliczania co jest dochodem a co nie, czemu mało, czemu dużo - możesz mieć pretensje do USTAWODAWCY. To jak MOPS nalicza jest w ustawie. To państwo (rząd) musiałoby po prostu więcej dać, żeby opieka mogła więcej rozdawać.
Tak, zas. pielęgnacyjny 153 zł jest liczony do dochodu, tak samo jak dodatki mieszkaniowe itp. Bo przecież to dochód, dodatkowe pieniądze dla rodziny. Może masz teraz mniej zasiłku stałego, ale masz dopłatę do mieszkania.
Te dodatki mieszkaniowe są dziwnie naliczane, bo nie liczą całości opłat tylko niektóre z nich, i tak ktoś płaci czynsz 450zł a oni mu wyliczają tylko niektóre wydatki i wychodzi, że płaci 200zł i odmawiają dodatku.

9

Maż ma orzeczenie o niepełnosprawności umiarkowany nie może dostać renty z ZUS,czy należy mu się  zasiłek stały z opieki społecznej .mamy dwoje dzieci żona pobiera na nie zasiłek rodzinny  i pielęgnacyjny czy mogę się starać o taki zasiłek i w jakie wysokości czy ten pielęgnacyjny liczy się do zasiłku stałego jak żona na dzieci to pobira.

10

Maż ma orzeczenie o niepełnosprawności umiarkowany nie może dostać renty z ZUS,czy należy mu się  zasiłek stały z opieki społecznej .mamy dwoje dzieci żona pobiera na nie zasiłek rodzinny  i pielęgnacyjny czy mogę się starać o taki zasiłek i w jakie wysokości czy ten pielęgnacyjny liczy się do zasiłku stałego jak żona na dzieci to pobira.