1 Ostatnio edytowany przez stika (2007-12-13 18:00:50)

Temat: problemy z krążeniem

Witam, mam pytanie, czy ma ktoś z was może problemy z krążeniem krwi w nogach. Poszukuję jakiegoś skutecznego sposobu leczenia z wyłączeniem interwencji chirurgicznej. Po wizycie u naczyniowca jestem przerażona diagnozą. Stwierdził, że mam niewyczuwalne tętno w pachwinach i czeka mnie... nawet nie chcę myśleć, co mnie czeka...
Czy zetknął się ktoś z was z tym problemem i jak sobie z tym radzicie?
Będę wdzięczna za sugestie

2

Odp: problemy z krążeniem

Szanowna Pani stika,

Jedynym lekarstwem jest wymiana aort. Można wymienić na sztuczne lub drogie od dawcy.
Taką operację trzeba zrobić szybko, gdyż mogą "pojść" nogi. Chirurg specjalista od naczyń powiedział Pani gdzie jest zwężenie. Czym były robione badania? Lub w jaki sposób.

Życzę wiele szczęścia.

J.

3

ja też mam problemy z krążeniem ale żeby od razu do chirurga. Przecież jak sie siedzi i jak w naszym przypadku nie ruchomo to musi być kłopot z krążeniem i nic tu nie pomoże wymiana tętnic.

4

Witam
Aby pobudzić krążenie, dobrze jest masować nogi np. szorstką gąbką, szczotką do szorowania rąk lub rękawicą zaczynając od stóp aż, do pachwiny.
Można również zastosować naprzemiennie prysznic z zimną  i mocno ciepłą wodą- też przyjąć kierunek od stóp do pachwiny. Przy niższym krążeniu  automatycznie nogi stają się chłodne, wręcz zimne, co powoduje jednocześnie problemy z nerkami, pęcherzem Aby temu zapobiec należy ubierać ciepłe wełniane rajstopy, czy lajkry na wierzch spodnie , na stopy ciepłe skarpety.  ćwiczyć w miarę możliwości codziennie.
Życzę powodzenia
Zdrowych i spokojnych Świąt
AN

5

Panie, Panowie,

Nie sądzę, aby lekarz specjalista w dziedznie chirurgii naczyń w wyniku badań  aparatem dopplerowskim nie potrafił rozróżnić zwężenia patologicznego, zarostowego   naczyń od zwykłej dolegliwości związanej ze sposobem siadania, czy wykonywania pracy.
Czasami pomaga naświetlanie lampą "bio"

Pozdrawiam

j.

6 Ostatnio edytowany przez Wierusz (2007-12-21 13:10:15)

Aberade,
Ciebie można posądzać o wszystkie złośliwości na Świecie. Ale czytać to Ty umiesz.
Cytuje:
Stwierdził, że mam niewyczuwalne tętno w pachwinach i czeka mnie... nawet nie chcę myśleć, co mnie czeka...
Jesteś doświadczoną kobietą. Czy uważasz, ze lekarz, chrurg, specjalista chirurgii naczyń, badał tętno palcem, słuchawką i zadecydował operacja Nie!!! Tętno bada się w pachwinie, stopie. Jednej i drugiej. Jeżeli są jakieś wątpliwości, wykonuje się inne badania naczyniowe. Wstrzykuje się kontrast do aorty głównej.

Pozdrawiam

j.

7

czesc

Wiem ze moje pytanie jest zupelnie z innej beczki ale tu odp w miare szybko.
CZy ktos moglby mi powiedziec jsk dlugo trwa powracanie czucia??

w kwietniu mialam wypadek T12 niekompletne i w ciagu tego czasu wrocilo mi wiekszosc miesni w udach: czworoglowy dwuglowy, przywodziciele i odwodziciele. zastanawiam sie jak dlugo to moze potrwac powracanie czucia i ruchu.

dzieki

8

Pani stika

Nieprawidłowo leczona lub nierozpoznana cukrzyca jest przyczyną niekorzystnych zmian w ścianach krwionośnych. Zmiany te określone terminem mikro- i makroangiopatii wywołują uszkodzenia tętnic i prowadzą do naczyniowych powikłań cukrzycy. W związku z tym chorzy na cukrzycę, znacznie częściej niż inne osoby, cierpią z powodu chorób układu krążenia i naczyń krwionośnych. Rozmawiamy dziś z dr hab. n. med. Tomaszem Jargiełło, przewodniczącym Sekcji Radiologii Interwencyjnej, Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego, na temat możliwości mało inwazyjnego leczenia chorób układu krążenia.
Rozmawia: Małgorzata Pietkiewicz

1. Jakie są główne założenia radiologii interwencyjnej?

Radiologia interwencyjna stanowi jedną z głównych gałęzi tzw. medycyny mało inwazyjnej, która obecnie jest szybko rozwijającym się trendem medycyny światowej, a polega na skutecznym leczeniu chorób dotychczas leczonych jedynie chirurgiczne przy zastosowaniu środków jak najmniej urazowych dla chorych. Głównym założeniem takiego postępowania jest więc krótki pobyt w szpitalu, skrócenie okresu rehabilitacji, a w rezultacie zmniejszenie całkowitych kosztów leczenia. Mówiąc dokładniej, idea radiologii interwencyjnej to wykonywanie zabiegów polegających na wprowadzaniu odpowiednich sprzętów pod kontrolą obrazów RTG, poprzez nakłucia przezskórne naczyń krwionośnych, dróg żółciowych i moczowych, a także ropni lub torbieli itp. Korzystając z okazji, wypada wspomnieć, że radiologia interwencyjna nie jest czymś nowym, w przyszłym 2008 roku będziemy obchodzić jubileusz już 30-lecia powstania Sekcji Radiologii Interwencyjnej. Pomimo tak wielu lat działalności, radiologia interwencyjna jest moim zdaniem w dalszym ciągu zbyt mało rozpowszechniona w Polsce, choć w ostatnich latach obserwuje się wyraźny wzrost zainteresowania medycyną mało inwazyjną.

2. Wracając do głównego zagadnienia naszej rozmowy, zespół stopy cukrzycowej jest jednym z najistotniejszych powikłań naczyniowych cukrzycy, które może doprowadzić do amputacji, a tym samym trwałego kalectwa pacjenta. Jak współczesna medycyna radzi sobie z tym problemem?

Podwyższony poziom cukru we krwi prowadzi do uszkodzenia ścian tętnic kończyn dolnych, co powoduje ich zwężenia i odcinkowe niedrożności, a w rezultacie niedokrwienie stóp. Cukrzyca atakuje bezpośrednio małe tętnice stóp i goleni (jest to tzw. mikroangiopatia), a oprócz tego stanowi czynnik zwiększonego ryzyka miażdżycy dużych tętnic, głównie udowych i biodrowych (tzw. makroangiopatia). W miarę zaawansowania choroby i narastania niedokrwienia pojawiają się trudności w chodzeniu, następnie uporczywe bóle kończyn w spoczynku, a w dalszym przebiegu choroby dochodzi do martwicy, najpierw palców, a później bliższych części stóp. Dokonana martwica tkanek w większości przypadków wymaga niestety amputacji chirurgicznej. Głównym zadaniem współczesnej medycyny jest zatem zapobieganie tak drastycznym powikłaniom cukrzycy i temu służy m.in. radiologia interwencyjna, stosująca metody wewnątrznaczyniowego udrażniania tętnic.

3. Co konkretnie radiologia interwencyjna może zaproponować chorym z zespołem stopy cukrzycowej ?

W przypadku angiopatii cukrzycowej tętnic kończyn dolnych chodzi o przezskórne, śródnaczyniowe udrażnianie zwężeń i niedrożności. Typowy zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i polega on na nakłuciu tętnicy udowej w pachwinie. Następnie przez igłę wprowadza się tzw. prowadnik o konstrukcji drucianej, który należy przeprowadzić pod kontrolą rentgenowską poniżej przeszkody w napływie krwi, czyli poniżej zwężenia lub niedrożności tętnicy. Po prowadniku wprowadza się cewnik z balonem do angioplastyki balonowej (potocznie zwanej balonikowaniem tętnic lub w skrócie PTA od angielskiego Percutaneous Transluminal Angioplasty) i pod ciśnieniem poszerza zmieniony odcinek tętnicy. Mechanizm angioplastyki balonowej polega zatem na ciśnieniowym wtłoczeniu w ścianę tętnicy nieprawidłowych mas, np. tzw. blaszek miażdżycowych ograniczających drożność tętnic. W niektórych przypadkach zdarza się jednak, że angioplastyka balonowa nie jest skuteczna, gdy pomimo poszerzenia tętnicy balonem zwężenie powraca albo poszerzenie jest niepełne, czyli pozostaje zwężenie resztkowe. Może również dojść do powikłań w postaci rozwarstwienia tętnicy lub odwarstwienia blaszek miażdżycowych. W powyższych sytuacjach stosuje się stenty naczyniowe, które są czymś w rodzaju protez wewnątrznaczyniowych.

4. Każdy chciałby uniknąć operacji, długotrwałego leczenia, powikłań. Jakie badania powinna wykonać osoba chora na cukrzycę, aby uniknąć chorób układu krążenia? Czy wystarczy profilaktyka?

Radiologiczne zabiegi mało inwazyjne służą właśnie uniknięciu operacji otwartych i ograniczeniu czasu leczenia i rehabilitacji po leczeniu. W przypadku chorych z cukrzycą chodzi o jak najdłuższe utrzymanie sprawności ruchowej kończyn dolnych. Chorzy ci powinni zawsze być poinformowani o możliwości wszystkich powikłań ich choroby przez lekarzy prowadzących. Kiedy zgłaszać się do specjalisty? Tak jak w całej medycynie, obowiązuje zasada im wcześniej tym lepiej. Jeśli chodzi o objawy zaburzonego ukrwienia kończyn dolnych, to w pierwszym rzędzie pojawia się marznięcie, drętwienie oraz bóle palców, stóp i goleni (np. cierpnięcie łydek), początkowo przy chodzeniu, czyli tzw. chromanie przestankowe. Jeśli takie dolegliwości pojawią się, należy natychmiast zgłosić się do specjalisty (diabetologa lub chirurga naczyniowego), który skieruje chorego na badanie USG metodą Dopplera. Badanie takie oceni, czy i które odcinki tętnic są zwężone lub odcinkowo niedrożne, czyli zlokalizuje przeszkody napływu krwi i oceni stopień zaawansowania angiopatii cukrzycowej. Badanie dopplerowskie przepływu krwi stanowi zatem wstęp i ukierunkowuje dodatkową diagnostykę naczyniową. Gdy przegapimy objawy wczesne, a dystans, po którym zaczyna się ból i cierpnięcie stóp i łydek wyraźnie się skraca (np. do 50–100 m), wówczas najczęściej już mamy do czynienia z niedrożnością odcinkową tętnic, co ogranicza możliwości leczenia mało inwazyjnego. Kolejny etap to zmiany skórne wynikające ze złego odżywienia tkanek, a wśród nich owrzodzenia. Owrzodzenia w cukrzycy często zaczynają się od niewielkiego otarcia czy zranienia, które zamiast goić się, ulega powiększeniu. Na każdym z tych etapów istnieje możliwość bezoperacyjnego przywrócenia krążenia, lecz gdy owrzodzenia i martwica tkanek są duże, pozostaje jedynie amputacja.

5. Jaki procent pacjentów zgłaszających się z problemami krążenia kieruje się na mało inwazyjne zabiegi wewnątrznaczyniowe?

Po pierwsze jest to zbyt mały procent, a po drugie większość chorych zgłasza się zbyt późno po fachową pomoc. Wynika to z pewnością ze zbyt niskiej świadomości zarówno chorych, jak i lekarzy prowadzących chorych z cukrzycą. Ponadto liczba ośrodków, które oferują nowoczesne leczenie wewnątrznaczyniowe, jest nie tylko w Polsce, lecz i w innych krajach Europy ograniczona. Aby poprawić tą sytuację, planujemy w ramach Sekcji Radiologii Zabiegowej propagowanie naszych metod zwłaszcza w środowisku lekarzy diabetologów, którzy mają bezpośredni kontakt z chorymi na cukrzycę i prowadzą ich często przez wiele lat. Myślę, że ten artykuł również okaże się pomocny. W tym miejscu należy się także odnieść do spraw finansowych. Od lat mówi się, że zabiegi angioplastyki balonowej i stentowania są droższe niż leczenie farmakologiczne i chirurgiczne. Jest to prawda, jeśli weźmie się pod uwagę jednorazowy pobyt w szpitalu – zabieg balonikowania tętnic z wszczepieniem stentu kosztuje około 3–7 tysięcy złotych. Jeśli jednak weźmie się pod uwagę dobre wyniki takiego leczenia w całym procesie kuracji chorego, czyli brak konieczności powtórnych hospitalizacji, rehabilitacji, protezowania kończyn itp., to wówczas okaże się, że takie postępowanie jest znacznie bardziej opłacalne. Jeśli jeszcze dodamy znaczące ograniczenie inwalidztwa, to nie trzeba być wielkim ekonomistą, żeby zauważyć uzasadnienie finansowe dla nowoczesnych metod radiologii interwencyjnej.

dr hab. n. med. Tomasz Jargiełło
Zakład Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii
Akademia Medyczna w Lublinie

9

Warto stosować odpowiednią dietę, dodatki takie jak ostra papryka, chili, rozcięczają krew, przez to pomagają w krążeniu.
Gdy już by było naprawdę krytycznie to przed operacją może uchronić kuracja z użyciem pijawek, również rozcięczają krew. Poza tym ruch nade wszystko.

10

Dzięki za posty, narazie otrząsnęłam się i żyję normalnie, biorę jakieś leki rozrzedzające krew i nie panikuję. Faktycznie, lekarz który spotyka się z problemami takimi jak nasze nie ma pojęcia jak funkcjonuje się z pozycji wózka. Pewnie przy zachowanym pełnym czuciu odczuwałoby się ból, a tak, jest jak jest. Organizm nieco się przestawia. Jak widzę, nie jestem jedyną z problemami krążeniowymi, co złośliwie mówiąc, cieszy mnie. Już myślałam, że tylko ja tak mam...
Życzę w takim razie wszystkim dużo zdrowia